Geomata znajduje się obecnie w grupie materiałów najpowszechniej wykorzystywanych podczas projektowania oraz tworzenia ogrodów, terenów zielonych, podjazdów, parkingów czy też basenów znajdujących się przy naszych domach.
Swą popularność zyskała dzięki unikalnym właściwościom, zapewniającym jej szerokie zastosowanie, do których należą: stabilizacja podłoża oraz gruntu, jego ochrona oraz zabezpieczenie przed destrukcyjnymi czynnikami atmosferycznymi jak woda i wiatr, a także zagwarantowanie dobrej jakości gleby poprzez jej izolację od szkodliwych czynników występujących w głębokich warstwach ziemi. W poniższym artykule podpowiemy m.in.: jak prawidłowo wybrać, ułożyć oraz zamocować geomatę na wybranym podłożu.
Czym jest geomata?
Geomata jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli materiałów stabilizujących podłoże wykonanych z polimerów oraz tworzyw syntetycznych, które charakteryzują się gramaturą wynoszącą około 80 g/m2. Materiały oraz włókna wykorzystywane do produkcji geomat są ze sobą trwale połączone w sposób chemiczny oraz termiczny, co zapewnia niesamowitą i niezawodną trwałość systemu geomaty.
Cechą, która wyróżnia geomatę spośród innych materiałów stabilizujących, jest jej chropowata powierzchnia, dzięki której obserwuje się dużo większą przyczepność materiału do danego gruntu. Dodatkowo przestrzenna struktura materiału chroni przed przedostaniem się szkodliwych cząsteczek gruntu do wyższych warstw gleby, a także stanowi dodatkowe wzmocnienie materiału. Do pozostałych właściwości produktu zaliczyć możemy wysoką wytrzymałość, odporność oraz niewielką elastyczność. To właśnie te parametry powodują, że geomaty są niezwykle popularne przy realizacjach ogrodów, basenów, czy parkingów lub podjazdów.
Funkcje oraz zastosowanie geomaty
Do podstawowych funkcji oraz zadań stawianym geomatom należą:
- Odpowiednia stabilizacja podłoża wykorzystywanego pod wykonanie ogrodu, nawierzchni podjazdu, kostki brukowej czy basenu,
- Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi jak wiatr czy opady deszczu, przyczyniającymi się do podmywania, erozji oraz destrukcji gleby, na której nie występuje roślinność,
- Umacnianie oraz silne związanie powierzchniowych warstw gruntu,
- Ułatwienie zakorzeniania się roślin w glebie oraz umożliwienie ich wegetacji,
- Oddzielenie niepożądanych i szkodliwych czynników występujących w głębokich warstwach gleby od warstw powierzchniowych.
Jak prawidłowo wybrać geomatę?
Podstawowym kryterium przy wyborze odpowiedniej geomaty jest rodzaj nawierzchni, na której planujemy ją zamocować. Wybór geomaty nie należy jednak do spraw skomplikowanych, gdyż ich producenci w sposób szczegółowy i profesjonalny opisują przeznaczenie oraz specyfikację poszczególnego materiału stabilizującego podłoże. Zalecenia oraz dane podane przed producenta na stronie internetowej bądź na opakowaniu produktu w zupełności wystarczą do odpowiedniego wyboru, oraz zamocowania geomaty. Należy jednak pamiętać, aby postępować zgodnie z instrukcją wytwórcy szczególnie, gdy jest to nasza pierwsza przygoda z tego typu materiałem.
Warto również znać orientacyjne wymiary, jakie posiadać będzie podłoże, na którym umieścimy wybraną geomatę. Pozwoli to na dobór właściwej ilości oraz rozmiaru materiału, co uchroni nas przed zbędnymi kosztami oraz dodatkowymi nakładami pracy.
Przygotowanie podłoża oraz rozkładanie geomaty
Geomatę należy układać wyłącznie na odpowiednio przygotowanym pod nią podłożu. Grunt, na którym umieszcza się materiał stabilizujący powinien być podłożem piaszczystym. Dozwolone jest układanie geomaty na nawierzchni posiadającej nieco inny charakter niż piach, jednak bardzo istotnym jest, aby jego ziarnistość była jak najbardziej zbliżona do ziarnistości piasku kwarcowego. Niemniej, geomaty nie należy układać na żwirze.
Jak dobrze ustabilizować podłoże za pomocą geomaty?
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas montażu geomaty, jest odpowiednie wyrównanie podłoża. Im teren będzie bardziej płaski, tym geomata będzie mniej narażona na uszkodzenia wynikające ze wgłębień oraz zjawisk związanych z samoistnym podnoszeniem się lub opadaniem podłoża. Nierówności występujące na terenie, na którym planuje się ułożenie geomaty nie zagwarantują nam prawidłowego spełniania funkcji przez stabilizujący materiał syntetyczny.
Montaż i mocowanie geomaty
Montaż materiału należy rozpocząć od ułożenia sekcji geomaty na odpowiednie ramy montażowe, które ułatwią ustalenie właściwego wymiaru. Do zamocowania geomaty na podłożu wykorzystuje się specjalistyczne systemy mocowań. Stanowią je tzw. agrafki, które wykonywane są z wysoko jakościowej stali, na której znajduje się dodatkowo warstwa cynku w celu zabezpieczenia materiału przez korozją.
Dodatkową właściwością systemu mocowań geomaty jest możliwość ich wielokrotnego użytku. Agrafki umieszcza się zazwyczaj w odstępach 80-centymetrowych, jednak w przypadku, gdy podłoże narażone jest na wszelakie niestabilności gruntu, należy odpowiednio zminimalizować odstępy pomiędzy mocowaniami.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.