Jak doświetlić remontowane poddasze?

Jak doświetlić remontowane poddasze?

Jeśli zamierzasz remontować poddasze zwróć szczególną uwagę na ilość światła w pomieszczeniach, które chcesz na nim wygospodarować! Dlaczego? Brak światła wywołuje u ludzi złe samopoczucie, a nawet bóle głowy. Czasami także apatię i senność, a w innych przypadkach nawet wzmożoną agresję! Jeśli się na tym nie znasz, zawsze warto poprosić o wykonanie projektu miejscowe biuro architektoniczne. Właściwe doświetlenie jest także ważne z perspektywy energetycznej. Oto kilka podpowiedzi związanych z tematem doświetlenia wnętrz na poddaszu….

Doświetlanie poddasza
Doświetlanie poddasza, źródło: Pixabay

Potrzeba więcej światła !

Więcej światła - potrzeba więcej okien! Ale uwaga…. w pomieszczeniach na poddaszu będzie powodowało większe straty energii w okresie grzewczym. Jeśli okna skierowane są na wschód , południe lub zachód możemy skorzystać na darmowym źródle dodatkowego elementu grzejnego. Fachowiec będzie w stanie określić równowagę pomiędzy potrzebną ilością światła w pomieszczeniach wydzielonych do zagospodarowania na strychu a stratą lub ewentualnym zyskiem ciepła. Czasami warto dopytać o możliwości montażu konkretnego typu okien na poddaszu, które chcemy użytkować!

Poddasze nocą
Poddasze nocą, źródło: Pixabay

Wystarczająca ilość światła w pomieszczeniach na poddaszu

Obowiązuje pewna zasada, że każdy metr kwadratowy przeszklenia naświetla od 8 do 10 m2 podłogi. Można dokonać obliczenia na przykładzie pokoju 3x4 (12 m2). Taki pokój powinno oświetlać okno o powierzchni szyby 1,2 do 1,5m2. Warto o tym pamiętać, aby pokoje na strychu były dobrze doświetlone i funkcjonalne w użytkowaniu!

Reklama


Ilość światła
Ilość światła na poddaszu, źródło: Pixabay

Co determinuje wielkość okna doświetlającego na poddaszu?

Ważnym elementem jeśli chodzi o montaż okien dachowych jest odległość pomiędzy krokwiami. Standardowo jest to 80 cm, dlatego wymiary okna lub okien, które chcemy zamontować, aby doświetlić pomieszczenie o określonej powierzchni w metrach kwadratowych muszą być dostosowane do szerokości pomiędzy krokwiami. Warto także pamiętać, że okno o wymiarze 78x140 cm ma powierzchnię ponad 1 m2, ale powierzchnia jego przeszklenia wynosi trochę ponad 0,7m2! Do pomieszczenia o powierzchni 12 m2 potrzebne są zatem dwa okna o podanych wyżej wymiarach. Producenci oferują okna w standardowych szerokościach: 55,66, 78, 94, 114 a nawet 134 cm okna mają długość 78, 98, 118, 140 i 160 cm. Warto także pamiętać, że powierzchnia okien dachowych powinna stanowić ok. 10% powierzchni podłogi, niektóre poradniki sugerują nawet 1/8 powierzchnię podłogi, a fachowcy wskazują, że jedno większe okno zapewnia mniej światła niż większa liczba mniejszych okien o tej samej powierzchni! Doradza się, aby osoby posiadające dachy swoich domów o małym kącie nachylenia montowały okna dłuższe, a w domach, które posiadają strome dachy - okna krótsze. Okna powinno się montować ok. 90 do 100 cm od podłogi. Montaż na takiej wysokości będzie gwarantować nam łatwe otwieranie i zamykanie okna.

Okna na poddaszu
Okna na poddaszu, źródło: Pixabay

Okna dachowe, fasadowe, lukarny

Jeśli chcesz doświetlić swoje poddasze, to możesz zdecydować się na:

 • okna dachowe (najpopularniejsze rozwiązanie)
 • okna fasadowe (najprostsza opcja) Okna te montowane są w ścianach szczytowych lub kolankowych. Oczywiście jeśli pozwala na to wysokość ścianki kolankowej.
 • lukarny (najdroższe rozwiązanie ze względu na konieczność zmian w konstrukcji dachu).
 • specjalne okna dachowe z kołnierzami uszczelniającymi, które są oferowane w zestawie. Takie okno po zamontowaniu tworzy lukarnę.

Okna dachowe
Okna dachowe, źródło: Pixabay

Okna dachowe

Okna dachowe / połaciowe umieszczane są w połaci dachu. Ich celem jest doświetlenie pomieszczeń. Okna te są najchętniej wybierane jeśli chodzi o doświetlenie pokoi zaplanowanych na poddaszu. Są idealne jeśli pomieszczenia na strychu znajdują się w zacienionym miejscu. Plusem doświetlenia pomieszczeń na poddaszu za ich pomocą jest to, że dają dużo światła i odczuwalne przenikanie do wnętrz promieni słonecznych. Można montować je niemalże w każdym rodzaju dachu (od 15 do 90 stopni). Montując je nie ma potrzeby zmieniać konstrukcji dachu. Jako atut podaje się również:

 • bezpieczeństwo pomieszczeń gdyż dostęp do okien jest niezwykle trudny
 • zachowane swobody i prywatności mieszkańców.

Jako wady podaje się:

 • narażenie okien na wilgoć, gdyż para wodna unosi się ku górze i na oknach może dochodzić do jej kondensacji
 • w okresie letnim okna mogą mocno nagrzewać pomieszczenie, więc warto zastanowić się od razu nad montażem specjalnych rolet lub żaluzji
 • okna dachowe brudzą się szybciej od tradycyjnych, więc wymagają częstszej pielęgnacji. Łatwiejsze w utrzymaniu czystości są okna dachowe uchylne, a nie obrotowe.
 • okresowo należy z okien dachowych usuwać zalegający śnieg czy liście.

Okna dachowe, zwane też połaciowymi, lepiej doświetlają poddasze niż okna tradycyjne. Jednak i dachowe i tradycyjne, które możemy ewentualnie zamontować na strychu mają swoje plusy i minusy. Okna dachowe oferowane są przez kilku wiodących producentów. Do wyboru jest cała paleta modeli o różnych parametrach technicznych. Okna dachowe można rozróżnić ze względu na sposób ich otwierania. Sposób otwierania okien dachowych determinuje niejako późniejsze wygodne ich użytkowanie. Są więc:

 • zależnie od rodzaju okna oś otwierania znajduje się w górnej krawędzi (okno uchylne), w połowie wysokości (okno obrotowe) i w ¾ wysokości i w górnej krawędzi (okna uchylno-obrotowe).
 • są także okna, które otwierają się z boku nazywamy je wyłazami dachowymi.

Okna połaciowe
Okno połaciowe, źródło: Pixabay

Wole oko

Wole oko to małe, okrągłe lub owalne okienko znajdujące się w górnej części domu. Często jest zlokalizowane w szczycie budynku albo nad drzwiami lub oknami. Służy jako dodatkowy element doświetlający wnętrze. Jeśli chodzi o doświetlenie wielu pomieszczeń, to raczej nie jest dobrym rozwiązaniem planowanie okien w tej formie. Jest to rzadko praktykowane. Raczej okna zwane „wole oka” stosuje się jako doświetlacze w dolnych partiach budynków, chociaż czasami planuje się wykonanie ich w górnej części ścian.

Wole oko
Wole oko, źródło: Pixabay

Lukarna

Lukarna jest specyficznym rozwiązaniem. Okno to umieszcza się w dachu, ale pionowo, dlatego należy zmienić konstrukcję dachową, aby była możliwość montażu takiego okna. Lukarna od góry nakrywana jest dachem dwu lub trójspadowym, a obecnie w domach o bardziej nowoczesnym wyglądzie- dachem płaskim – pulpitowym. Jest bardzo praktyczny rozwiązaniem, gdyż daje wiele światła i jest łatwa w użytkowaniu. Niestety jej montaż jest droższy poprzez konieczność wprowadzenia zamian w dachu!

Lukarna
Lukarna, źródło: Pixabay

Okna są niezwykle istotnym elementem domu, szczególnie w domu piętrowym z użytkowym poddaszem! Okna zapewniają dostęp naturalnego światła. Prawidłowy ich dobór jeśli chodzi o doświetlenie pomieszczeń na poddaszu z pewnością poprawią komfort użytkowania pomieszczeń oraz koszty eksploatacji domu, czyli koszty ogrzewania! To właśnie przez okna ucieka najwięcej ciepła. Jeśli tylko się da, warto montować je na poddaszu w celu doświetlenia wnętrz od strony południowej. Wówczas wpadające przez okna światło będzie także dostarczać sporo darmowego ciepła. Specjaliści wskazują, aby, jeśli tylko to możliwe- rozplanować pomieszczenia dzienne, w których spędzamy najwięcej czasu właśnie od strony południowej. Decyzja, jakie okna wybrać, aby doświetlić pomieszczenia Ciebie!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-02-05

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również