Jeśli zamierzasz remontować poddasze zwróć szczególną uwagę na ilość światła w pomieszczeniach, które chcesz na nim wygospodarować! Dlaczego? Brak światła wywołuje u ludzi złe samopoczucie, a nawet bóle głowy. Czasami także apatię i senność, a w innych przypadkach nawet wzmożoną agresję! Jeśli się na tym nie znasz, zawsze warto poprosić o wykonanie projektu miejscowe biuro architektoniczne. Właściwe doświetlenie jest także ważne z perspektywy energetycznej. Oto kilka podpowiedzi związanych z tematem doświetlenia wnętrz na poddaszu….
Doświetlanie poddasza, źródło: Pixabay
Potrzeba więcej światła !
Więcej światła - potrzeba więcej okien! Ale uwaga…. w pomieszczeniach na poddaszu będzie powodowało większe straty energii w okresie grzewczym. Jeśli okna skierowane są na wschód , południe lub zachód możemy skorzystać na darmowym źródle dodatkowego elementu grzejnego. Fachowiec będzie w stanie określić równowagę pomiędzy potrzebną ilością światła w pomieszczeniach wydzielonych do zagospodarowania na strychu a stratą lub ewentualnym zyskiem ciepła. Czasami warto dopytać o możliwości montażu konkretnego typu okien na poddaszu, które chcemy użytkować!
Poddasze nocą, źródło: Pixabay
Wystarczająca ilość światła w pomieszczeniach na poddaszu
Obowiązuje pewna zasada, że każdy metr kwadratowy przeszklenia naświetla od 8 do 10 m2 podłogi. Można dokonać obliczenia na przykładzie pokoju 3x4 (12 m2). Taki pokój powinno oświetlać okno o powierzchni szyby 1,2 do 1,5m2. Warto o tym pamiętać, aby pokoje na strychu były dobrze doświetlone i funkcjonalne w użytkowaniu!
Ilość światła na poddaszu, źródło: Pixabay
Co determinuje wielkość okna doświetlającego na poddaszu?
Ważnym elementem jeśli chodzi o montaż okien dachowych jest odległość pomiędzy krokwiami. Standardowo jest to 80 cm, dlatego wymiary okna lub okien, które chcemy zamontować, aby doświetlić pomieszczenie o określonej powierzchni w metrach kwadratowych muszą być dostosowane do szerokości pomiędzy krokwiami. Warto także pamiętać, że okno o wymiarze 78x140 cm ma powierzchnię ponad 1 m2, ale powierzchnia jego przeszklenia wynosi trochę ponad 0,7m2! Do pomieszczenia o powierzchni 12 m2 potrzebne są zatem dwa okna o podanych wyżej wymiarach. Producenci oferują okna w standardowych szerokościach: 55,66, 78, 94, 114 a nawet 134 cm okna mają długość 78, 98, 118, 140 i 160 cm. Warto także pamiętać, że powierzchnia okien dachowych powinna stanowić ok. 10% powierzchni podłogi, niektóre poradniki sugerują nawet 1/8 powierzchnię podłogi, a fachowcy wskazują, że jedno większe okno zapewnia mniej światła niż większa liczba mniejszych okien o tej samej powierzchni! Doradza się, aby osoby posiadające dachy swoich domów o małym kącie nachylenia montowały okna dłuższe, a w domach, które posiadają strome dachy - okna krótsze. Okna powinno się montować ok. 90 do 100 cm od podłogi. Montaż na takiej wysokości będzie gwarantować nam łatwe otwieranie i zamykanie okna.
Okna na poddaszu, źródło: Pixabay
Okna dachowe, fasadowe, lukarny
Jeśli chcesz doświetlić swoje poddasze, to możesz zdecydować się na:
- okna dachowe (najpopularniejsze rozwiązanie)
- okna fasadowe (najprostsza opcja) Okna te montowane są w ścianach szczytowych lub kolankowych. Oczywiście jeśli pozwala na to wysokość ścianki kolankowej.
- lukarny (najdroższe rozwiązanie ze względu na konieczność zmian w konstrukcji dachu).
- specjalne okna dachowe z kołnierzami uszczelniającymi, które są oferowane w zestawie. Takie okno po zamontowaniu tworzy lukarnę.
Okna dachowe, źródło: Pixabay
Okna dachowe
Okna dachowe / połaciowe umieszczane są w połaci dachu. Ich celem jest doświetlenie pomieszczeń. Okna te są najchętniej wybierane jeśli chodzi o doświetlenie pokoi zaplanowanych na poddaszu. Są idealne jeśli pomieszczenia na strychu znajdują się w zacienionym miejscu. Plusem doświetlenia pomieszczeń na poddaszu za ich pomocą jest to, że dają dużo światła i odczuwalne przenikanie do wnętrz promieni słonecznych. Można montować je niemalże w każdym rodzaju dachu (od 15 do 90 stopni). Montując je nie ma potrzeby zmieniać konstrukcji dachu. Jako atut podaje się również:
- bezpieczeństwo pomieszczeń gdyż dostęp do okien jest niezwykle trudny
- zachowane swobody i prywatności mieszkańców.
Jako wady podaje się:
- narażenie okien na wilgoć, gdyż para wodna unosi się ku górze i na oknach może dochodzić do jej kondensacji
- w okresie letnim okna mogą mocno nagrzewać pomieszczenie, więc warto zastanowić się od razu nad montażem specjalnych rolet lub żaluzji
- okna dachowe brudzą się szybciej od tradycyjnych, więc wymagają częstszej pielęgnacji. Łatwiejsze w utrzymaniu czystości są okna dachowe uchylne, a nie obrotowe.
- okresowo należy z okien dachowych usuwać zalegający śnieg czy liście.
Okna dachowe, zwane też połaciowymi, lepiej doświetlają poddasze niż okna tradycyjne. Jednak i dachowe i tradycyjne, które możemy ewentualnie zamontować na strychu mają swoje plusy i minusy. Okna dachowe oferowane są przez kilku wiodących producentów. Do wyboru jest cała paleta modeli o różnych parametrach technicznych. Okna dachowe można rozróżnić ze względu na sposób ich otwierania. Sposób otwierania okien dachowych determinuje niejako późniejsze wygodne ich użytkowanie. Są więc:
- zależnie od rodzaju okna oś otwierania znajduje się w górnej krawędzi (okno uchylne), w połowie wysokości (okno obrotowe) i w ¾ wysokości i w górnej krawędzi (okna uchylno-obrotowe).
- są także okna, które otwierają się z boku nazywamy je wyłazami dachowymi.
Okno połaciowe, źródło: Pixabay
Wole oko
Wole oko to małe, okrągłe lub owalne okienko znajdujące się w górnej części domu. Często jest zlokalizowane w szczycie budynku albo nad drzwiami lub oknami. Służy jako dodatkowy element doświetlający wnętrze. Jeśli chodzi o doświetlenie wielu pomieszczeń, to raczej nie jest dobrym rozwiązaniem planowanie okien w tej formie. Jest to rzadko praktykowane. Raczej okna zwane „wole oka” stosuje się jako doświetlacze w dolnych partiach budynków, chociaż czasami planuje się wykonanie ich w górnej części ścian.
Wole oko, źródło: Pixabay
Lukarna
Lukarna jest specyficznym rozwiązaniem. Okno to umieszcza się w dachu, ale pionowo, dlatego należy zmienić konstrukcję dachową, aby była możliwość montażu takiego okna. Lukarna od góry nakrywana jest dachem dwu lub trójspadowym, a obecnie w domach o bardziej nowoczesnym wyglądzie- dachem płaskim – pulpitowym. Jest bardzo praktyczny rozwiązaniem, gdyż daje wiele światła i jest łatwa w użytkowaniu. Niestety jej montaż jest droższy poprzez konieczność wprowadzenia zamian w dachu!
Lukarna, źródło: Pixabay
Okna są niezwykle istotnym elementem domu, szczególnie w domu piętrowym z użytkowym poddaszem! Okna zapewniają dostęp naturalnego światła. Prawidłowy ich dobór jeśli chodzi o doświetlenie pomieszczeń na poddaszu z pewnością poprawią komfort użytkowania pomieszczeń oraz koszty eksploatacji domu, czyli koszty ogrzewania! To właśnie przez okna ucieka najwięcej ciepła. Jeśli tylko się da, warto montować je na poddaszu w celu doświetlenia wnętrz od strony południowej. Wówczas wpadające przez okna światło będzie także dostarczać sporo darmowego ciepła. Specjaliści wskazują, aby, jeśli tylko to możliwe- rozplanować pomieszczenia dzienne, w których spędzamy najwięcej czasu właśnie od strony południowej. Decyzja, jakie okna wybrać, aby doświetlić pomieszczenia Ciebie!
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.