Jak duża będzie oszczędność w zużyciu gazu przy ociepleniu domu styropianem?

Jak duża będzie oszczędność w zużyciu gazu przy ociepleniu domu styropianem?

Problem ponoszenia nadmiernych wydatków na ogrzewanie domu dotyka przede wszystkim właścicieli starych budynków, które nie mają ocieplenia lub jest ono niewystarczające. Ale nie tylko, gdyż na zużycie paliwa ma wpływ wiele czynników.

Myśląc o termomodernizacji domu mamy przede wszystkim na uwadze ocieplenie ścian zewnętrznych. I rzeczywiście jest to zabieg bardzo ważny. Nie ma jednak większego znaczenia, czy  zastosujemy wełnę mineralną, czy styropian, bowiem podstawowe znaczenie ma grubość izolacji i wykonanie ocieplenia. W dalszych etapach trzeba przyjrzeć się oknom, dachowi i instalacji centralnego ogrzewania.

Ocieplony dom
Obecnie rekomendowana grubość izolacji termicznej to 15 cm. Wprawdzie często można się spotkać ze zdaniem, że im grubsza izolacja, tym lepiej, jednak powyżej pewnej wielkości po prostu nadmiernie wzrasta koszt inwestycji w porównaniu do możliwych do uzyskania efektów.
Wyliczenie zysków powstałych w wyniku tylko ocieplenia domu jest bardzo trudne, gdyż musielibyśmy mieć pewność, że inne czynniki nie zakłócą oceny. A pod uwagę trzeba wziąć także długość sezonu grzewczego w porównywanym okresie, średnią temperaturę zewnętrzną oraz rozkład temperatur. Istnieje, oczywiście, wzór na wyliczenie oszczędności w zużyciu paliwa przeznaczonego na ogrzewanie, jednak ukaże on niepełny obraz sytuacji. Oto wspomniany wzór:

Oszczędność (w kWh/rok) = (U2 – U1) x Psz x 75

(U2 – U1) – różnica współczynników przenikania ciepła ścian po i przed ociepleniem,
75 – współczynnik stopnio-godzin, wynikający z przyjętego okresu grzewczego w godzinach, pomnożonego przez różnicę średniej temperatury wewnątrz i na zewnątrz,
Psz – powierzchnia ścian zewnętrznych.

Reklama


Podajemy też przykład z praktyki, dotyczący obiektu wzniesionego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i zachowaniem reżimu technologicznego: za ogrzewanie gazem domu o powierzchni 210 m2, ocieplonego styropianem o grubości 15 cm, można zapłacić poniżej 1900 zł w ciągu sezonu grzewczego.
Inwestycja poniesiona w docieplenie najszybciej zwraca się właśnie przy zastosowaniu tej grubości. Ocieplenie ścian to zresztą nie wszystko, gdyż musi być równie dobrze zaizolowana podłoga na gruncie czy piwnica. Wystarczy nadmienić, że nieocieplona piwnica obejmuje do 20% strat ciepła w budynku.
Równie istotnym elementem jest ocieplenie połaci dachu. Jest to tym bardziej ważne, jeśli mieszkamy w domu z poddaszem użytkowym. Tutaj zaleca się ułożenie 20 cm wełny mineralnej przynajmniej w dwóch warstwach: pomiędzy krokwiami i pod nimi.

Zmodernizowane instalacje
Sporo można również zaoszczędzić, unowocześniając instalację centralnego ogrzewania. Warto stosować zawory termostatyczne i automatykę pogodową. Warto też wymienić żeliwne grzejniki żeberkowe na te o mniejszej bezwładności i pojemności wodnej, gdyż łatwiej się steruje ich pracą.
Można również za grzejnikami od strony ściany umieścić ekrany, które odbijają promieniowanie cieplne do wnętrza. I jeszcze jedna wskazówka: pilnujmy, aby zasłony nie zakrywały grzejników, gdyż ogranicza to skuteczność grzania.

Należy także przyjrzeć się instalacji wentylacyjnej. Przez nią ucieka nawet do 45% ciepła. Oczywiście, wentylacja jest konieczna, ale musi być dobrze zaprojektowana, aby zapewniała nie za dużą ani nie za małą wymianę powietrza.

Jeśli chcemy na prawdę oszczędzać na ogrzewaniu, wówczas nawet proste z pozoru wietrzenie staje się sztuką. Najkorzystniejsze jest wietrzenie pomieszczeń wielokrotnie, ale krótko i po zmniejszeniu do minimum temperatury na zaworach grzejnikowych.

Dobre okna
Istotnym elementem w rachunku kosztów ponoszonych na ogrzewanie są okna. Jeśli mamy w domu stare, drewniane okna, z pewnością nie są one wystarczająco szczelne. Należy je wymienić, przy czym obojętne jest, czy nowe okna będą z drewna, czy z PVC. Ważne są dobre uszczelki oraz szklenie. Powinien to być zestaw dwu- lub trzyszybowy, wypełniony wewnątrz gazem szlachetnym; stosuje się argon i krypton, przy czym ten drugi gaz ma lepsze właściwości.

Dobre okno spełni swoje zadanie dopiero wówczas, gdy będzie prawidłowo zamontowane. Obecnie odchodzi się od uszczelniania okna tylko pianką montażową na rzecz uszczelnień rozprężnych, które są trwalsze i skuteczniej wypełniają przestrzeń między ramą okna a murem.

1. Oszczędność energii nie sprowadza się tylko do ocieplenia ścian, gdyż są także inne miejsca ucieczki ciepła, takie jak okna i drzwi, dach, podłoga na gruncie.

ucieczka_ciepla

2. W momencie kupowania okna nie możemy dostrzec jego budowy wewnętrznej. Należy jednak sprawdzić czy są dobre uszczelki, dowiedzieć się, jaki zastosowano pakiet szybowy i czym jest wypełniony.

okno


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-04-28

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.