Kominek wprowadza do domu niesamowity klimat, skupia domowników i stanowi gustowną ozdobę salonu. Oprócz walorów estetycznych może on służyć do skutecznego ogrzewania domu. Z praktycznego punktu widzenia kominek charakteryzuje się dość niską sprawnością i mało efektywną regulacją mocy grzewczej.
Aby przemienić kominek w wydajny układ do ogrzewania całego domu, należy go wyposażyć w system DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza. W artykule skupię się na zaletach i wadach tego rozwiązania, wyjaśnię, na czym polega system DGP oraz podpowiem, na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka DGP.
Co to jest system DGP?
DGP to system składający się z elastycznych rur rozchodzących się promieniście od kominka, skonstruowany w celu rozprowadzenia gorącego powietrza do poszczególnych pomieszczeń domu. Aby system dystrybucji gorącego powietrza działał skutecznie, należy pomyśleć o jego wykonaniu już na etapie projektowania domu. Przemyślana lokalizacja kominka i optymalnie wykonana instalacja pozwoli na wykorzystanie pełni możliwości systemu grzewczego.
DGP, Źródło: informationhouse.pl
Warto zaznaczyć, że w świetle polskiego prawa ogrzewanie kominkiem stanowi dodatkowe źródło ciepła. Gdy głównym układem grzewczym ma być kominek, można zastosować dodatkowe grzejniki elektryczne. Taki zestaw zdaje egzamin wtedy, gdy budynek nie jest zbyt duży i posiada dobrą izolację termiczną.
Rodzaje systemów DGP
Wyróżniamy dwa systemy dystrybucji gorącego powietrza: naturalny (grawitacyjny) oraz wymuszony.
Grawitacyjny DGP
W przypadku pierwszego rozwiązania, jak sama nazwa wskazuje, rozpływ gorącego powietrza odbywa się samoistnie. System ten jest tani w wykonaniu, ale ma pewne ograniczenia. Układ pozwala jedynie na ogrzanie sąsiadujących z kominkiem pomieszczeń. Długość kanałów dystrybucyjnych nie może przekraczać długości 4 m, co daje możliwość ogrzania jedynie najbliżej znajdujących się pomieszczeń. Taki system sprawdzi się świetnie w przypadku małych domków jednorodzinnych. Zaletą stosowania kominków z dystrybucją grawitacyjną jest niska cena zakupu i eksploatacji systemu oraz wysoka niezawodność. Do wad należy zaliczyć ograniczenie co do wielkości instalacji.
Wymuszony DGP
Kominki z dystrybucją gorącego powietrza w sposób wymuszony są stosowane zdecydowanie częściej niż grawitacyjne. System umożliwia bezproblemowe ogrzanie całego domu – długość przewodów doprowadzających ogrzane powietrze może dochodzić nawet do 10 m. W skład systemu wchodzi aparat nawiewny (turbina), którego zadaniem jest zassanie ogrzanego przez wkład kominkowy powietrza i wtłoczenie go do kolejnych odnóg układu. Aparat nawiewny montowany jest w głównym kanale nawiewowym w odległości od 2 m do 4 m od wkładu kominka. Kolejnym elementem wymuszonego DGP jest sterownik, który umożliwi regulację ilości powietrza doprowadzanego do paleniska. Wykorzystanie sterownika pozwoli ograniczyć ilość spalanego drewna poprzez kontrolowanie procesu.
Gdzie zamontować kominek z DGP?
Kominek z DGP, Źródło: pixabay.com
Dobre usytuowanie kominka i przemyślany system dystrybucji gorącego powietrza zaważy o skuteczności układu. Gdzie zamontować kominek?
Salon – zainstalowanie kominka w salonie, będącym na ogół największym pomieszczeniem w domu i miejscem odpoczynku, wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Należy tu wziąć pod uwagę aspekt estetyczny oraz przede wszystkim funkcjonalność. Przepisy traktują o instalacji kominka w pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 30 m3. Zgodnie ze sztuką, na 1 kW mocy kominka powinno przypadać 4 m3 pomieszczenia.
W pobliżu komina – wkład kominkowy musi być połączony z głównym przewodem dymowym. Najczęściej przewód ten jest zlokalizowany w centralnej części domu, co daje większą swobodę pod względem miejsca instalacji kominka. Aby nie tracić na efektywności i zapewnić odpowiedni ciąg, wkład kominkowy musi znajdować się blisko komina. Wykonanie zbyt wąskiego połączenia może spowodować zaburzenie ciągu i nieprzyjemne cofanie się dymu i sadzy do pomieszczenia. Według przepisów wysokość komina nie może być mniejsza niż 4,5 m. Odległość ta mierzona jest od miejsca przyłączenia wkładu kominkowego do wylotu spalin. Regulacje mówią również o minimalnym przekroju, który w przypadku murowanego komina powinien wynosić 14 cm x 14 cm, a w przypadku stalowych przewodów 15 cm średnicy.
Zalety systemu DGP
- Obniżenie kosztów ogrzewania budynku.
- Alternatywne źródło ciepła niezależne od dostaw energii – przerwa w dostawie prądu lub gazu nie skaże domowników na przebywanie w chłodnych pomieszczeniach.
- Ogrzanie pomieszczeń odbywa się o wiele szybciej niż w przypadku innych systemów grzewczych – po upływie kilku minut od rozpalenia w kominku odczujemy przyjemne ciepło w pokoju z zainstalowanym kominkiem oraz innych pomieszczeniach.
- Stanowi świetną ozdobę pokoju i buduje klimat sprzyjający odpoczynkowi.
Wady systemu DGP
- Zbudowanie skutecznego systemu kominkowego z dystrybucją gorącego powietrza wymaga uwzględnienia go na etapie projektowania domu.
- Kominek wymaga od domowników sporo uwagi i ciągłego uzupełniania opału.
- System kominkowy DGP nie podgrzeje wody użytkowej.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.