Jak energooszczędnie ogrzewać wodę użytkową?

Jeżeli mówi się o ogrzewaniu, to z reguły w kontekście ogrzewania domu lub mieszkania w sezonie zimowym, o kaloryferach, instalacji c.o., węglu, gazie, innych źródłach ogrzewania. Rzadko kiedy myślimy o ogrzewaniu w kontekście pozyskania źródła, które może w sposób energooszczędny ogrzać nam wodę. Ogrzewanie wody wrzucamy zwykle do bilansu energetycznego podczas wyliczania kosztów ogrzewania w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym. Jeżeli nie wiesz nic na temat tego jak energooszczędnie ogrzewać wodę użytkową, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Garść informacji na początek

Statystyki wskazują, że gospodarstwo domowe zużywa ok. 70% energii na ogrzanie pomieszczeń, a tylko ok. 15% na podgrzanie wody użytkowej. Jeśli ktoś posiada energooszczędny, inteligentny dom, to udział procentowy zużycia energii przeznaczonej na c.o. drastycznie spada. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w nowoczesnym budynku, odpowiednio docieplonym i szczelnym istnieją różne, innowacyjne rozwiązania dotyczące ekonomicznego podgrzewania wody użytkowej. Pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie swoich potrzeb, bo mają one realny wpływ na późniejszą eksploatację urządzenia grzewczego i ewentualnych oszczędności. Najpierw należy więc wziąć pod uwagę wymagania użytkowników i przeliczyć zapotrzebowanie na ciepłą wodę i poprawnie dopasować urządzenie grzewcze, po to, aby uniknąć w przyszłości problemów.

Szeroki wachlarz możliwości

Producenci oferują współcześnie bardzo szeroki wachlarz urządzeń do podgrzewania wody użytkowej w energooszczędny sposób.
Z jaką ofertą można się spotkać?

Możliwości jest wiele, trzeba jednak dokonać wyboru mając na uwadze potrzeby rodziny, istniejące rozwiązania techniczne i technologiczne, które można wprowadzić do swojego domu, możliwość wykorzystania określonych źródeł energii oraz zasobność portfela.

Podgrzewacz gozowy

Urządzenia grzewcze na gaz

Reklama

Ich zaletą jest to że są stosunkowo tanie w eksploatowaniu. Należy jednak systematycznie dokonywać przeglądu urządzeń, także sprawdzać przewody kominowe. Podgrzewacz gazowy działa sprawnie i efektywnie, jeżeli ma zapewnioną możliwość odprowadzania spalin. Producenci oferują urządzenia z zamkniętą komorą spalania , więc ryzyko zatrucia się czadem jest właściwie zerowe. Należy jednak pamiętać, że każde pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie grzewcze na gaz powinno mieć odpowiednią wentylację i możliwość doprowadzenia powietrza.

Podgrzewacz elektryczny

Elektryczne podgrzewacze wody

Atutem podgrzewaczy elektrycznych jest to, że nie trzeba ich podłączać do kanałów wentylacyjnych. W urządzeniach tego typu najważniejszą rolę odgrywa grzałka elektryczna, której pracą można sterować. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest więc możliwość sterowania mocy grzałki za pomocą pilota, a nawet telefonu komórkowego! Warto wiedzieć, że elektroniczne sterowanie podgrzewaczem generuje dodatkowe 20% oszczędności na wodzie i energii potrzebnej do jej ogrzania! Istnieją takie systemy elektronicznego sterowania, że można zastosować blokadę górnej granicy osiągnięcia temperatury, aby np. małe dzieci odkręcając kran nie poparzyły się! Elektryczne podgrzewacze podłączane są do prądu i podgrzewają wodę błyskawicznie, co powoduje minimalne straty wody zimnej, ponieważ od razu z kranu wypływa ciepła woda.

Ogrzewacze wody sterowane hydraulicznie

Ogrzewacz sterowany hydraulicznie uzależnia temperaturę wody od wielkości wypływającego strumienia. Jeżeli strumień wody jest większy, to temperatura wody będzie niższa. Niektóre rodzaje ogrzewaczy mają możliwość przełączania wielkości mocy w zależności od strumienia wylewanej wody. Zwykle posiadają dwa tryby podgrzewania wody: „ekonomiczny” i „komfortowy”.

Ogrzewacze wody sterowane elektronicznie

Ogrzewacze wody sterowane elektronicznie

Podgrzewacze te uważane są za nowoczesne, ponieważ potrafią w szybki sposób przygotować ciepłą wodę użytkową, a jednocześnie obsługa ich jest bardzo komfortowa, jakość urządzeń jest doskonała (wydajność i trwałość). Nowoczesne technologie wykorzystane w budowie ogrzewaczy do wody sterowanych elektronicznie umożliwiają na uzyskanie nawet do 30% oszczędności energii i zużycia wody w porównaniu do ogrzewaczy hydraulicznych! Niektóre urządzenia są tak skonstruowane, że można podpiąć do nich kilka punktów poboru wody, co powoduje obniżenie kosztów inwestycyjnych związanych z organizacją ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Jako atut tego rozwiązania podaje się płynne dopasowanie mocy ogrzewanej wody użytkowej do chwilowych potrzeb użytkowników oraz utrzymanie priorytetu stałej temperatury do osiągnięcia maksymalnej mocy. Urządzenie może sygnalizować ryzyko poparzenia. Ogrzewacze elektronicznie sterowane umożliwiają pełną kontrolę pracy podgrzewacza, a temperatura wody, którą chcemy uzyskać jest osiągana z dokładnością do 0,5 stopnia Celsjusza. Moc takich ogrzewaczy waha się od 15 do 30 kW.

Dom energooszczędny

Energooszczędne ogrzewanie wody użytkowej przez zasobnik czy podgrzewacz przepływowy?

Jeżeli już zdecydujesz o tym jakim źródłem zasilany będzie Twój podgrzewacz, aby jak najekonomiczniej podgrzewał wodę użytkową, to warto rozważyć, czy wybrać podgrzewacz z zasobnikiem czy bez. Często ograniczona przestrzeń determinuje nasz wybór – podgrzewacz bez zasobnika. Jeśli jednak powierzchnia na podgrzewacz z zasobnikiem się znajdzie, to warto, aby dopasować wielkość zasobnika do wymagań rodziny. Niekiedy bowiem fakt, że punkty czerpania wody są położone daleko od siebie lub jest ich kilka oraz to, że w domu jest więcej niż jedna łazienka determinuje zakup podgrzewacza z odpowiednim zasobnikiem. Przepływowe podgrzewacze mają z reguły niewielkie wymiary i nie zajmują za dużo miejsca. Minusem ich jest - jeśli w naszym domu instalacja wodna jest spora – że czas oczekiwania na ciepłą wodę może być długi. Plusem zaś – jeśli instalacja w naszym domu nie jest zbyt rozgałęziona – że są to urządzenia bardzo ekonomiczne i doskonale się sprawdzają w niewielkich domach czy mieszkaniach.

Kolektory słoneczne do ekonomicznego ogrzewania wody użytkowej

Kolektory słoneczne do ekonomicznego ogrzewania wody użytkowej

Dla niższych rachunków za ogrzewanie wody użytkowej warto poczynić odpowiednie kroki. Coraz częściej inwestorzy sięgają po kolektory słoneczne w celu zminimalizowania wydatków dot. ogrzewania wody. Koszt zakupu i instalacji kolektorów słonecznych jest z roku na rok coraz niższy. Może warto rozważyć ich montaż w celu uzyskania największych oszczędności związanych z ogrzewaniem wody użytkowej w naszym domu? Rygorystyczne przepisy, które mają wejść w 2020 roku odnośnie energooszczędności budynków z pewnością wymusza na właścicielach poczynienie odpowiednich kroków do zainteresowania się ekologicznymi źródłami energii odnawialnej. Aby kolektory działały najsprawniej i najbardziej efektywnie, powinny być odpowiednio dobrane pod kątem mocy. Wyliczając zaś moc kolektorów należy wziąć pod uwagę powierzchnię apertury, sprawność optyczną „n” oraz współczynnik strat tzw. „a1” i „a2”, który wyrażany jest wzorem W/(m2xK2). Tylko za pośrednictwem tych danych fachowiec dokona obliczeń mocy cieplnej, jaką można uzyskać z 1 m2 kolektora. Od tych danych uzależniona jest ilość kolektorów potrzebna do najbardziej ekonomicznej pracy kolektorów. Producenci urządzeń polecają dokonanie wstępnych/ orientacyjnych obliczeń za pomocą kalkulatorów na swoich stronach internetowych. Na forach budowlano-inwestycyjnych podaje się, że zastosowanie systemu solarnego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej mogą wynosić nawet do 60%. Aby system pracował wydajnie, należy usytuować kolektory w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Baterie termostatyczne do podgrzewania wody użytkowej

Baterie termostatyczne do podgrzewania wody użytkowej

Baterie z ogranicznikiem temperatury mają swoją powszechniejsza nazwę – baterie termostatyczne. Pomagają w oszczędzaniu wody. Przy umywalce instaluje się bezdotykową baterią z fotokomórką automatycznie otwierającą i zamykającą wypływ wody, reagującą na zbliżenie rąk.

Podgrzewacze - różne

Pompa ciepła jako źródło ogrzewania wody użytkowej

Pompy ciepła są uważane za najbardziej energooszczędne urządzenia grzewcze , które służą do podgrzewania domu i wody. Są coraz bardziej popularne wśród inwestorów ze względu na niskie koszty eksploatacji. Z 1 kW energii skierowanej do pompy ciepła można otrzymać aż 4 kW dodatkowej energii. Ich działanie to czysta fizyka i chemia: w specjalnie zaprojektowanym obiegu termodynamicznym zachodzą ciągle cztery procesy – odparowywanie, sprężanie, skraplania i rozprężanie. To powoduje ogromne oszczędności energii wykorzystywanej do ogrzewania budynku i wody użytkowej.

Inne metody na tanie grzanie

Istnieją też inne metody na uzyskanie pewnych oszczędności w zakresie ogrzewania wody użytkowej.

Na przykład:

  • podgrzewanie wody do temperatury nie wyższej niż 55 stopni Celsjusza, ponieważ im niższa temperatura, tym mniejsze straty ciepła,
  • w przypadku używania podgrzewacza pojemnościowego – takie sterowanie nim, aby nie uruchamiał się wtedy, gdy nie jest to konieczne - nocą lub za dnia wówczas, kiedy domowników nie ma
  • zrezygnowanie z działania tzw. pompy cyrkulacyjnej.

Kolektory

Mimo, iż ogrzewanie wody jest obecnie sporo tańsze, to i tak warto dokonać inwestycji lub modernizacji systemu ogrzewania wody użytkowej, aby jeszcze bardziej zminimalizować koszty związane z jej ogrzewaniem. Z pewnością coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące wdrażania technologii energooszczędnych do naszych domów wymuszą na nas, ich użytkownikach, podjęcie stosownych decyzji w sprawie tego czym ogrzewać dom, wodę użytkową, skąd czerpać prąd do wykorzystywanych domu urządzeń. Energia pochodząca z odnawialnych źródeł, a zastosowana w budownictwie, staje się obecnie priorytetem wielu państw. Musimy mieć to na uwadze, ponieważ przewiduje się, że światowe zapotrzebowanie na energię ciągle wzrasta. Przywódcy Europy przyjęli specjalny dokument Europa 2020, który jest strategią na rzecz zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju dot. m.in. tego, że 20% końcowego zużycia energii powinno pochodzić w 2020 roku odnawialnych źródeł energii!

źródło: Pixabay, Wikipedia, Pinterest

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-07-04

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej