Jak kolory wpływają na postrzeganie pomieszczenia

Jak kolory wpływają na postrzeganie pomieszczenia

Wydawać by się mogło, że nic prostszego, jak pomalować ściany na ulubione kolory lub – bezpiecznej na jeden kolor: biały lub pastelowy. A czemu nie mielibyśmy pobawić się kolorami i nadać pomieszczeniom indywidualny charakter?

Kolorem można wywołać określony nastrój, uspokoić lub – wręcz przeciwnie – pobudzić aktywność. Barwy mają wpływ na naszą psychikę, oddziałują bowiem na układ nerwowy, co zostało udowodnione na podstawie badań. Z siły oddziaływania kolorów nie zdajemy sobie sprawy. Tymczasem okazuje się, że np. zależności od barwy światła możemy przyspieszyć lub spowolnić obieg krwi. Kolory ciepłe przyspieszają tętno i pobudzają, zimne zaś spowalniają je i łagodzą uczucie bólu. Możemy zatem sypialnię pomalować w kolorach zimnych, a gabinet w ciepłych. Z pewnością warto spróbować. Żebyśmy jednak mogli uzyskać zamierzony efekt, poznajmy kolory, przynajmniej te najbardziej popularne.

Kolory a psychika

Kolor żółty jest radosny, lekki, przejrzysty i ciepły. Inspiruje, ułatwia uczenie się oraz logiczne myślenie, zwiększa bystrość i wnikliwość umysłu. Sprawdzi się w gabinetach, biurach i pokojach młodzieżowych, w których dziecko się również uczy.

Ten kolor wybierany jest przez optymistów, ale używany w nadmiarze oznacza skłonność do samokrytyki.

Reklama


Żółty ma również właściwości lecznicze: pozwala zwalczać melancholię, zniechęcenie, apatię czy depresję. Jednak nie dałoby się korzystać z pokoju, w którym zastosowano wyłącznie jeden kolor. Warto zatem wiedzieć, że barwą neutralizującą kolor żółty jest fiolet.

Ten zaś bardzo silnie oddziałuje na psychikę, wycisza i bywa pomocny w leczeniu zaburzeń nerwowych. Nadaje się do wszystkich pomieszczeń, ale najlepiej wybierać łagodne, wrzosowe odcienie. Również pomarańczowy ma bardzo pozytywne oddziaływanie. To kolejny z grupy tzw. ciepłych kolorów. Pomaga uwolnić się od złych emocji, pobudza umysł. Pasuje do pomieszczeń, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki, ponieważ powoduje wzmożone wydzielanie soków żołądkowych.

I jeszcze jeden ciepły, wręcz gorący kolor: czerwony. Zachęca do pozytywnego myślenia, jednak nadmiar tej barwy nie ma dobrego działania. Bardzo pobudza, ale też szybko doprowadza do wyczerpania.

I kolejny kolor – brązowy. Daje poczucie pewności i bezpieczeństwa. Wnosi do pomieszczeń poczucie stabilizacji, z drugiej strony wzmaga też skłonność do skrywania własnych emocji i zamykania się w sobie. Z kolei zielony i jego odcienie wyciszają, mają charakter uspokajający i wprowadzają równowagę. Zieleń powoduje zmniejszenie napięcie mięśni i obniża ciśnienie krwi. Kolor ten możemy stosować w sypialniach i salonach, jednak jego nadmiar powoduje senność oraz rozdrażnienie. Kolorem neutralizującym zieleń jest barwa malinowa. Niebieski to kolor chłodny, który uspakaja oraz łagodzi stress i prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Podobnie jak zielony, nadaje się do sypialni i salonów. Stosowanie w kuchni i jadalni należy rozważyć, gdyż hamuje apetyt.

Kolory we wnętrzach

Niektóre barwy szczególnie dobrze pasują do określonych pomieszczeń. Przykładowo przedpokój, który „wita” domowników i gości powinien być jasny i zapraszać do wnętrza. Tutaj dobrze wyglądają zielenie, odcienie niebieskiego, biły, liliowy. W kuchni, kojarzącej się z rodziną i będącej często centrum życia rodzinnego, możemy zastosować czerwonym i żółty, które to kolory oprócz korzystnego oddziaływania na psychikę, także pobudzają apetyt. Dobre emocje wyzwoli sypialnia w odcieniach brzoskwini lub różu. Wskazane są barwy stonowane, delikatne i pastelowe. Ściany w salonie możemy wykończyć w kolorach naturalnych, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa, w jadalni zaś wykorzystajmy żółty i kolory ziemi. I na końcu łazienka. To pomieszczenie kojarzy nam się z czystością, jednak nie musi być to sterylna biel. W łazience nie bójmy się zastosować także barwy różowej, niebieskiej albo zielonej.

Aranżacja wnętrz

Kolory nie tylko wpływają na naszą psychikę i samopoczucie, ale również dają określone efekty podczas aranżacji wnętrz. Otóż pionowe kolorowe pasy na ścianach sprawiają, że pomieszczenia wydają się wyższe, zaś poziome pasy obniżają optycznie. Pomalowanie jednej ściany na jasny kolor sprawi, że pokój wyda się większy, zaś na kolor ciemny zmniejszy go optycznie. Z kolei jasny sufit podwyższy pokój, ciemny zaś obniży. Pomalowanie krótszych ścian pokoju w poziome pasy poszerzy go. Wrażenie pomieszczenia szerszego i krótszego uzyskamy, jeśli owe pasy będą ciemniejsze niż kolor zastosowany na dłuższych ścianach. Takim ciemniejszym pasom powinny towarzyszyć jasne, ciepłe kolory zastosowane na dłuższych ścianach. Uniwersalne i spełniające swoje zadanie są np. beże.

Zestawienia kolorów

Nie wystarczy wiedzieć, jak oddziałują poszczególne kolory oraz jak je wykorzystać w pomieszczeniach. Obecnie coraz rzadziej maluje się pomieszczenia na jeden kolor, tym bardziej, jeśli jest on zdecydowany lub ciemny. Musimy zatem również orientować się, które kolory można łączyć, a które – zestawione razem – wprowadzą nieprzyjemny dysonans. Takimi gryzącymi się zestawieniami są np. czerwony z fioletowym lub czerwony z różowym. Z kolei żółty i czarny pasują właściwie do wszystkiego. Jeśli jednak nie mamy wyczucia koloru lub obawiamy się skutków eksperymentu, wybierzmy bezpieczne zestawienia barw. Zawsze bezpieczne są tzw. kolory ziemi – beże, brązy, sepia. Barwy te, jako najbardziej naturalne mają zastosowanie uniwersalne i na dodatek są eleganckie.

Kolorami ścian możemy podkreślić charakter pomieszczenia (fot. Dekoral).

dekoral

Kolor zielony uspokaja, dlatego nadaje się np. do sypialni.

zielony

Jasny kolor na jednej ze ścian oddali ją i spowoduje optyczne wydłużenie wnętrza.

optycznie

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Ocena: 0.0

Data publikacji: 2011-05-25

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.