Jak konserwować rynny jesienią i zimą

Jak konserwować rynny jesienią i zimą

Do momentu, w którym liście zaczną spadać w ogromnej ilości z drzew mamy jeszcze trochę czasu, jednak już teraz powinniśmy zastanowić się nad konserwacją rynien, które mogą się zapchać i uniemożliwić odpowiedni przepływ wody. Jak prawidłowo podejść do tematu? Czy da się skutecznie zabezpieczyć rynny przed liśćmi i innymi drobnymi przedmiotami?

Nieszczelny system rynnowy

Nowy system rynnowy nie potrzebuje skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych przynajmniej przez kilka lat. Inaczej sprawa wygląda w przypadku starszego systemu, który może rdzewieć, szybciej się zapychać i powodować różnego rodzaju problemy. Zagrożeniem, które może pojawiać się w ciągu całego roku jest nieszczelność, która prowadzi do spływania wody opadowej po elewacji, a nawet zamakania elewacji i ścian. By zapobiec tym konsekwencjom, należy sprawdzać rynny kilka razy w roku. Jeśli nie chcemy czekać na deszcz i samodzielnie znaleźć ubytki, możemy wlać wodę do rynien i zastosować specjalne uszczelniacze w miejscach wycieku. Na rynku można kupić preparaty bitumiczne, silikonowe lub kauczukowe.

Jeśli nasze rynny są jednak w dobrej kondycji, wystarczy zająć się nimi raz w roku na przełomie października i listopada przed nadejściem mrozów.

Czyszczenie rynien w sezonie jesiennym

Reklama


Jesień to czas, w którym rynny często ulegają zapchaniu. Poza liśćmi możemy w nich znaleźć błoto, igliwie, szyszki i inne drobne elementy, które blokują przepływ wody. Jeśli zapomnimy o corocznym czyszczeniu, możemy doprowadzić do tego, że w zimie powstaną zatory lodowe, które będą powodowały pękanie i odkształcanie rynien.

Rynna w czasie deszczu

Pierwszym krokiem w prawidłowej konserwacji powinno być mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń za pomocą miękkiej szczotki – nie wolno używać ostrych i metalowych narzędzi, które mogą uszkodzić strukturę rynien. Jeśli w systemie zalega dużo liści, przed użyciem szczotki należy je ręcznie usunąć.

Drugim i ostatnim krokiem będzie obfite spłukanie rynien oraz rur spustowych za pomocą węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej. Przy okazji będziemy mieć szansę zaobserwować, czy rynny są w pełni szczelne i przedsięwzięć odpowiednie kroki.

Profilaktyka w zapobieganiu zanieczyszczeniom

By zapobiec odkładaniu się liści w rynnach, możemy zainwestować w specjalne siatki ochronne, które zatrzymają większe zanieczyszczenia. Niestety igliwie i pyłki przenoszone powietrzem i tak dostaną się do środka. Montaż możemy przeprowadzić samodzielnie lub wezwać odpowiednich fachowców, którzy w przeciwieństwie do nas nie cierpią na lęk wysokości.

Innym sposobem na walkę z liśćmi jest zamocowanie specjalnych osadników, które stanowią zakończenie systemu rynnowego. Są one zaopatrzone w sitko, z którego łatwiej usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Sposobów jest wiele, jednak jeśli mieszkamy w pobliżu lasu lub w naszym ogrodzie rośnie sporo drzew, powinniśmy sprawdzać rury nawet kilkukrotnie, by nie dopuścić do ich zapchania.

Problem rur w czasie opadów śniegu

Jeśli nasz dom jest położony w części Polski odnotowującej znaczne ilości śniegu, który utrzymuje się przez długi czas, może dochodzić do zawilgocenia elewacji, a nawet całych murów. Gdy uda nam się zaobserwować ten problem, możemy wyposażyć rury w elektryczne kable grzewcze, które zapobiegają zamarzaniu wody i gromadzeniu się nadmiernej ilości śniegu. By zaoszczędzić możemy zamocować je tylko w najbardziej newralgicznym punkcie, choć często będziemy zmuszeni przeprowadzić je na całej długości systemu.

Rynna w czasie zimy

Częstszym problemem w czasie zimy jest niebezpieczeństwo oberwania rur spowodowane osuwającym się śniegiem. Niektórzy z nas wychodzą w tym czasie na drabiny i celowo ściągają śnieg z dachu, jednak odradzamy takie postępowanie. By zabezpieczyć się przed tą ewentualnością, możemy zamocować specjalne płotki i belki przeciwśniegowe na dachu jeszcze przed nadejściem opadów. To zdecydowanie prostszy i bezpieczniejszy sposób na śnieg. Warto również sprawdzić mocowania rynien, które pomimo zabezpieczeń będą musiały wytrzymać pewne obciążenie.

Minimum zabiegów zapobiega problemom z rynnami

Wraz z nadejściem deszczowych, jesiennych dni, warto zaplanować konserwacje rynien, sprawdzenie ich szczelności i systemów mocowań. By oszczędzić sobie kłopotów w zimie należy wyposażyć się w podstawowe narzędzia i usunąć nagromadzone zanieczyszczenia. W końcu sprawny system rynnowy nie wymaga od nas wielu zabiegów – należy jednak o nim pamiętać. Jeśli boimy się samodzielnie wchodzić na drabinę i wykonywać zabiegi konserwujące, możemy zamówić specjalistę – w końcu nie każdy z nas lubi przebywanie na wysokościach.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-08-12

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.