Załatwiłeś już wszystkie formalności związane z zakupem mieszkania (umowę, notariusza, liczniki itp.). Teraz pora na zaplanowanie remontu, bo chyba nie chcesz, aby świeżo zakupione lokum stało puste.
Ile czasu poświęcić na remont?
Czas to jedna z kluczowych kwestii. Kompleksowy i sprawny remont można przeprowadzić w miesiąc, a można to zrobić i w pół roku. Wszystko zależy od zasobności portfela i Twojej dyspozycyjności. Istnieją bowiem dwie szkoły remontu:
- Na własną rękę (ewentualnie przy wsparciu przysłowiowego szwagra lub teścia) – dużo tańsza, jednocześnie czasochłonna.
- Poprzez zatrudnienie fachowców – szybsza, ale droższa.
Obie metody mają swoje wady i zalety. W pierwszej z nich musisz liczyć się z długim czasem remontu, a przy okazji musisz posiadać jakąś wiedzę i umiejętności związane z remontem. W drugiej zaś wszystko zostawiasz na barkach ekipy remontowej (tu liczy się wybór odpowiednich osób oraz ich nadzór – materiały często w takich wypadkach lubią „ginąć”).
Kolejne kroki
Gdy ekipa (czy to złożona z rodziny, czy też fachowców) została już wybrana, pora przystąpić do najprzyjemniejszej części remontu, czyli niszczenia. Na tym etapie zrywa się wszystkie niepotrzebne elementy (listy, kafelki), demontuje meble, a nawet wyburza ściany. Dopiero po takich „porządkach” można przystąpić do upiększania mieszkania.
Jeżeli wymieniasz okna, instalacje wodne lub elektryczne, musisz to zrobić zaraz po pracach związanych z oczyszczaniem mieszkania ze wszystkich zbędnych elementów. Montaż okna wykonany np. po tynkowaniu lub malowaniu wiązałby się z koniecznością powtórzenia tych czynności. Zawsze bowiem przy instalacji może odpaść kawałek muru.
Oczekiwanie na wymianę okien to minimum 2 tygodnie – weź to pod uwagę podczas planowania prac.
Okna są, instalacja też gotowa, co dalej?
Gdy powyższe sprawy są już załatwione pora na dalsze kroki. Teraz czas na wyrównanie ścian w pokojach, ich zagruntowanie, a następnie pomalowanie (ewentualnie tapetowanie). Naturalnie, w łazience zamiast farby na ścianach pojawią się płytki ścienne, a na podłodze gres. Gdy tylko farba wyschnie można przystąpić do wykończenia podłóg i ułożenia na nich paneli. Po tej czynności mieszkanie jest już stosunkowo „czyste”, brakuje w nim tylko mebli.
W łazience instalujemy wannę bądź prysznic, muszlę klozetową, spłuczkę, umywalkę oraz niezbędne szafki. Do pokoi wnosimy meble, a w kuchni montujemy szafki z całym niezbędnym osprzętem.
Podsumowując, realny czas od wyboru i zakupu mieszkania, aż do możliwości wprowadzenia się do niego to jakieś 2 – 3 miesiące. Cena zakupu mieszkania w ogromny stopniu zależy od jego standardu oraz lokalizacji (miasta, dzielnicy). Na koszt remontu składa się tzw. robocizna (wynosząca 0 złotych, jeśli zdecydujesz się na wykonywanie prac we własnym zakresie), materiały, meble oraz cały sprzęt – cena wszystkich tych rzeczy zależy od zasobności portfela oraz indywidualnych upodobań. Realnie cały remont (bez kosztów robocizny) można przeprowadzić za 20 do 30 tysięcy złotych, wybierając przy tym stosunkowo dobrej jakości materiały.
Mateusz Winkler
Copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Związany głównie z branżą budowlaną. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ale dla nas dzieli się głównie wiadomościami ze świata nowoczesnych technologii i wyszukuje nowości z branży. Po godzinach maniak pro-wrestlingu.