Jak łączyć podłogi o różnej wysokości

W nowoczesnych projektach domów przewidujemy często zróżnicowane materiały podłogowe, które mają różną grubość, odmienne podkłady i oczywiście zupełnie inną funkcjonalność. W takim przypadku może się zdarzyć, że łączenie drewna z kamieniem okaże się prawie niemożliwe, jeśli nie zastosujemy się do odpowiednich rad. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak połączyć posadzki na różnym poziomie nie wykonując uskoków i nieestetycznych przejść, czytajcie dalej.

Jak łączyć posadzki na jednym poziomie

Łączenie podłóg – podstawowe zasady estetyki

Najpopularniejszym zabiegiem stosowanym w naszych domach jest oczywiście połączenie podłóg drewnianych z płytkami, które pojawiaj się na styku z pomieszczeniami o podwyższonej wilgotności i większym zabrudzeniu (kuchnia czy łazienka). Przy różnorodnej użyteczności domu czy mieszkania, trudno wykonać taką samą posadzkę na całej jego powierzchni. Oczywiście jest to możliwe, ale czy wygląda estetycznie?

Zanim przejdziemy do konkretnych rad, powinniśmy już na etapie projektu domu wiedzieć, jakie posadzki chcemy ze sobą połączyć. Oczywiście później jest to możliwe, ale wymaga od nas dodatkowej pracy i czasu. Gdy komponujemy dwie różne posadzki, powinniśmy zestawiać je albo na zasadzie kontrastu albo podobnych odcieni. Dużym błędem jest łączenie na siłę dwóch odmiennych materiałów, by wyglądały podobnie – np. dobierając prawie identyczny kolor lub łudząco podobną fakturę. Najgorzej wygląda łączenie prawdziwych elementów z imitacjami – np. kamienia z płytkami o wzorze imitującym kamień lub prawdziwego drewna z panelami podłogowymi. Nawet wyraźne zaznaczenie miejsca styku obu powierzchni będzie dawało złudzenie, że celowo oszczędziliśmy na posadzce w jednym miejscu.

Poniżej przygotowałam dla was galerię wnętrz, które w świetny sposób pokazują jak można łączyć różnorodne posadzki uzyskując naprawdę niesamowite efekty.

Reklama

Podłoga 1

Podłoga 2

Podłoga 3

Podłoga 4

Podłoga 5

Podłoga 6

Podłoga 7

Podłoga 8

Podłoga 9

Wyrównanie wysokości między posadzkami

Dobierając materiał na posadzkę musimy zwrócić uwagę na jego grubość – może się ona różnić do ok. 2 cm. Warstwa kleju montażowego może się wahać na poziomie do 1 cm. Jeśli źle położymy posadzkę, różnica wysokości może wynosić nawet 3 cm!

Jeśli różnice między posadzkami są bardzo niewielkie, czyli na poziomie kilku milimetrów, możemy je wyrównać za pomocą odpowiedniej warstwy kleju. Jest to rozwiązanie szybkie i skuteczne. Gdy różnica sięga już ok. 1 cm, możemy zastosować gąbkę w przypadku podłogi pływającej lub wykładzinę dywanową. Uważajmy jednak, by nie przekroczyć wspomnianej wysokości gąbki – podłoga może zacząć się po czasie znacznie odkształcić ze względu na różne rodzaje obciążeń (meble i wolne przestrzenie).

Gdy różnice sięgają już kilku centymetrów, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie podkładów o odmiennej wysokości już na etapie budowy domu. Jeśli nie przewidzieliśmy tego wcześniej, gdyż wykonujemy np. remont i wymianę podłogi, możemy wykorzystać podkłady samopoziomujące, które pomogą nam zniwelować różnice między poziomami posadzki nawet do 3 cm. Do tych czynności można również użyć wylewki betonowej lub suchego jastrychu.

Podłogi z ogrzewaniem wymagają dodatkowo grubszego podkładu, niż te z podpłytkowym systemem ogrzewania lub nieogrzewane. Tradycyjnie stosuje się 4 cm podkłady, a w przypadku podłogi ogrzewanej aż 6-7 cm. By uniknąć różnicy poziomów między posadzkami, należy pogrubić podkład w części, gdzie kończy się ogrzewana podłoga.

Problemem może się stać łączenie posadzek na poddaszu, które często nie jest odpowiednio przygotowane do grubych warstw podkładu podłogowego. Jeśli strop został wykonany z drewna, nie możemy stosować mokrych podkładów. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie płyt jastrychowych na podsypce keramzytowej, którą można dobrać pod względem grubości.

Łączenie różnych posadzek

Dwa rodzaje dylatacji

W miejscu łączenia dwóch różnych posadzek zawsze musimy pamiętać o dylatacji, czyli zachowaniu szczelin między materiałami, szczególnie jeśli maja one odmienne właściwości (np. kamień i drewno). Są one wymagane dlatego, by podłoga mogła odpowiednio pracować w zależności od warunków panujących w pomieszczeniach. Dylatacje na połączeniach powinny przechodzić przez wszystkie warstwy podłogi – przez podkład, izolację i wierzchni materiał podłogi. Warto pomyśleć o nich już wcześniej, zaznaczając miejsca specjalną taśmą dylatacyjną. Oczywiście jeśli zapomnimy o tej czynności, możemy przeprowadzić dylatację w późniejszym etapie kładzenia podłogi. Niestety pominięcie tego kroku skutkuje często pękaniem płytek. Duże powierzchnie powinniśmy dylatować co 6 metrów, a te z ogrzewaniem podłogowym co 3 metry!

Nie zapominajmy o dylatacjach obwodowych, które powinny przebiegać wokół ścian oraz po obwodzie podłogi. Ich wielkość należy zawsze dostosowywać do właściwości materiału.

Łączenie podłóg o różnej grubości – wykończenie, listwy i profile

Gdy udało nam się osiągnąć odpowiedni efekt łączenia podłóg na różnym poziomie, powinniśmy rozdzielić je przekładką, która może być wykonana z różnorodnych materiałów. Błędem jest zestawienie podłóg na styk, gdyż materiały mogą zachowywać się różnie pod wpływem temperatury i wilgotności, dlatego zbyt ciasne połączenie może doprowadzić nawet do zniszczenia posadzki.

Najpopularniejszym sposobem łączenia dwóch różnych podłóg jest użycie ozdobnych profili. Mogą być one cienkie lub grubsze, są zazwyczaj wykonane z aluminium, mosiądzu lub stali nierdzewnej. Powinniśmy zamocować je szczególnie w czasie montażu płytek.

Chcąc połączyć dwie drewniane podłogi, warto zastosować korek, który jest przede wszystkim bardzo elastyczny i zamiast stanowić opór, będzie uginał się wraz z rozszerzającym się drewnem. Przy okazji łatwiej obrobić go w taki sposób, by nie rzucał się mocno w oczy i dosłownie wtopił się w posadzkę.

Ostatnią możliwością łączenia dwóch podłóg jest użycie masy akrylowej, którą nakłada się między szczeliny za pomocą pistoletu. Pafudimy są dostępne w bogatej gamie kolorystycznej, dlatego łatwo będzie je dopasować do reszty materiałów. Elastomery odchodzą powoli w niepamięć, gdyż występują wyłącznie w kilku kolorach i bardzo szybko przywierają do posadzki, dlatego ich kładzenie wymaga dużej dokładności i wprawy.

Podłoga drewniana

O czym jeszcze pamiętać w czasie łączenia różnych podłóg

Stan wylewki jest bardzo ważny szczególnie wtedy, gdy na posadzce chcemy ułożyć materiały drewniane lub drewnopochodne, które są bardzo wrażliwe na wilgotność. Łączenie podłogi z drewna i kamienia powinno być przeprowadzane z dużą ostrożnością, gdyż przykładowo klej do gresu może na stałe uszkodzić drewno. Dlatego najpierw powinniśmy układać elementy kamienne, a dopiero później wpasowywać w nie materiały drewniane.

Łączenie dowolnej podłogi z wykładziną jest stosunkowo proste, jednak by wszystko wyglądało estetycznie, warto użyć modelu z dłuższym włosiem lub zastosować nieco grubszy podkład.

Powinniśmy zawsze łączyć ze sobą materiały o podobnej trwałości, by nie narażać się na częstą zmianę jednego z nich. Demontaż jednej z posadzek zawsze grozi zniszczeniem lub uszkodzeniem tej drugiej. Odradzam łączenie kamienia i paneli o niskiej klasie ścieralności i tym podobnych zestawień, gdyż gwarantują nam one wyłącznie dodatkowe koszty w przyszłości.

Inny materiał podłogowy

Moda na odmienne materiały podłóg

Moda na różnicowanie materiałów trwa i nie jest to wyłącznie zmiana na poziomie salonu czy łazienki, ale celowe wydzielanie stref użytkowych w obrębie jednego pomieszczenia oraz zabiegi czysto dekoracyjne. Jeśli zdecydowaliśmy się na posadzki o bardzo odmiennej grubości, zastosujmy odpowiednie podkłady i pamiętajmy o dylatacji, a będą one piękne i trwałe przez wiele kolejnych lat.

Jakie połączenia podłóg najbardziej przypadły wam do gustu?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-02-27

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej