Pęknięcia sufitów i ścian zdarzają się szczególnie często w nowo postawionych budynkach, które dopiero osiadają. Mogą powstać również wtedy, gdy zostały popełnione błędy na etapie budowy, niosące dla nas duże niebezpieczeństwo. Jak szybko naprawić powstałe uszkodzenia, by nie pojawiły się ponownie w tym samym miejscu? Jak usunąć pęknięcia w suficie podwieszanym? Sprawdźcie, kiedy i w jaki sposób poradzicie sobie z problemem na własną rękę, a kiedy należy zgłosić się do fachowców.
dowiesz
się:
- Jakie są przyczyny pęknięć na ścianach lub suficie;
- Jak naprawić pęknięcia na ścianie i na suficie;
- Co jest potrzebne do naprawienia pęknięć.
Usuwanie pęknięć na ścianie, zdjęcie: Job photo created by welcomia - www.freepik.com
Przyczyny pęknięć na ścianach i na suficie
Jedni fachowcy tłumaczą, że płyty gipsowe zawsze pękają, a inni że jest to efektem nieprofesjonalnego montażu na etapie stawiania stelaża oraz mocowania płyt. Jeśli zauważymy pęknięcie na suficie podwieszanym, jest to problem estetyczny, z którym można sobie z łatwością poradzić. Niestety jeśli dostrzeżemy wybrzuszenie, zawilgocenie, a nawet pleśń, konieczne może być rozebranie całej konstrukcji. Przypomnijcie sobie jak naprawić różne ubytki w płycie g-k.
Warto wiedzieć o tym, że na suficie podwieszanym z regipsów w świeżo wybudowanym domu będą pojawiały się niewielkie pęknięcia, które wiążą się z pracą stropu i osiadaniem materiałów. Ten proces może trwać nawet przez kilka lat, dlatego możemy zaczekać lub dokonać naprawy od razu. Mowa tutaj o rysach skurczowych, które są wąskie i z reguły jest ich dużo.
Niekiedy popękane ściany wiążą się jednak z niewłaściwym wysuszeniem zapraw tynkarskich bądź błędami w trakcie ich nakładania. Możemy mieć także do czynienia ze słabą nośnością gruntu lub złym stanem fundamentów. Są to tzw. rysy naprężeniowe. Możemy to wstępnie stwierdzić, jeśli szczeliny cały czas się powiększają – w tym przypadku należy wezwać fachowca do wzmocnienia fundamentów.
Rysa powstała na złączeniu stropu i ściany powinna być dla nas ostrzeżeniem, dlatego pilnie ją obserwujemy i podejmujemy działania, jeśli widocznie się poszerza.
Pęknięcie na ścianie, zdjęcie: Pixabay.com
Naprawiamy rysy i pęknięcia na ścianach
Co będzie potrzebne:
- masa elastyczna lub gips;
- taśma z włókna szklanego;
- grunt i pędzel do nakładania;
- szpachelka;
- szczotka do usunięcia luźnych elementów;
- papier ścierny lub gąbka do wyrównania powierzchni.
Jak naprawić pęknięcia na ścianie i na suficie
- Dokładnie oczyść podłoże – szpachelką oderwij luźny tynk wokół pęknięcia jeśli takowy występuje. Omieć powierzchnię szczotką, aby usunąć kurz i drobne elementy.
- Zagruntuj powierzchnię według zaleceń producenta i odczekaj określony czas.
- Zaszpachluj pęknięcia za pomocą gipsu elastycznego lub masy akrylowej, wtapiając taśmę z włókna szklanego, która zabezpieczy miejsce przed ponownym powstaniem pęknięć. Jeśli szpara jest głęboka, może być konieczne kilkakrotne nakładanie gipsu. Ważne jest to, by wypełnić nim najgłębsze warstwy.
- Po wyschnięciu gipsu lub masy szlifujemy, wyrównujemy powierzchnię.
- W ostatnim kroku pokrywamy sufit lub ścianę farbą lub inny materiałem.
Usuwanie pęknięć na ścianie, zdjęcie: Job photo created by welcomia - www.freepik.com
Nienaprawialne pęknięcia
Tak naprawdę żadne pęknięcie nie jest do końca naprawiane – jest maskowane, by nie szpeciło wyglądu naszego mieszkania czy domu. Przystępując do prac pamiętajmy o tym, by z uwagą ocenić ich przyczynę – nie zawsze jest to naturalny stan spowodowany osiadaniem budynku czy pracą materiałów. Samo zakrycie pęknięć nie jest niczym trudnym, wymaga jednak wielu czasochłonnych procesów, w tym malowania, które oznacza już często mały remont w domu.
Jakie są wasze doświadczenia z pęknięciami?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.