Jak obniżyć koszty podgrzewania wody?

Jak obniżyć koszty podgrzewania wody?

Szacuje się, że koszty ogrzewania wody mogą przekroczyć 1 tysiąc złotych na rok. Najdroższe sposoby na podgrzewanie wody wykorzystują zasilane gazem płynnym urządzenia grzewcze oraz urządzenia na prąd. Jak obniżyć koszty podgrzewania wody w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym? Jest na to sposób! Postaramy się udzielić kilku podpowiedzi w tym temacie!

Jak oszczędzać CWU
Jak oszczędzać CWU, źródło: Pixabay

Co o obniżeniach kosztów podgrzewania wody mówią specjaliści?

O wyborze optymalnego rozwiązania dla osób remontujących swoje domy i mieszkania pisaliśmy TUTAJ. Specjaliści twierdzą, że skutecznym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania wody jest:

Modernizacja systemu c.w.u. okazją do obniżenia kosztów podgrzewania wody!

Jeśli planujesz modernizacją systemu c.w.u., to śmiało możesz pomyśleć o tym, że jest szansa zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody. Jak to możliwe? Ponieważ ciepła woda może być podgrzewana przez urządzenie, które pracuje na potrzeby ogrzewania lub zupełnie niezależnie od niego! Modernizacja jest świetną okazją do zastanowienia się jak można zmienić sposób podgrzewania wody w naszym domu. Montaż pompy ciepła lub kolektorów słonecznych pomoże obniżyć koszty ogrzewania wody oraz zwiększy komfort w eksploatacji instalacji.

 1. Kolektory podgrzewają wodę wykorzystując energię słoneczną. Stąd dodatkowa oszczędność, bo za dochodzące do kolektorów światło nic nie płacisz! W przypadku, gdy ogrzewasz dom gazem, to najczęściej tym sposobem podgrzewasz też ciepłą wodę. A wiadomo jakie sa koszty gazu.
 2. W przypadku, gdy podczas modernizacji zamontowana zostanie pompa ciepła, to można wykorzystać ją do podgrzewania wody użytkowej. Będzie wówczas potrzebny duży zasobnik, gdzie gromadzony będzie zapas c.w.u.
 3. Podczas wprowadzanych zmian w trakcie modernizacji c.w.u. instaluje się nowoczesne systemy sterujące, które pozwalają na sterowanie ogrzewaniem oraz podgrzewaniem ciepłej wody.
 4. Czasami pada decyzja o zamontowaniu urządzeń dwufunkcyjnych lub jednofunkcyjnych z podgrzewaczem pojemnościowym. W niektórych przypadkach zasobnik do gromadzenia ciepłej wody jest zintegrowany z urządzeniem grzewczym, a innych przypadkach jest to zupełnie oddzielne urządzenie. Modernizując c.w.u. instaluje się urządzenia zwiększające komfort i bezpieczeństwo.

Oszczędności w ogrzewaniu wody
Oszczędności w ogrzewaniu wody, źródło: Pixabay

Oszczędności w ogrzewaniu wody w domach jednorodzinnych

Reklama

Jak uzyskać oszczędności w ogrzewaniu wody domach jednorodzinnych? Oto kilka sposobów:

 1. Na rynku obserwuje się wzrost montażu kolektorów słonecznych i pomp ciepła w budownictwie jednorodzinnym. Szacuje się, że przy wykorzystaniu określonej liczby ogrzanej wody dla czteroosobowej rodziny rocznie, (przy użyciu kolektorów) realnie zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło dotychczas pochodzące z innych źródeł (podaje się wynik 1500 do 2000 kWh/rok). Wynik ten jest zbliżony jeśli zastosujemy dodatkowe źródło ogrzewania w postaci pompy ciepła.
 2. Przepływowy podgrzewacz wody - przepływowy podgrzewacz wody grzeje jedynie taką ilość wody, jaka jest zużywana. Nie podgrzewa jej na zapas. Minusem takiego rozwiązania jest jednak to, że gdy istnieje potrzeba zużycia większej ilości gorącej wody naraz, to nie zawsze ta woda okaże się być ciepła. Montaż przepływowych ogrzewaczy można więc rozważyć przy umywalkach w łazienkach.
 3. Baterie z ogranicznikiem temperatury. Zaoczszczędzić na podgrzewaniu ciepłej wody można także montując w kuchni, czy łazience baterie termostatyczne i bezdotykowe. Są to specjalne baterie, które ograniczają strumień wody i osiągany poziom temperatury. Niektórzy decydują się na montaż specjalnych baterii na fotokomórkę. Są to baterie bezdotykowe, które otwierają i zamykają dopływ wody po zbliżeniu lub oddaleniu rąk od czujnika.

Oszczędzanie na rachunkach
Oszczędzanie na rachunkach, źródło: Pixabay

Oszczędności na ogrzewaniu w mieszkaniach

Jest to możliwe i jak pokazuje praktyka można zaoszczędzić nawet do 30 % rocznie! Nowoczesne technologie mogą zminimalizować straty ciepła podczas przesyłu, czy wykorzystywać odnawialne źródła - darmowa energia ze słońca). We wspólnotach mieszkaniowych można także dokonać modernizacji i zainstalować kolektory słoneczne. Fachowcy podają, że latem, gdy nie ma zapotrzebowania grzewczego kolektory mogą spokojnie ogrzewać wodę użytkową dostarczaną do mieszkań. Jednak we współczesnych spółdzielniach mieszkaniowych rzadko zdarza się, żeby inwestowały one w aż tak nowoczesne urządzenia, a szkoda. Dlaczego? Bo kolektory doskonale sprawdzają się na płaskich dachach. Maksymalnie wykorzystują powierzchnię. Doświadczenia niektórych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce, które zdecydowały się na tak nowoczesne modernizacje pokazują, że koszty ogrzewanej powierzchni oraz c.w.u. drastycznie spadły! W mieszkaniach można także zastosować kilka rozwiązań opisanych w przypadku domów jednorodzinnych. Mogą to być na przykład: montaż przepływowego podgrzewacza wody, czy baterii termostatycznej. W mieszkaniach można także umiejętnie korzystać z ciepłej wody, co przełoży się później na oszczędności związane z ogrzewaniem wody użytkowej.

Sposób na oszczędności w podgrzewaniu wody użytkowej- ważna jest technika!

Nie tylko modernizacja c.w.u. czy zakup różnych urządzeń do podgrzewania wody użytkowej gwarantują zmniejszenie kosztów. Jak pokazuje praktyka - ważna jest też technika regulacji przepływu wody. Oto kilka podpowiedzi:

 • W realny sposób wpłynąć na oszczędności podczas podgrzewania wody w gospodarstwie domowym poprzez podgrzewanie jej tylko do temperatury 55 stopni C. Specjaliści mówią, że im niższa temperatura, tym mniejsze straty ciepła, które należy przeznaczyć na ogrzanie konkretnej ilości wody.
 • Ci, którzy posiadają podgrzewacz pojemnościowy także deklarują obniżenie wydatków na ogrzewanie wody. Twierdzą, że sterowanie podgrzewaczem pojemnościowym powoduje, że uruchamia się on tylko w czasie, kiedy korzystanie z ciepłej wody jest znikome (nieobecność domowników spowodowana pracą lub noc).
 • Możesz też zadbać o ograniczenie strat ciepła - myśląc o realnych oszczędnościach w podgrzewaniu wody. Jak tego dokonać? Zrób przegląd instalacji, aby zadbać o ograniczenie strat ciepła podczas dostarczania wody do kranów! Rury, które doprowadzają wodę do łazienek, kuchni czy toalet powinny być zaizolowane otuliną. Montuje się ją obecnie bez przeróbek instalacyjnych. Prace te są w miarę proste i można je przeprowadzić samodzielnie.
 • Pompy obiegowe - pompy obiegowe wymuszają przepływ wody. Aby zaoszczędzić można wymienić je na nowocześniejsze I bardziej energooszczędne. Takie urządzenia posiadają możliwość samoczynnej regulacji wydajności. Uzyskują one wysoką sprawność przy jednoczesnym niewielkim poborze mocy. W przypadku instalacji zwanej cyrkulacyjną można zamontować odpowiedni programator, który będzie włączał pompę w określonych porach dnia, czy konkretnych godzinach. Spowoduje to, że zaoszczędzimy na ogrzewaniu wody.

Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne, źródło: Pixabay

Zaprezentowaliśmy kilka rozwiązań. Tańszych i droższych. Wymagających większych lub mniejszych prac modernizacyjnych. Zawsze warto skalkulować przed podjęciem działań związanych z ewentualną chęcią uzyskania oszczędności na podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej. Zastanowić się czy inwestycja się opłaci. Skonsultować swój pomysł z fachowcem, bądź zapytać kogoś, kto już korzysta z jakiegoś rozwiązania przynoszącego korzyści. Jeśli rozważasz montaż pompy ciepła, to w naszym artykule dostępnym TUTAJ znajdziesz kilka ważnych wskazówek. Polecamy! Z wyliczeń wynika, że kolektory, które służą także do ogrzewania wody powodują zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem o ok. ⅔ rocznie. Podobnie w przypadku pompy ciepła. Z tańszych rozwiązań z pewnością warto zastanowić się nad przepływowymi ogrzewaczami, czy bateriami termostatycznymi. No i umiejętnie korzystać z ciepłej wody użytkowej!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-03-27

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej