Wakacje nierozerwalnie wiążą się z upałami i sporą dawką promieniowania słonecznego. Zbyt duża ilość promieniowania UV jest szkodliwa nie tylko dla naszych organizmów, ale również domów. W jaki sposób chronić dom przed promieniowaniem UV? O tym w dzisiejszym artykule.
Promieniowanie UV – poznaj swojego wroga
Naturalnie, wraz z nadejściem lata jesteśmy bardzo spragnieni ciepłych dni i słonecznej pogody. Niemniej, warto pamiętać, że zbyt mocne promieniowanie słoneczne przyśpiesza proces starzenia się skóry, powoduje uszkodzenia jej struktury oraz redukuje jej sprężystość. Poza zgubnym wpływem na stan naszej skóry, promieniowanie słoneczne skutecznie niszczy również strukturę niektórych materiałów budowlanych, przyśpiesza proces starzenia się opon i innych materiałów gumowych, odbarwia lakier samochodów, a także – w nadmiarze – skutecznie obniża komfort naszego codziennego życia.
Promieniowanie ultrafioletowe leży poza zakresem widzialnym. Dzielimy je na trzy rodzaje: UV-A, UV-B oraz UV-C. Najbardziej destrukcyjny wpływ ma promieniowanie UV-B i UV-C. Promieniowanie UV-C jest niemal całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową Ziemi, natomiast UV-B stanowi wyłącznie 5% całego promieniowania UV. To właśnie UV-B przyczynia się do wytwarzania witaminy B w naszych organizmach, a także powoduje powstawanie nowotworu skóry. Promieniowanie UV-A odznacza się większą penetracją skóry. Jego działanie na organizm ludzki opiera się głównie na niszczeniu włókien kolagenowych.
Mój dom – moja twierdza, czy aby na pewno?
Przed promieniowaniem UV zwykliśmy skrywać się w naszych domach. Czy jesteśmy w nich w pełni bezpieczni? W jaki sposób wzmocnić domową tarczę przeciwsłoneczną? Obecnie najnowsze trendy w budownictwie związane ze stosowaniem dużych przeszkleń narażają nas i wnętrza naszych domów na większy kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym. Najzwyklejsze szyby okienne o grubości 3 mm przepuszczają nawet 75% promieniowania UV-A i 35% promieniowania UV-B. Zatem jak pogodzić nadążanie za architektonicznymi trendami z odpowiednimi środkami ochronnymi? Rozwiązań jest wiele.
Jak chronić dom przed promieniowaniem UV?
Już na etapie planowania budowy, należy dokładnie zastanowić się nad izolacyjnością termiczną zastosowanych materiałów. Im lepsza ich izolacyjność, tym mieszkanie będzie lepiej utrzymywać ciepło w zimie i przyjemny chłód w lecie.
Najważniejsze są oczywiście okna, przez które przedostaje się najwięcej energii cieplnej. Kupując lub wymieniając okna należy zwrócić uwagę nie tylko na zastosowane szyby, ale również na izolacyjność stolarki – powinna charakteryzować się ona możliwie małym współczynnikiem przenikania energii cieplnej. Współczynnik Ug powinien wynosić mniej niż 1 W/m2K – dotyczy to zarówno wkładów szybowych, jak i ram.
Szyby przeciwsłoneczne i absorpcyjne
By w jeszcze większym stopniu ograniczyć przenikanie promieniowania UV do wnętrza obiektu budowlanego, warto pomyśleć nad zaimplementowaniem szyb przeciwsłonecznych. Tego typu szyby posiadają naniesioną warstwę srebra na zewnętrznej stronie tafli. Dzięki temu posiadają właściwości refleksyjne, odbijając znaczną część promieni słonecznych. Stosowana przez producentów odpowiednia grubość warstwy srebra pozwala znacząco ograniczyć ilość wnikających do wnętrz promieni, nie wpływając na znaczące obniżenie współczynnika przepuszczalności światła widzialnego. Innym typem szyb są szyby absorpcyjne. Absorbują one promieniowanie słoneczne, jednocześnie kumulując wewnątrz energię cieplną.
Rolety, markizy i okiennice
Aby skutecznie ograniczyć ilość wpadających do domów promieni słonecznych, z powodzeniem można zastosować ochronę zewnętrzną. Rolety, żaluzje i okiennice skutecznie chronią okna przed wnikaniem w nie promieniowania UV.
Wybór konkretnego rozwiązania powinien być podyktowany głównie wpasowaniem go w styl i charakter budynku, a także osobistych preferencji jego mieszkańców. Rolety zewnętrzne skutecznie chronią okna przed wnikaniem światła słonecznego, a także stanowią dodatkową warstwę akustyczną i termiczną, która zapobiega przenikaniu wysokiej temperatury do wnętrza budynku. Rolety stanowią jeden z praktyczniejszych sposobów na ochronę termiczną i mogą dodatkowo skutecznie ochraniać przed włamaniem.
Okiennice – mimo swojej minimalnej funkcjonalności – chętnie wybierane są głównie ze względów estetycznych. Idealnie uzupełniają domy wykonane w rustykalnym stylu. Okiennice mogą być otwierane ręcznie lub za pomocą korby. Po ich zamknięciu dodatkowo mocno zaciemniają pomieszczenie, przez co ich stosowanie dla niektórych mieszkańców może być uciążliwe.
Markizy sprawdzają się do ochrony nie tylko szyb, ale również balkonów, tarasów i sąsiadujących pomieszczeń. Wykonane z materiałów odbijających promieniowanie UV, stanowią solidną barierę przed promieniowaniem słonecznym.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.