Poddasze nieużytkowe zdarza się często w starych domach, a także w nowszych, w których strych ma pełnić funkcje rzadko odwiedzanego składziku. Niestety konieczne jest zadbanie o odpowiednie ocieplenie, które zmniejszy rachunki za ogrzewanie i poprawi komfort cieplny na niższych kondygnacjach. Sprawdźcie, jaki materiał będzie najlepszy w zależności od rodzaju stropu, a także jak wykonać podłogę, jeśli chcecie wykorzystać przestrzeń na przechowywanie nieużywanych przedmiotów.
dowiesz
się:
- dlaczego ważne jest ocieplenie stropu;
- jakie są materiały stosowane do ocieplania;
- jakie są różnice między wełną i styropianem;
- jak ocieplić strop betonowy, a jak drewniany.
Jak ocieplić strop na poddaszu nieużytkowym, zdjęcie: Pixabay.com
Ocieplenie stropu – dlaczego jest tak ważne
Ocieplanie stropu powinno być wykonane niezależnie od tego, czy będzie to poddasze użytkowe czy nieużytkowe. Jedyna różnica będzie polegała na rodzaju zastosowanego materiału i konstrukcji, która w przypadku adaptowanego poddasza musi przenosić znaczne obciążenia.
Izolacja stropu będzie najlepszym wyjściem w przypadku poddasza nieużytkowego – w poddaszu użytkowym konieczne jest ocieplenie dachu, by znacząco zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i poprawić komfort przebywania na najwyższej kondygnacji. Dzisiaj niewiele osób decyduje się na poddasze nieużytkowe, ale jeśli przestrzeń pod dachem jest niewielka i uniemożliwia wygodne korzystanie, nie ma sensu generować kosztów na jej ogrzewanie i ocieplanie.
Ocieplanie poddasza jest ważne ze względu na ciepło uciekające z niższych pomieszczeń – gruba izolacja termiczna o grubości 20-25 cm znacząco ograniczy koszty ogrzewania.
Czym ocieplić strop
Do ocieplenia stropu używa się najczęściej styropianu i wełny mineralnej, o których powiemy więcej już za moment. Na rynku można znaleźć także inne produkty, które są stosowane rzadziej, w trudno dostępnych przestrzeniach.
Dobrym wyborem są także strzępki z wełny skalnej nazywane granulatem, które szczelnie wypełniają wszystkie zakamarki. Granulat może być także wykonany ze styropianu lub włókien celulozowych – jest wtedy określany jako ekofiber. To odpowiedni do poddaszy nieużytkowych – zapewnia dobrą izolację termiczną i chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia (odpowiedni do stropów drewnianych). Sypki materiał wdmuchuje się przez otwory w ścianach szczytowych lub przez właz w stropie lub otwór rewizyjny w połaci.
Jak ocieplić strop na poddaszu nieużytkowym, zdjęcie: Pinterest
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplenie stropu wełną jest najlepszą opcją wtedy, gdy zależy nam na bardzo wysokiej sprawności izolacji termicznej. Ten materiał jest funkcjonalny, praktyczny, a także cechuje się niską przepuszczalnością powietrza, dzięki czemu zapewnia utrzymanie ciepła i zatrzymuje napływ zimnych mas powietrza z zewnątrz. Z tego powodu często wykonuje się ocieplenie dachu wełną, która stanowi także świetną izolację akustyczną.
Wełna mineralna jest dostępna najczęściej pod postacią mat, które wyróżniają się wysoką sprężystością. Dzięki tej właściwości idealnie pokrywa całą powierzchnię i dopasowuje się do podłoża. Wełna mineralna jest także odporna na działanie ognia, przez co zwiększa stopień bezpieczeństwa i jest najlepszym materiałem do ocieplenia stropów z drewna. Warto rozróżnić wełnę mineralną i szklaną – drugi model cechuje się lepszymi parametrami termicznymi.
Jak ocieplić strop na poddaszu nieużytkowym, zdjęcie: Pinterest
Ocieplenie stropu styropianem
Styropian na strop jest dostępny w różnych grubościach i o odmiennych właściwościach, jednak w przeciwieństwie do wełny, nie stanowi dobrego izolatora akustycznego. Ten materiał jest odpowiedni na poddasze o prostych kształtach, gdyż nie dopasowuje się on do podłoża tak jak wełna. Styropian do ocieplenia sprawdza się na stropie betonowym ze względu na niższy koszt zakupu.
Jak ocieplić strop betonowy
Ocieplenie stropu betonowego powinno się wykonać za pomocą wełny lub styropianu. Materiał należy położyć równo na całej powierzchni, a wierzchnią warstwę okryć folią wiatroizolacyjną. W przypadku świeżo wykonanego stropu konieczne jest ułożenie folii paroszczelnej, by wełna mineralna nie wchłonęła wilgoci. Warstwa ociepleniowa powinna wynosić minimum 20 cm, dlatego jeśli wybierzemy maty o grubości 15 cm, konieczne będzie ułożenie ich warstwowo w taki sposób, by szczelnie do siebie przylegały. Ważne jest to, by zmienić miejsca połączeń mat w obu warstwach, by uniknąć mostków termicznych.
Jeśli chcemy wykonać ocieplenie stropu betonowego na poddaszu przeznaczonym np. na składzik, konieczne jest wykonanie podłogi, która posiada konstrukcję nośną – np. legary na pasach z papy, a na nich przybite deski. W tym przypadku wełna mineralna powinna być umieszczony pomiędzy legarami. Poddasze, z którego planujemy sporadycznie korzystać można także ocieplić styropianem, ale konieczne będzie wylanie betonowej posadzki, która podniesie koszty całej inwestycji.
Ocieplenie stropu betonowego od wewnątrz jest polecane jedynie w przypadku piwnicy – rzadko podejmuje się takie działania w kontekście poddasza nieużytkowego.
Jak ocieplić strop na poddaszu nieużytkowym, zdjęcie: Pinterest
Jak ocieplić strop drewniany
Ocieplenie stropu drewnianego powinno być wykonane w podobny sposób jak ocieplenie stropu betonowego. Najlepszym materiałem będzie wełna mineralna ułożona między belkami konstrukcyjnymi – jeśli zależy nam na dokładnym ocieleniu strychu, warto zadbać o to, by znalazła się ona także nad nimi, by wyeliminować ewentualne mostki termiczne. Podobnie jak w przypadku stropu betonowego, warto zabezpieczyć górę folią wiatroszczelną.
Izolacja poddasza o niskiej intensywności użytkowania powinna być wykonana w taki sam sposób, warto jednak zadbać o dodatkową podłogę wykonaną poprzez zamocowanie drewnianego rusztu na belkach. Pomiędzy szczelinami znajdzie się izolacja przykryta folią wiatrochronną, a na niej drewniane deski lub płyty OSB.
Możliwe jest także wykonanie ocieplenia stropu drewnianego od wewnątrz, jednak będzie się to wiązało ze zmniejszeniem wysokości pomieszczeń na niższej kondygnacji. W tym przypadku dodatkową izolację ukrywamy w suficie podwieszanym z płyt g-k. Jeśli wykonujemy izolację w kuchni lub w łazience, należy dodatkowo ułożyć folię paroizolacyjną między ociepleniem a sufitem z płyt g-k, by wilgoć nie wnikała w materiał termoizolacyjny.
Pamiętaj o wentylacji
Ocieplenie styropianem, wełną i innymi materiałami wymaga zadbania o odpowiednią wentylację, by materiały nie straciły swoich właściwości z powodu zawilgocenia. Najlepszym wyjściem jest wykonanie otworów wlotowych przy okapie i wylotowych w ścianach szczytowych, które będą osłonięte siatką. Jeśli brakuje ścian szczytowych, wyloty należy umieścić przy kalenicy dachu.
Poddasze nieużytkowe, o którym nie można zapomnieć
Poddasze nieużytkowe pomimo tego, że często stanowi zapomnianą część domu, musi być odpowiednio zaizolowane, by nie powodowało strat ciepła i podwyższenia rachunków za ogrzewanie. Teraz już wiecie, jaki materiał kiedy stosować i jak zadbać o materiał izolacyjny, by nie stracił swoich właściwości.
Przeczytajcie również o tym, jak ogrzać poddasze zaadaptowane na część mieszkalną.
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.