Podczas remontu domu możemy stanąć przed koniecznością oczyszczenia muru z cegieł ceramicznych. Najczęściej dzieje się tak, jeśli np. zachodzi konieczność remontu komina lub chcemy sięgnąć po niebanalne rozwiązania wystroju wnętrz.
Wielu architektów wnętrz proponuje umieszczanie w nich elementów właśnie ze zwykłych cegieł ceramicznych. Mogą to być jedynie akcenty, jak np. ściana w holu czy wokół kominka, albo też np. piwnica przerobiona na pokój kominkowy. Cegła towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Znana była już V tys. lat przed nasza erą! Jest materiałem niezwykle trwałym. Wystarczy spojrzeć na Zamek krzyżacki w Malborku! Warto jednak pamiętać, że posiadając w swoim domu ścianę z cegieł dobrze jest o nią dbać w taki sposób, aby jak najdłużej nam służyła i estetycznie wyglądała.
źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zesp%C3%B3%C5%82_Zamku_Krze%C5%BCackiego_MALBORK_01.jpg
„Dolegliwości” ceglanego muru
Najczęstszą „przypadłością” ściany z cegieł jest biały nalot. Powstaje on w wyniku reakcji chemicznej jako produkt uboczny wytrącających się soli lub wapnia na powierzchni cegły bądź wewnątrz struktury spoiny. Stąd ten biały osad fachowcy nazywają wykwitami solnymi lub wapiennymi. Trudności w utrzymaniu czystości ceglanego muru polegają także na usuwaniu tzw. nagarów. Powstają one poprzez stałe oddziaływanie nalotów atmosferycznych różnego rodzaju: spaliny, kurz, sadza. Podczas przeprowadzania konserwacji muru z cegły czasami kłopotów przysparzają warstwy farb, którymi pokryta jest ceglana ściana. Często bowiem zdarza się, że malarz pokrywał mur kilkukrotnie, co dla osoby oczyszczającej ceglaną ścianę może stać się nie lada problemem. Etapy naszej pracy uzależnione są od tego, czy ceglana ściana, którą chcemy odnowić zajmuje się wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Z oczyszczeniem ceglanej ściany wewnątrz budynku zapewne poradzimy sobie samodzielnie. Odnowienie ściany z cegieł na zewnątrz lepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie.
źródło:pixabay
Odsłonięcie muru
Jeśli mieszkamy w starym domu, którego ściany wzniesiono z cegieł, konieczne jest usunięcie starych warstw wykończeniowych.
Ściany zazwyczaj są wykończone tynkiem i farbą. Stary tynk należy skuć. Robimy to delikatnie, aby nie uszkodzić znajdujących się pod nim cegieł. Szczególnie starannie usuwamy tynk z krawędzi elementów, musimy też wyskrobać wierzchnią warstwę zaprawy spoinującej. Usunięcie części fugi jest konieczne, gdyż zwiększa przyczepność nowej zaprawy i pozwala zachować poprzedni poziom wypełnienia spoiny.
Kolejnym etapem prac jest dokładne oczyszczenie powierzchni ściany z resztek warstw wykończeniowych. Najlepiej i najszybciej użyć do tego celu wiertarki z okrągłą szczotką drucianą. Pamiętajmy, aby nie dociskać mocno narzędzia do muru, gdyż będzie to skutkowało powstaniem głębokich rys na jego powierzchni.
Po całkowitym usunięciu starego tynku ścianę należy oszlifować i wygładzić. Można to zrobić wiertarką z gumową tarczą, na którą nakłada się krążek papieru ściernego lub ręcznie – papierem ściernym nawiniętym na drewniany klocek. Znakomicie sprawdzi się też specjalna dwustronna gąbka ścierna o granulacji od 060 do 280, którą dobieramy stosowanie do potrzeb. Powstały podczas czyszczenia pył należy usunąć szczotką.
źródło:pixabay
Dezynfekcja muru
Najczęściej zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Może jednak warto przeprowadzić dezynfekcję ściany, gdyż jest ona polecana przez fachowców jako jeden z pierwszych, najpotrzebniejszy etap oczyszczenia i impregnacji ceglanego muru. Dezynfekcja muru ma na celu usunięcie mikroorganizmów z muru. Są nimi najczęściej: grzyby, bakterie, porosty, glony. Na ścianę nanosi się za pomocą pędzla lub natrysku specjalny preparat chemiczny, który zmywa się pod ciśnieniem po ok. 1 godz.
Najczęściej po takiej dezynfekcji specjaliści stosują gorącą wodę pod ciśnieniem wraz z biodegradowalnymi środkami chemicznymi oraz niskociśnieniowe piaskowanie.
źródło: pixabay
Spoinowanie i dalsze etapy konserwacyjne
Spoinowanie jest etapem kolejnych prac renowacyjnych. Przed spoinowaniem ceglany mur przecieramy mokrą gąbką co pozwala na usunięcie z jej powierzchni resztek pyłu. Zwilżenie ściany ma jeszcze jedną zaletę. Mianowicie wtedy podłoże nie odciąga z zaprawy do spoinowania wody użytej do jej przygotowania, a niezbędnej do jej związania i stwardnienia.
Zaprawę nanosi się w spoiny za pomocą bardzo wąskiej stalowej szpachelki, tzw. spoinówki, której szerokość powinna być mniejsza od szerokości spoiny. Staramy się nie zabrudzić cegieł, gdyż usunięcie z nich resztek zaprawy nie będzie łatwe. Świeżą fugę wygładzamy, przecierając delikatnie szmatką. Masa spoinująca schnie dwa-trzy dni. Czasami warto też przyjrzeć się całości, czy któryś z fragmentów ściany nie wymaga scalenia kolorystycznego i zamaskowania przebarwień. Po tym czasie ścianę trzeba zaimpregnować środkiem, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniem, wnikaniem tłuszczu, wody i ułatwi dalszą pielęgnację. Impregnat przeznaczony do zabezpieczania murów z surowych cegieł ceramicznych nanosi się pędzlem lub gąbką. Tę czynność fachowcy nazywają hydrofobizacją. Jest to zabieg zapobiegający wnikaniu wody wewnątrz struktury ceglanej ściany. Czynność ta powoduje, że woda i wilgoć nie jest wchłaniana do wnętrza murów i w efekcie nie powoduje powstawania np. wykwitów. Hydrofobizacja zapobiega też niekorzystnemu oddziaływaniu mrozu, który, jak wiadomo może niekorzystnie wpływać na cegły, kiedy są one zawilgocone. Impregnat należy szczególnie dokładnie przeprowadzić w miejscach narażonych na „pochłanianie” wody – np. cokoły, czy parapety. Należy pamiętać, że impregnat działa od 3 do 7 lat.
Fragment ściany z cegieł ceramicznych jest modną ozdobą wnętrza.
Do usunięcia resztek tynku lub farby używamy szczotki drucianej nakładanej na wiertarkę.
Dobrze oczyszczony mur i ponownie zaspoinowany wygląda bardzo efektownie.

Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.