Jak oczyścić mur z cegieł?

Jak oczyścić mur z cegieł?

Podczas remontu domu możemy stanąć przed koniecznością oczyszczenia muru z cegieł ceramicznych. Najczęściej dzieje się tak, jeśli np. zachodzi konieczność remontu komina lub chcemy sięgnąć po niebanalne rozwiązania wystroju wnętrz.

Wielu architektów wnętrz proponuje umieszczanie w nich elementów właśnie ze zwykłych cegieł ceramicznych. Mogą to być jedynie akcenty, jak np. ściana w holu czy wokół kominka, albo też np. piwnica przerobiona na pokój kominkowy. Cegła towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Znana była już V tys. lat przed nasza erą! Jest materiałem niezwykle trwałym. Wystarczy spojrzeć na Zamek krzyżacki w Malborku! Warto jednak pamiętać, że posiadając w swoim domu ścianę z cegieł dobrze jest o nią dbać w taki sposób, aby jak najdłużej nam służyła i estetycznie wyglądała.

Zamek krzyżacki w Malborku

źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zesp%C3%B3%C5%82_Zamku_Krze%C5%BCackiego_MALBORK_01.jpg

„Dolegliwości” ceglanego muru

Reklama


Najczęstszą „przypadłością” ściany z cegieł jest biały nalot. Powstaje on w wyniku reakcji chemicznej jako produkt uboczny wytrącających się soli lub wapnia na powierzchni cegły bądź wewnątrz struktury spoiny. Stąd ten biały osad fachowcy nazywają wykwitami solnymi lub wapiennymi. Trudności w utrzymaniu czystości ceglanego muru polegają także na usuwaniu tzw. nagarów. Powstają one poprzez stałe oddziaływanie nalotów atmosferycznych różnego rodzaju: spaliny, kurz, sadza. Podczas przeprowadzania konserwacji muru z cegły czasami kłopotów przysparzają warstwy farb, którymi pokryta jest ceglana ściana. Często bowiem zdarza się, że malarz pokrywał mur kilkukrotnie, co dla osoby oczyszczającej ceglaną ścianę może stać się nie lada problemem. Etapy naszej pracy uzależnione są od tego, czy ceglana ściana, którą chcemy odnowić zajmuje się wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Z oczyszczeniem ceglanej ściany wewnątrz budynku zapewne poradzimy sobie samodzielnie. Odnowienie ściany z cegieł na zewnątrz lepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Zabrudzone cegły

źródło:pixabay

Odsłonięcie muru

Jeśli mieszkamy w starym domu, którego ściany wzniesiono z cegieł, konieczne jest usunięcie starych warstw wykończeniowych.

Ściany zazwyczaj są wykończone tynkiem i farbą. Stary tynk należy skuć. Robimy to delikatnie, aby nie uszkodzić znajdujących się pod nim cegieł. Szczególnie starannie usuwamy tynk z krawędzi elementów, musimy też wyskrobać wierzchnią warstwę zaprawy spoinującej. Usunięcie części fugi jest konieczne, gdyż zwiększa przyczepność nowej zaprawy i pozwala zachować poprzedni poziom wypełnienia spoiny.

Kolejnym etapem prac jest dokładne oczyszczenie powierzchni ściany z resztek warstw wykończeniowych. Najlepiej i najszybciej użyć do tego celu wiertarki z okrągłą szczotką drucianą. Pamiętajmy, aby nie dociskać mocno narzędzia do muru, gdyż będzie to skutkowało powstaniem głębokich rys na jego powierzchni.

Po całkowitym usunięciu starego tynku ścianę należy oszlifować i wygładzić. Można to zrobić wiertarką z gumową tarczą, na którą nakłada się krążek papieru ściernego lub ręcznie – papierem ściernym nawiniętym na drewniany klocek. Znakomicie sprawdzi się też specjalna dwustronna gąbka ścierna o granulacji od 060 do 280, którą dobieramy stosowanie do potrzeb.  Powstały podczas czyszczenia pył należy usunąć szczotką.

Dezynfekcja muru

źródło:pixabay

Tutaj przekopiesz się na kolejną stronę artykułu
 1 2 

Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-12-20

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.