Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. To właśnie tutaj często znajduje się centrum rodzinnych spotkań oraz spożywa się wspólne posiłki. Z tego względu pomieszczenie to powinno odznaczać się wyjątkową atmosferą i wykończeniem. Właśnie dlatego wiele osób przywiązuje znaczną uwagę do wyglądu swojej kuchni.
Stare meble to nie przeszkoda, ponieważ tanio można je odnowić. Wymaga to poświęcenia czasu i uwagi elementom, ale nic tak nie satysfakcjonuje jak własnoręcznie odnowiona kuchnia. To nie tylko rozwiązanie budżetowe, ale również indywidualne. Jeżeli mamy dość sklepowych mebli, które wyglądają tak samo – jest to wyjście dla nas.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim od koncepcji. Już na starcie powinniśmy wiedzieć, jaki będzie docelowy kolor oraz ewentualne zdobienia. Możliwości jest bardzo dużo, więc warto poświęcić chwilę na przejrzenie stron z inspiracjami.
Jeżeli mamy już plan to należy wszystkie szafki zdjąć i zdemontować. Wiele osób kusi, aby pomalować złożone elementy, ale powoduje to, że podczas malowania mogą wystąpić różne smugi oraz trudności z dotarciem do wąskich miejsc. Warto pamiętać, aby koniecznie odkręcić wszelkie uchwyty oraz zawiasy z szafek.
Przygotowane elementy należy oczyścić i odtłuścić, aby usunąć wszelkie plamy oraz kurz – szczególnie należy zwrócić uwagę na wgłębienia.
Pozbywamy się lakieru
Kolejny etap jest najmniej przyjemny – musimy pozbyć się zewnętrznej powłoki z szafek. Polakierowanych elementów nie uda się pomalować lub efekt będzie niezadowalający. Na tym etapie powinniśmy uzbroić się w sporą ilość papieru ściernego o różnych granulacjach. Wiele osób poleca zastosowanie szlifierki, ale jest to trudna sprawa – jeżeli masz wprawę z tym urządzeniem i wiesz, że uda się zrobić to dobrze – wtedy nie ma problemu. Jednak takie urządzenie w niedoświadczonych rękach może spowodować więcej szkód, niż pożytku. Ze zniszczeniem mebli włącznie.
Ścieranie lakieru to żmudna praca i w dodatku brudna. Przygotuj się na dużą ilość pyłu. Najlepiej wykonywać to w piwnicy, garażu lub innym pomieszczeniu tego typu. Jeżeli nie ma takiej możliwości to trudno, przykryj delikatne elementy folią, a sprzątaniem pomartwisz się potem!
Powłoki ścieramy okrężnymi, powolnymi ruchami. Oczekujemy efektu pełnej matowości powierzchni. Granulację zmieniamy wraz ze zmniejszeniem się ilości lakieru na szafkach.
Zaczynamy malowanie
Na rynku bez problemu można znaleźć farby do drewna w różnych kolorach. Sprzedawane są najczęściej w małych puszkach po 0,4 litra. Są one dość wydajne, więc 2 takie powinny starczyć na standardowej wielkości kuchnię.
Warto wybrać farbę akrylową, do której nie trzeba stosować żadnych dodatkowych preparatów. Maluje się nią podobnie jak ściany – z tą różnicą, że używamy walka bez włosia. Specjaliści w sklepie na pewno pomogą dobrać odpowiedni asortyment.
Elementy mebli najlepiej postawić na podkładkach i koniecznie zabezpieczyć podłogę przed pochlapaniem. Drewno powinno leżeć płasko i w poziomie. Powierzchnię malujemy normalnymi, równymi pociągnięciami, a na końcu zostawiamy całość do schnięcia. Przez ten czas nie wolno ruszać elementem – musi on leżeć sztywno, aby nie pojawiły się zacieki. Po wyschnięciu obracamy element na drugą stronę i malujemy ponownie.
Na końcu możemy zabrać się za wykonanie detali. W sklepach można znaleźć różne szablony malarskie lub dekoracyjne elementy. Tutaj wszystko zależy od wyobraźni – możemy zostawić jednokolorowe szafki, ale warto zastanowić się nad unikalnymi wzorami, które upiększą naszą kuchnię.
Malowanie mebli kuchennych nie jest wcale trudne i nie wymaga ogromnego doświadczenia. Wystarczy trochę farby, papieru ściernego oraz dużo zapału i wolnego czasu. Najgorszym elementem jest ścieranie lakieru, ale samo malowanie to czysta przyjemność. Jeszcze większą przyjemnością jest oglądanie własnej pracy i ogromne poczucie satysfakcji. Zaoszczędzone pieniądze można wydać na różne elementy dekoracyjne lub nową zastawę!
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.