Jak osłonić taras lub balkon przed deszczem i wiatrem?

Jak osłonić taras lub balkon przed deszczem i wiatrem?

Balkon i taras są świetnym „dodatkiem” do naszego domu czy mieszkania! Służą nam do odpoczynku i rekreacji, są miejscem, gdzie suszymy pranie, przechowujemy różne przedmioty, hodujemy rośliny. Co jest największym wrogiem tarasu i balkonu a zmorą dla jego właściciela? Wiatr i deszcz. Jak osłonić taras przed deszczem i wiatrem? Oto kilka pomysłów i wskazówek.

Jak osłonić taras 1

Plecionka jako osłona

Zauważ, że na nadmierne podmuchy wiatru i szkody związane z opadami deszczu bardziej narażone są tarasy usytuowane na podwyższeniach lub zlokalizowane na piętrach budynków. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ na wysokościach brakuje naturalnych osłon dla balkonu i tarasu w postaci drzew i innych roślin. Silny wiatr oraz stukający w szybę deszcz są tam szczególnie dokuczliwe. Nawet tarasy w nowo wybudowanych domach, które znajdują się przy samej ziemi, a ogród nie został jeszcze zagospodarowany mają ten sam problem. Chętnie wybieraną osłoną przed deszczem i wiatrem są ażurowe panele wykonane z wikliny, drewna lub tzw. technorattanu. Pleciona powierzchnia jest na tyle mocna, aby osłonić nas i wszelkie pozostawione na tarasie sprzęty i meble przed deszczem oraz wiatrem, a jednocześnie sprawia, że w razie upału nie czujemy, że jest nam duszno. Siła wiatru jest rozpraszana i minimalizowana przez zamontowanie paneli ażurowych. Trochę gorzej wypadają plecionkowe panele podczas długotrwałego lub intensywnego deszczu. Jednak osobom lubiącym naturę i ekologię poleca się takie maty lub panele. Ludzie ceniący przyrodę chętnie wybierają panele z półtyczek trzciny, bądź wikliny. Takie osłony skutecznie chronią nie tylko przed wiatrem i deszczem, ale także przed kurzem i hałasem. Są świetnym elementem dekoracyjnym wnętrza, świetnie komponują się z roślinnością tarasową. Dostępne są w różnych wymiarach i kształtach. Maty montuje się do barierek balkonowych lub na specjalnie opracowanej do kształtu tarasu lub balkonu konstrukcjach – ramach- wykonanych z drewna lub metalu. Świat natury sprawia, że dobrze się czujemy na balkonie i tarasie.

Jak osłonić taras 2

Rośliny jako osłona

Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie na tarasie tzw. „zielonej ściany” z wykorzystaniem określonego rodzaju roślinności. Można zrobić to poprzez zamontowanie elementów, które będąc przytwierdzone do ściany spełnią rolę pergoli, po której roślinność pnąca będzie mogła się rozrastać.

Reklama

Rośliny polecane przez ogrodników na ściany pergolowe to:

  • winorośle,
  • powoje,
  • wisterie,
  • a nawet pnące róże.

Można też posadzić odpowiednio dobrane rośliny w skrzyniach - donicach z pergolą. Na skuteczną ochronę ze strony takiego elementu roślinno-dekoracyjno-ochronnego trzeba będzie poczekać, ale wielu właścicieli takich rozwiązań bardzo je sobie chwali i nie wyobraża sobie innego rodzaju przesłony.

Jak osłonić taras 3

Parasol jako osłona

Parasole ogrodowe mają spełniać funkcję ochronną przed zjawiskami atmosferycznymi. Producenci oferują parasole ogrodowe wykonane z różnorodnych materiałów i o odmiennych konstrukcjach. Wielkość parasola należy dopasować do wielkości przestrzeni jaką chcemy chronić. Parasole mogą mieć konstrukcję łamaną lub niełamaną. Na większych tarasach lub balkonach lepiej sprawdzają się parasole, które możemy pochylać w dowolnym kierunku i o dowolnym kącie. Jest to szczególnie funkcjonalne rozwiązanie, kiedy zacinający deszcz pada raz z prawej, raz z lewej strony. Niektóre parasole mocujemy do zalecanej przez producenta podstawy w formie specjalnej plastikowej, kamiennej bazy. Są też takie, które montuje się do ściany budynku oraz konstrukcje wymagające montażu w stole ogrodowym lub specjalnej rurze zabetonowanej w podłodze. Należy pamiętać, że niekoniecznie parasole metalowe będą trwalsze i skuteczniej ochraniające niż np. drewniane. Wiele zależy tutaj nie tylko od jakości materiału, z którego są wykonane oraz techniki wykonania konstrukcji parasola. Parasole wykonywane są z trwałych, wodoodpornych materiałów, często także odpornych na promienie UV. Należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu parasola i jego konserwacji, wówczas posłuży nam dłużej. Podczas silnych wiatrów parasol trzeba koniecznie złożyć. Pozostawiony podczas burzy lub silnego wiatru może zostać poważnie uszkodzony.

Jak osłonić taras 4

Markiza jako ochrona

Szczególnie chętnie stosowanym rozwiązaniem tarasowo-balkonowym służącym do skutecznej ochrony przed deszczem czy wiatrem jest markiza. Markizy świetnie chronią także przed słońcem. Moda na tego typu ochronę tarasową przyszła z krajów śródziemnomorskich. Ten element naszego tarasu lub balkonu wykonany jest z mocnego płótna naciągniętego na metalowy stelaż. Droższe markizy lepiej ochronią nas przed długotrwałym deszczem, są bardziej odporne na zamakanie i promieniowanie UV. Markizy są chętnie stosowane ze względu na możliwość składania i rozkładania ich według potrzeb. Markizy dostępne są w wersji standard – zwijane na korbę lub w wersji Lux – sterowane elektronicznie. Te drugie za pomocą pilota można zwijać lub rozwijać leżąc na leżaku lub przebywając wewnątrz domu. Niektóre modele mają nawet zamontowane czujniki nasłonecznienia i wiatru. Taki model powoduje, że nawet osłona tarasu staje się elementem tzw. nowoczesnego inteligentnego domu XXI wieku.

Jak osłonić taras 5

Zadaszenia namiotowe

Chętnie stosowane są zadaszenia namiotowe w postaci zadaszeń tzw. żaglowych. Można je wpinać w dowolne miejsca na tarasie lub balkonie. Są mobilną osłoną skutecznie osłaniającą przed deszczem i wiatrem.

Ich atuty to:

  • niecodzienne kształty,
  • łatwość ich zwijania i rozwijania,
  • przechowywanie zwiniętego żagla,
  • możliwość częściowego zwinięcia,a wykorzystanie reszty zadaszenia zamontowanego na tarasie lub balkonie,
  • wytrzymałość,
  • technologie zaczerpnięte z żeglarstwa.

Jak osłonic taras 6

Daszek nad tarasem

Daszek nad tarasem będzie trwałym i skutecznym rozwiązaniem. Warto zainwestować w zadaszenie stałe, które można wykonać z wielu różnych materiałów: drewno, panele ażurowe, specjalne profile metalowe (stalowe lub aluminiowe). A pokrycie dachowe z: poliwęglanu, blacho dachówki, gontu bitumicznego. Coraz chętniej do zadaszeń i osłon bocznych montowanych na tarasach i balkonach jest poliwęglan komorowy. Płyty poliwęglanowe są przezroczyste lub matowe. Mają doskonałe parametry: są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne (wiatr, śnieg, grad) i wahania temperatury. Jedynym mankamentem jest ich słaba ochrona przed promieniami UV, ale obecne na rynku różnorodne środki chemiczne pozwalają wyeliminować ten mankament. Trzeba pamiętać, że daszek stały powinien mieć kilkustopniowy spadek, a ewentualne słupy nośne nie mogą być bezpośrednio osadzone w ziemi. Nie bez znaczenia jest też sposób połączenia daszku z budynkiem. Trzeba odpowiednio zabezpieczyć miejsca narażone na działanie wody lub zastosować „obróbki blacharskie” bądź, w przypadku większych tarasowych konstrukcji, orynnowania. Dach lub daszek nad tarasem można wykonać samodzielnie lub zdecydować się na kupno oferowanego przez wiele firm „gotowego” zadaszenia. Zadaszenia tarasowe są najbardziej wytrzymałe nawet na największe wichury i burze. Oferowane na rynku zadaszenia z gotowych elementów są zwykle prostymi i nieskomplikowanymi konstrukcjami, które nie wymagają wcale wielu umiejętności technicznych, aby je samodzielnie złożyć. Szczególnie chętnie kupowane są zadaszenia z aluminium, które nie wymagają konserwacji, są konstrukcjami lekkimi i trwałymi. Pamiętaj, że w świetle obowiązujących, lokalnych przepisów wykonanie bardzo rozbudowanego zadaszenia tarasowego Twoja praca może wymagać pozwolenia na budowę. Stałe zadaszenie lepiej ochroni nas i pozostawiony na tarasie lub balkonie sprzęt przed deszczem i wiatrem.

Jak osłonic taras 7

Rolety foliowe - nowość na rynku

W ostatnim czasie nowością na rynku polecaną jako osłonę tarasową są zewnętrzne, przezroczyste rolety foliowe. Producenci piszą o nich, że zostały przetestowane w różnych, ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Są idealne jako osłona przed śniegiem, wiatrem i deszczem. Ich atutem jest mrozoodporność, fakt, że nie zaciemniają pomieszczeń i rozkłada się je jednym ruchem ręki. Roleta foliowa jeżeli jest nieużywana chowana jest w specjalnie zaprojektowanej aluminiowej kasecie wyposażonej w mechanizm sprężynowy (nawijająco-naprężający). Jest tak opatentowanym systemem, że folia jest ciągle naprężana, dzięki czemu roleta jest zabezpieczona przed rozerwaniem. Sprzedawcy piszą o swoich produktach, że spełniają marzenia o przezroczystym ogrodzie zimowym, gdyż rolety z oknami foliowymi są doskonałe do osłony tarasów, altan, balkonów, pawilonów, ogródków restauracyjnych a nawet garaży. Okna foliowe mogą być montowane na stałe lub w formie zwijanych rolet. Dla lepszej funkcjonalności rolety wyposaża się w system bocznych szyn i usztywnień poprzecznych, blokad przeciwwiatrowych czy specjalnie opracowanych kaset np. z napędem elektrycznym wyposażonym w czujnik wiatru! Na foliach można drukować zindywidualizowane wzory lub napisy.

Modne Pergotendy

Nowoczesnym rozwiązaniem są także tzw. pergotendy, które są swoistym połączeniem ramy pergolowej z markizą tradycyjna lub rzymską. Opierają się na systemie przesuwanego zadaszenia. Zapewniają cień i osłonę przed deszczem i wiatrem. Są świetnym rozwiązaniem, gdyż można regulować zadaszenie dzięki łatwej regulacji jego szerokości. Mamy możliwość decydowania ile słońca wpada nam na taras lub balkon oraz szybkiego przesłonięcia całego zadaszenia, jeżeli zaczyna padać deszcz lub wieje wiatr. Producenci oferują pergotendy pod konkretne wymiary. Są to opatentowane zadaszenia łączące innowacyjność, najnowocześniejsze technologie związane z materiałami i designem. To konstrukcje stałe z możliwością zupełnego odsłonięcia dachu. Zadaszenie mocowane jest do konstrukcji pergoli za pomocą stalowych linek. Elementy stalowe wykonane są ze stali nierdzewnej i aluminium. Można przesuwać ściankę ręcznie lub z wykorzystaniem napędu elektrycznego sterowanego pilotem lub z wykorzystaniem czujnika pogodowego. Powłoka ścianki jest powlekana specjalnym wykończeniem, które opóźnia gromadzenie się brudu i kurzu. Warunkiem jednak jest używanie detergentów i czyszczenie ściśle z zaleceniami producenta. Pergotenda sprawdza się w temperaturach od +70. do-20 stopni C. Wytrzymuje podmuchy wiatru o prędkości ponad 100 km/godz!Ochrona przed deszczem i wiatrem jest ważna ze względu na ewentualne szkody, które te zjawiska atmosferyczne mogą wyrządzić. Stosowanie osłon na tarasach czy balkonach stosuje się także w celu osłony przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Takie osłony są niezwykle popularne w aglomeracjach miejskich. Jak sobie radzić na tarasie kiedy słońce znajduje się na nieboskłonie coraz wyżej i grzeje coraz mocniej? Przeczytaj nasz artykuł, który znajdziesz TUTAJ!

źródło: Pixabay, Wikipedia

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-04-25

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej