Budowa i remont domu to nie tylko wydatki związane z materiałami czy wynajęciem wykonawców, ale również koszty wywozu odpadów budowlanych. Co zrobić z gruzem, starymi meblami, styropianem czy papą z dachu? Jak wszyscy wiemy, wyrzucanie śmieci do lasów lub palenie ich w piecu jest nie tylko szkodliwe, ale również surowo karane. Co zatem zrobić z odpadami po budowie lub remoncie? Czy istnieją bezpłatne sposoby na ich utylizację?
Co to są odpady budowlane
Odpowiedź na to, czym są odpady budowlane wydaje się oczywista – niepotrzebne rzeczy z budowy lub z remontu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej. Niestety firmy i instytucje, które zajmują się utylizacją lub skupem odpadów, bardzo dokładnie wyliczają poszczególne rzeczy, które obejmuje powyższa definicja.
Jako odpady budowlane rozumiane są najczęściej:
- odpady z betonu, gruz z remontu oraz gruz ceglany,
- zmieszane odpady gruzu ceglanego, betonu, odpady materiałów ceramicznych oraz elementów wyposażenia,
- odpady ceramiczne,
- tynki, okleiny, tapety,
- drewno,
- materiały izolacyjne (bez materiałów zawierających azbest!),
- materiały konstrukcyjne z gipsem,
- wełna mineralna, papa, styropian.
Punkt Selektywnej Zbiórki Opadów Komunalnych (PSZOK)
Pod tą nazwą kryje się instytucja, która jest najczęściej prowadzona przez Zakład Gospodarki Komunalnej (inaczej Lokalne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej) w danej miejscowości czy gminie. Warto o niej wiedzieć, gdyż dzięki niej można pozbyć się wielu odpadów budowlanych prawie za darmo. Prawie, ponieważ i tak płacimy co miesiąc za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Udając się do PSZOK-a należy mieć przy sobie dokument potwierdzający umowę najmu lub oświadczenie oraz dowód osobisty.
PSZOK przyjmuje m.in.*:
- wszystkie opady podlegające segregacji,
- meble, dywany, inne odpady wielkogabarytowe,
- gruz, odpady budowlane i remontowe,
- zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny,
- resztki farb i lakierów, kleje, opakowania zawierające resztki niebezpiecznych substancji,
- chemikalia,
- metal,
- szkło,
- tworzywa sztuczne,
- odpady opakowaniowe i komunalne ulegające biodegradacji.
Jak widać lista jest niemała, jednak obowiązuje ona jedynie w przypadku właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Właściciele domów niezamieszkałych lub osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą skorzystać z innych możliwości pozbycia się odpadów. Warto także wiedzieć o tym, że w przypadku wywozu odpadów z zabudowy wielorodzinnej (np. spółdzielnia, wspólnota) do przedstawienia oświadczenia zobowiązany jest Zarządca lub Zarząd.
Niestety PSZOK przyjmuje wyłącznie odpady remontowo-budowlane pochodzące z prac wykonywanych we własnym zakresie, które nie wymagają pozwolenia na budowę lub jej zgłoszenia (np. gruz, odpady ceramiczne, panele podłogowe, drzwi, okna, itd.) w ilości do 0,5 tony, która jest liczona łącznie od jednego gospodarstwa domowego na każdy rok*. Powinniśmy je dostarczyć w workach gwarantujących bezpieczny transport i rozładunek poza odpadami wielkogabarytowymi, które można dostarczyć luzem. Worki muszą być odpowiednio opisane. Transportem i rozładunkiem wszystkich odpadów zajmujemy się oczywiście we własnym zakresie.
Inne możliwości pozbycia się odpadów budowlanych i remontowych
Dostarczenie odpadów do PSZOK-u nie jest jedyną opcją. W miastach co pewien czas są rozkładane kontenery, do których można wyrzucić np. odpady wielkogabarytowe takie jak meble. Są one odbierane nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Jeśli mieszkamy w bloku i nie mamy możliwości pozbycia się mebli, możemy skontaktować się z zarządcą budynku lub radą osiedla, którzy powinni poprosić odpowiedni podmiot o podstawienie kontenera. W miastach funkcjonują również Punkty Gromadzenia Odpadów Problemowych, w których niekiedy można oddać materiały budowlane bez opłat.
Inną możliwością pozbycia się odpadów budowlanych jest poszukanie osób lub firm, które chętnie przyjmą je od nas za darmo lub za drobną opłatą. Często można spotkać ogłoszenia typu „przyjmę gruz”. Jest on później wykorzystywany jako podbudowa domu lub do wyrównania gruntu (nie jest to ekologiczne rozwiązanie). Cement, gips oraz wapno mogą znaleźć chętnych wśród ogrodników, którzy za pomocą tego ostatniego wzbogacają zakwaszoną glebę. Elementy metalowe i stalowe najlepiej oddać na złomowisko.
Odpady budowlane i remontowe można również poddać recyklingowi! Jeśli macie sporo puszek po starych farbach lub np. potłuczoną ceramikę, warto je wykorzystać do stworzenia pojemników na rzeczy w garażu czy ciekawą dekorację na ścianie. Ponowne wykorzystanie przedmiotów jest nie tylko sposobem na pozbycie się odpadów, ale również na rozwój swojej kreatywności. Nie wszystkie śmieci mogą otrzymać „drugie życie”, ale przed oddaniem ich na wysypisko warto zastanowić się nad ich ponownym wykorzystaniem.
Co zrobić, jeśli przekroczyliśmy limit odpadów
Jeśli w danym roku wygenerowaliśmy już ponad 0,5 tony odpadów, nie będziemy mogli oddać ich do placówki PSZOK. Oczywiście możemy poczekać, aż minie rok kalendarzowy i ponownie udać się do punktu lub wybrać szybszą, choć płatną opcję. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się utylizacją odpadów. Powinniśmy skontaktować się z nią i wybrać jedną z opcji – worek typu big-bag, który przyda się w czasie mniejszych remontów czy porządków, lub kontener, który pomieści zarówno gruz, beton lub płyty gipsowe, styropian i wełnę mineralną. Są one podstawiane w wybrane miejsce, a następnie zabierane do utylizacji.
Nie wszystko możemy wyrzucić „bezpłatnie”
Niestety nie wszystkie odpady związane z budową czy remontem uda nam się prawie bezpłatnie zutylizować. Jeśli zastanawiacie się nad tym, gdzie wyrzucić wełnę mineralną, papę z dachu lub smołę, to jedyną opcją są zakłady utylizacyjne, które pobierają za nie stosowne opłaty. Niekiedy dany punkt PSZOK-u może odmówić przyjęcia styropianu lub innych odpadów budowlanych.
Jeśli zastanawiacie się nad tym, gdzie wyrzucić inne przedmioty związane mniej lub bardziej z budową, zachęcam do przejrzenia listy dostępnej TUTAJ. Dowiecie się z niej m.in. jak pozbyć się bezpieczników, butli gazowych, luster, lamp oraz wielu innych przedmiotów dbając o środowisko naturalne.
W czasie budowy i remontu pamiętaj o odpadach
Po każdej budowie czy remoncie musimy poradzić sobie z różną ilością odpadów, które nie zawsze stanowią dodatkowy problem. Szybkie i prawie bezpłatne rozwiązanie sprawy jest możliwe, o ile wiemy, gdzie oddać niepotrzebne rzeczy i materiały. Nigdy nie wyrzucajmy śmieci do lasów, przy drogach oraz nie palmy ich w piecach – postępując w ten sposób nie tylko szkodzimy naturze, ale również sobie!
A wy jak radzicie sobie z odpadami budowlanymi? Jest to dla was problem, czy jedynie końcowy etap budowy lub remontu?
Źródła: https://www.odpady.zgrp.pl/images/Regulamin%20SKUPO-PSZOK.pdf
* UWAGA: Ilości przyjmowanych odpadów są zależnie od rejonu Polski. Podobnie rodzaje odpadów – niektóre punkty mogą odmówić przyjęcia np. styropianu bez uiszczenia dodatkowej opłaty. Najlepiej sprawdzić regulamin PSZOK we własnej miejscowości lub gminie, pod którą podlega nasza nieruchomość.
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.