Przepisy nakazują, aby na dachach o spadku połaci większym niż 25% były montowane akcesoria umożliwiające bezpieczne poruszanie się po nim. Służą do tego m.in. wyłazy, drabinki i stopnie kominiarskie. Jednak bez względu na kąt nachylenia połaci, wspomniane akcesoria przydadzą się, bowiem chodzenie bezpośrednio po pokryciu dachu może spowodować jego uszkodzenie.
Jak wyjść?
Do wychodzenia na dach służą wyłazy. Najlepiej jeśli wyłaz możemy umieścić możliwie blisko komina, do którego najczęściej trzeba będzie dotrzeć. Jeśli jednak nie jest to możliwe, postarajmy się, aby droga do przejścia po dachu była jak najkrótsza.
Okno wyłazowe jest połączeniem okna dachowego i wyłazu dachowego. Jako wyłaz zapewnia łatwe i bezpieczne wyjście na dach. Funkcje okna spełnia doświetlając wnętrze oraz umożliwiając przewietrzenie pomieszczenia.
Okno wyłazowe montuje się między krokwiami, tak jak okna dachowe. Jest zresztą do nich bardzo zbliżone pod względem konstrukcji i wyglądu. Ościeżnice wykonywane są z drewna lub z PVC, a zestawy szybowe w wyłazach montowanych na poddaszach użytkowych mogą mieć właściwości termoizolacyjne.
Wokół okna wyłazowego należy zamontować kołnierz uszczelniający, dostosowany do kształtu pokrycia.
W pomieszczeniach nieogrzewanych można zamontować okno wyłazowe ze zwykłym oszkleniem lub wyłaz dachowy, w którym funkcję szyby pełni przezroczyste tworzywo odporne na działanie warunków atmosferycznych i mające grubość zazwyczaj 3 mm. Wyłaz taki ma konstrukcję klapy otwieranej do góry.
Ościeżnice wykonywane są z drewna sosnowego i zabezpieczane bezbarwnym lakierem podkładowym. Kołnierz z blachy stalowej ocynkowanej i lakierowanej w kolorach z palety RAL umożliwia montaż wyłazu do wszystkich rodzajów pokryć dachowych.
Zarówno okna wyłazowe, jak i wyłazy mają różne wymiary, przy czym najwęższe to ok 40 cm.
Jak chodzić?
Do poruszania się po dachu służą stopnie i ławy kominiarskie. Powinny być ażurowe, co zapobiega gromadzeniu się na nich śniegu oraz lodu i tym samym zapobiega poślizgnięciu się. Obecnie często jednak widać np. na dach krytych blachodachówką stopnie z pofalowanej blachy. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż zatrzymuje się na nich śnieg i łatwo ulegają oblodzeniu.
W domu jednorodzinnym stopnie powinny utworzyć „schodki” prowadzące od wyłazu dachowego do komina oraz anten radiowych i telewizyjnych. Przy kominie oraz wspomnianych urządzeniach powinny znaleźć się natomiast ławy, które umożliwiają wygodne i bezpieczne stanie podczas pracy. Odległości między ławami i stopniami powinny mniej więcej odpowiadać długości kroku. Należy przy tym uwzględnić też nachylenie dachu – w przypadku pokrycia z dachówek powinno to być w każdym rzędzie dachówek przy kącie nachylenia połaci <30° lub w co drugim rzędzie przy kącie >30°. Jeśli mamy wątpliwości, to lepiej zamontować wspomniane akcesoria w mniejszych odstępach.
Stopnie i ławy kominiarskie produkowane są ze stali ocynkowanej i lakierowanej proszkowo na wiele kolorów zgodnych z najpopularniejszymi barwami pokryć dachowych. Również takie kolory mają wsporniki do ław, produkowane także z ocynkowanej stali, ale też z aluminium.
Stopnie i wsporniki mocuje się do znajdującego się pod pokryciem dachu sztywnego poszycia albo łat (zastosowanie pełnego deskowania lub łat jest związane z rodzajem pokrycia). W przypadku dachów krytych dachówkami ceramicznymi lub cementowymi korzysta się zazwyczaj z tzw. dachówek wsporczych. Na powierzchni takiej dachówki znajduje się odpowiednio wyprofilowana nakładka betonowa lub aluminiowa. Dachówki wsporcze powinny być przymocowane do łat pomocniczych, zamocowanych do dwóch sąsiednich krokwi. Dopiero do nich przykręca się stopnie dachowe lub wsporniki ław kominiarskich. Na koniec do wsporników ław mocuje się same ławy.
W przypadku pokryć z blachodachówek lub płyt falistych stopnie i wsporniki przykręca się do łat pośrednich, przewiercając pokrycie. Może to powodować nieszczelności, konieczne jest zatem zabezpieczenie tych miejsc uszczelniaczem i sprawdzanie szczelności połączenia co kilka lat.
Wyłaz dachowy do dachów skośnych jest konstrukcyjnie zbliżony do okna dachowego. W jego bezpośredniej bliskości należy zamontować ławę kominiarską (fot. Fakro).
Stopnie kominiarskie powinny być zamontowane w odległości odpowiadającej przeciętnej długości kroku (fot. Kloeber).
Dachówka cementowa pod stopień kominiarski (fot. Prodach).
Na filmie możecie zobaczyć, że tak naprawdę jeśli ktoś jest odważny, a dachówki są świetnie przymocowane i czyste, na dachu można nawet tańczyć:
Na koniec obejrzyjcie niesamowity film o ludziach, którzy naprawdę nie boją się wysokości i żaden dach nie jest im straszny (zdecydowanie nie próbujcie tego w domu ani na zewnątrz):
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.