Odpowiednia izolacja ścian jest gwarancją odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz przede wszystkim – niskich rachunków za ogrzewanie. Dobre ocieplenie zapobiega uciekaniu ciepła z wnętrza oraz pozwala na utrzymanie stałej temperatury w całym domu.
Z tego względu warto unikać przemarzania ścian – niestety są one często następstwem błędów w wykonaniu termoizolacji budynku. Jeżeli już spotkamy się z tym problemem to konieczna jest szybka eliminacja tego zjawiska, głównie poprzez wykonanie prawidłowego ocieplenia przegród oraz likwidacja mostków termicznych.
Jak docieplić styki sufitu i ścian pod stropodachem?
Styki te są bardzo narażone na przemarzanie, szczególnie w okolicach narożników pomieszczeń. Jest to związane z brakiem ciągłości izolacji na całej krawędzi stropodachu. Powstaje wtedy typowy mostek cieplny w miejscu przejścia przez krawędź pod pokryciem nieocieplonego gzymsu (lub ocieplonym, ale nieprawidłowo).
Jedynym rozwiązaniem jest poprawienie tego elementu i wykonanie prawidłowej izolacji. Warto pamiętać, żeby każda krawędź stropodachu była szczelnie wypełniona ociepleniem, które powinno łączyć się w sposób ciągły z izolacją ścian zewnętrznych.
Ocieplenie powinno charakteryzować się grubością odpowiednio dobraną do wartości współczynnika izolacyjności termicznej oraz być dobrze zabezpieczone przed działaniem wody (hydroizolacja).
W stropodachu zazwyczaj jest grubsza warstwa ocieplenia niż na ścianach – współczynnik dla przegród poziomych nad pomieszczeniem powinien mieć niższą wartość niż dla ścian i nie powinien przekroczyć 0,2 W/(m2.K), czyli ok. 20 cm styropianu nad płytą.
Rola paroizolacji
Przyczyną przemarzania okolic gzymsu budynku może być brak paraizolacji. Sytuacja występuje szczególnie często w otoczeniu pomieszczeń mokrych. W połączeniu ze zbyt małą grubością izolacji cieplnej na elementach powoduje to występowanie efektu kondensacji wody w przegrodach.
Skutkiem takiej sytuacji jest obniżona termoizolacyjność elementów oraz zniszczenie ich poprzez długotrwałe występowanie kondensatu, który uwięziony jest pod warstwą hydroizolacji.
W przypadku stropodachu niewentylowanego nie wolno wykonywać go bez folii lub papy paroizolacyjnej. Elementy te układa się pod izolacją cieplną – bezpośrednio na płycie żelbetowej lub warstwie spadkowej.
Brak paraizolacji spowoduje intensywne wykraplanie się wilgoci i uszkodzenie elementów.
Co z nieocieplonymi elementami, które przylegają do elewacji?
Podobne jak wyżej wymienione skutki przemarzania występują również na stykach elementów i pomieszczeń, które zostają dobudowane do ścian domu – szczególnie jeżeli są nieocieplone lub nieodcięte od konstrukcyjnych warstw ściany.
Wyeliminować problem można jedynie przez prawidłowe ocieplenie elementów. Można to wykonać poprzez zastosowanie ocieplenia ciągłą warstwą na całej powierzchni od strony zewnętrznej lub (w przypadku występowania schodków przy wejściu lub zadaszenia nad wejściem) na całej długości styku warstwy izolacji z konstrukcją domu.
Należy podobnie odizolować wszystkie dobudówki z nieogrzewanymi pomieszczeniami – schowki ogrodowe lub garaże. Ich konstrukcja nie powinna się stykać bezpośrednio z warstwami ścian zewnętrznych w domu, ponieważ w innym przypadku narażamy się na występowanie mostków termicznych.
Takie pomieszczenia zawsze muszą być oddzielone warstwą izolacji cieplnej – jej grubość powinna wynikać z wyliczenia współczynnika izolacyjności dla całej ściany przy zakładanych temperaturach w pomieszczeniach.
Jak widać – prawidłowa izolacja ścian jest kluczem do długiego i komfortowego użytkowania całego budynku. Problem z mostkami termicznymi jest bardzo powszechny, przez co wielu inwestorów musi ponosić podwyższone koszty eksploatacji budynku na ogrzewanie.
Niestety wiele problemów wynika z oszczędności jeszcze na etapie budowy lub wykonywanych remontów (uszkodzenie izolacji podczas modernizacji budynku).
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.