Aby nasz trawnik był zdrowy i piękny, konieczne jest podjęcie pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest mulczowanie. Najlepiej przeprowadzać je w okresie letnim, w którym warunki klimatyczne sprzyjają dynamicznemu wzrostowi trawy oraz powstawaniu dużych ilości pokosu. W artykule przybliżymy Ci, czym jest mulczowanie, a także jak je prawidłowo wykonywać. Zapraszamy do lektury.
Czym jest mulczowanie?
Mulczowanie to nic innego jak rozrzucenie po trawniku skoszonej i odpowiednio rozdrobnionej trawy, która stanowi pozostałość po koszeniu. Równomiernie rozłożony pokos na skoszonym trawniku zacznie się rozkładać i w naturalny sposób nawozić trawę. Jest to jeden z najprostszych, najtańszych (a w zasadzie darmowych) i najbardziej ekologicznych sposobów na nawożenie murawy.
Proces mulczowania należy rozpoczynać wraz z czasem, gdy trawa zaczyna dynamicznie rosnąć. Wtedy też należy ją regularnie kosić – w przypadku niektórych gatunków nawet dwa razy w ciągu tygodnia. Za nawożenie za pomocą mulczowania najlepiej zabrać się na przełomie wiosny i lata.
Jak wykonywać mulczowanie?
Należy pamiętać, że mulczowanie należy przeprowadzać na skoszonym trawniku, gdzie długość źdźbeł trawy nie przekracza 4-5 cm. Rozrzucenie dużej ilości rozdrobnionej trawy na dłuższy trawnik może skutkować jego gniciem i przytłumieniem rozwoju. Co więcej, rozrzucany pokos należy ograniczyć również wtedy, gdy trawnik został opanowany przez chwasty. Najlepiej wykonywać mulczowanie od razu po koszeniu trawnika.
Niezwykle ważnym elementem prawidłowego procesu mulczowania jest systematyczność. Systematyczność koszenia trawy oraz regularnego rozrzucania jej resztek na murawie. Dzięki temu zapobiegamy rozwojowi chwastów i innych niepożądanych roślin na trawie. Poza tym dajemy jej silny bodziec do wzrostu i rozwoju zdrowych źdźbeł.
Należy uważać na rozrzucanie zbyt dużych ilości rozdrobnionej trawy. Jeżeli będzie jej za dużo, wówczas, zamiast nawozić, pokos zacznie gnić i niszczyć nasz trawnik. Na przyśpieszenie procesów gnilnych wpływa również wilgotność trawy. Najlepiej rozrzucać suchy pokos na suchej murawie. W ten sposób będziemy w stanie sprawnie i równomiernie rozłożyć go na całej powierzchni, a proces rozkładu będzie przebiegał w bardziej kontrolowany sposób.
O ile trawa w okresie letnim powinna być koszona z dużą częstotliwością, o tyle mulczowanie należy wykonywać nieco rzadziej, np. co drugie koszenie. Dzięki temu pozwolimy nieco „pooddychać” trawie, a rozwój murawy nie będzie hamowany przez ciągłe procesy rozkładu pokosu.
Poza tym warto zwrócić uwagę na rodzaj gleby, na której został zasiany trawnik. Gleby piaszczyste możemy mulczować częściej niźli gleby wilgotne. Poza tym mulczowanie poprawia jakość i skład gleb sypkich.
Dlaczego warto mulczować?
Możemy spotkać się z podzielonymi zdaniami na temat zalet mulczowania, jednak opinie ekspertów oraz wielu ogrodników jasno wskazują, że jest to jeden z najlepszych i najbardziej ekologicznych sposobów na pielęgnację trawnika.
Mulczowanie pozwala ograniczyć koszta związane z zakupem nawozów, a także wyeliminować problem utylizacji pokosu pozostałego po koszeniu trawy. Poza tym mulczowanie jest niezwykle proste, szybkie i niewymagające dużych nakładów.
Dzięki przykrywaniu murawy warstwą pokosu izolujemy glebę, dzięki czemu nie traci ona wilgoci, co dodatnio wpływa na krzewienie się trawy. Poza tym odżywia ją i poprawia jej wygląd, jednocześnie ograniczając wzrost chwastów i mchu. Trawa po mulczowaniu jest bardziej elastyczna, mocniejsza i zyskuje ładny zielony odcień.
Należy jednak pamiętać o ostrożności w kwestii częstotliwości mulczowania, jak również ilości rozrzucanego pokosu. Nieumiejętne przeprowadzanie takich zabiegów pielęgnacyjnych sprawia, że trawa zaczyna gnić, na murawie powstaje warstwa filcu, rozwijają się chwasty i mech. Złe podejście do mulczowania sprawia, że efekt naszych zabiegów będzie dokładnie odwrotny do planowanego.
Według ekspertów mulczowanie zapewnia trawie ¼ wszelkich składników odżywczych. Tego typu zabieg nie zapewnia murawie wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów, dlatego też warto od czasu do czasu sięgnąć po specjalne preparaty i nawozy dedykowane trawnikom. Tutaj również nie możemy przesadzać, ponieważ nadmiar składników odżywczych i prze-nawożenie może skutkować obniżeniem walorów trawy, a nawet jej gniciem.
Jakich urządzeń użyć do mulczowania?
Mulczowanie możemy przeprowadzać zarówno zwykłymi, jak i specjalnymi kosiarkami. Jeżeli posiadamy zwykłą kosiarkę, bez funkcji mielenia trawy, wówczas powinniśmy kosić trawę częściej, tak, by pokos był możliwie, jak najmniejszej długości.
Jeżeli jednak posiadamy specjalne kosiarki z dwoma nożami, które naprzemiennie mielą murawę, wówczas nie musimy martwić się o długość koszonego trawnika. Jednocześnie kosząc, możemy rozdrabniać pokos. Najbardziej zaawansowane kosiarki dodatkowo umożliwiają ustalenie, jaka część koszonej trawy będzie wykorzystywana do mulczowania, a jaka trafi do odpadków. Dzięki temu możemy ograniczyć ilość powstałego surowca i zapobiec gniciu części, której nie wykorzystaliśmy.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.