Każdy inwestor, który planuje wykonać termomodernizację budynku, zastanawia się, jakich materiałów użyć i jakie rozwiązania wykorzystać, by zapewnić trwałość prac na lata. Kompletny System Ociepleń Termo Organika to najlepszy wybór, gdyż składa się z materiałów izolacyjnych wykonanych z wysokiej jakości surowców i dodatkowo wzbogaconych o nowoczesne technologie.
Podstawowe materiały w Kompletnym Systemie Ociepleń
dowiesz
się:
- Jakie są podstawowe materiały w Kompletnym Systemie Ociepleń?
- Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?
- Na jakie parametry zwrócić uwagę?
- Jakie są rodzaje klejów do styropianu?
- Jaki tynk na styropian sprawdzi się najlepiej?
System Ociepleń Termo Organika to produkty dobrane tak, by inwestor mógł przy ich użyciu przeprowadzić kompleksową izolację ścian zewnętrznych. Jakie to produkty? Przede wszystkim płyty styropianowe do ociepleń, siatki, kleje do styropianu i zatapiania siatki, grunty, różne rodzaje tynków oraz farby.
Płyty styropianowe do ociepleń
Główny materiał termoizolacyjny służący do ocieplania domu to styropian. Spośród wszystkich materiałów wykorzystywanych przez inwestorów w budownictwie mieszkaniowym styropian stanowi aż około 80%. Ocieplenie przy użyciu płyt styropianowych wykonuje się już od ponad czterech dekad. To rozwiązanie, które zostało przetestowane pod względem ochrony cieplnej, ekonomicznym, bezpieczeństwa pożarowego, trwałości, stabilności i estetyki.
Wykorzystywana obecnie technologia nosi nazwę ETICS (External Thermal Insulation Composite System). Polega ona na tym, że do ścian zewnętrznych przykleja się płyty styropianowe do ociepleń (czasem razem z klejem do styropianu wykorzystuje się także kołki). Na kolejnym etapie prac na płyty nakłada się klej do siatki, w który wtapia się siatkę z włókna szklanego. Po wyschnięciu wykonuje się gruntowanie. Ostatnim etapem prac jest nałożenie na podłoże tynku.
Styropian do ocieplenia domu – jak wybrać najlepszy?
Główny element składowy Kompletnego Systemu Ociepleń Termo Organika to płyty styropianowe typu „FASADA”. Produkty dostępne są w aż 7 różnych odmianach, które różnią się między sobą właściwościami izolacyjnymi oraz parametrami mechanicznymi. Wszystkie dostępne typy płyt styropianowych prezentuje grafika.
Materiały do ocieplenia ścian – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Głównie na izolacyjność cieplną. Parametrem, który należy sprawdzić w pierwszej kolejności, kupując materiały izolacyjne to λ (lambda), inaczej współczynnik przewodzenia ciepła. Bardzo dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się grafitowy styropian TERMONIUM PLUS fasada. Jego współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) wynosi 0,031W/mK.
Zgodnie z zasadą: im niższa wartość współczynnika lambda, tym lepsze właściwości izolacyjne płyt styropianowych, a co za tym idzie lepsza ochrona cieplna budynku przy użyciu mniejszej grubości płyt. Przykładowo warstwa izolacji o grubości 20 cm, która zostanie wykonana przy pomocy płyt TERMONIUM PLUS fasada, ochroni ściany budynku tak samo skutecznie jak warstwa zwykłego styropianu z lambdą 0,045 W/mK o grubości 28 cm.
Kolejny ważny parametr to wytrzymałość na rozciąganie (TR). Minimalny poziom wynosi 80 kPa. Jeśli dany materiał nie osiągnął wymaganego minimum, to może się rozerwać przy użyciu znacznie mniejszej siły, a więc też odpaść do ściany.
Rodzaje klejów do styropianu
Do mocowania płyt styropianowych do ścian potrzebny jest klej. Dzięki niemu można zamocować izolację na stałe.
Dostępne kleje do mocowania izolacji cieplnej firmy Termo Organika to:
- Klej TO-KS do przyklejania płyt styropianowych,
- Klej poliuretanowy TO-KPS do przyklejania płyt styropianowych.
Oprócz montażu styropianu na kleju do powierzchni ściany zewnętrznej, ważnym etapem prac ociepleniowych wykonywanych przy użyciu kleju jest zbrojenie elewacji za pomocą siatki z włókna szklanego. Siatkę zatapia się w kilkumilimetrowej warstwie kleju uniwersalnego.
Co ważne, kleje służące do zatapiania siatki mają w swoim składzie dodatkowo rozproszone zbrojenie w postaci włókien polipropylenowych. Stanowią one solidne, dodatkowe wzmocnienie całego układu ociepleniowego.
Podsumowując, korzystając z kleju uniwersalnego można: przykleić styropian do powierzchni ocieplanej ściany oraz zatopić siatkę, czyli wykonać warstwę zbrojoną siatką z włókna szklanego.
Dostępne kleje uniwersalne to:
- Klej uniwersalny TO-KU do przyklejania styropianu i do zatapiania siatki zbrojącej,
- Klej uniwersalny biały TO-KUB do przyklejania styropianu i do zatapiania siatki zbrojącej.
Rodzaje tynków zewnętrznych
Tynk stanowi ostatnią warstwę elewacji. Właśnie dlatego tak istotne jest, by prezentował się estetycznie, ale także, by były wytrzymały, trwały i odporny na porastanie glonami, algami czy mchem. Warto zwrócić uwagę na rodzaje tynków. Na rynku dostępne są: tynk akrylowy, tynk mineralny, tynk silikonowy, a także hybrydy: tynk silikonowo-akrylowy czy tynk silikonowo-silikatowy.
Jaki tynk na styropian sprawdzi się najlepiej?
Jeśli ocieplenie zostało przeprowadzone przy pomocy płyt styropianowych do ociepleń, to możliwości jest niezwykle dużo. Przy wyborze tynku warto wziąć pod uwagę lokalizację budynku (czy znajduje się on w pobliżu zbiornika wodnego, drzew, ruchliwej ulicy).
Godnym polecenia rozwiązaniem jest tynk silikonowy GOLD TO-TSG. Jego wyróżniającą cechą jest zdolność samoczyszczenia, która sprawia, że brud w mniejszym stopniu przyczepia się do powierzchni. Tego typu tynk warto wykorzystać w miejscach o dużym nasileniu ruchu, w pobliżu drzew i krzewów, czy zbiorników wodnych, w których znacznie wyższa jest wilgotność powietrza. Taki tynk silikonowy na dłuższy czas zachowa swoje walory.
W ofercie firmy Termo Organika dostępne są także inne rodzaje tynków silikonowych:
- Tynk silikonowy SILVER TO-TSS,
- Tynk silikonowo-akrylowy TO-TSA,
- Tynk silikonowo-silikatowy TO-TSISI.
Pozostałe dostępne tynki systemowe to:
- Tynk polikrzemianowy TO-TP,
- Tynk akrylowy TO-TA,
- Tynk mineralno-polimerowy TO-TM.
Kompletny System Ociepleń – rozwiązanie na lata
Ocieplenie ścian zewnętrznych przy wykorzystaniu kompletnego systemu ociepleń, które pochodzi od jednego producenta to wygodne i skuteczne rozwiązanie zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy. Korzystając z najlepszych materiałów do ocieplenia ścian i wykonując prace z należytą starannością, można zapewnić trwałą ochronę cieplną przed wychłodzeniem. Korzystanie z kompletnego systemu ociepleń ma też jeszcze inną zaletę: gwarantuje kompatybilność jej poszczególnych elementów, co zwiększa bezpieczeństwo, trwałość elewacji oraz jej estetykę.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.