Zima kalendarzowa trwa zaledwie do 21 marca, jednak prawdziwa zima może się nam dawać we znaki nawet dłużej. Jesteśmy właśnie po fali mrozów, które odczuwają z pewnością właściciele nieprzygotowanych domów. O czym należy zawsze pamiętać przed zimą? Co możemy zrobić teraz, by zabezpieczyć się przed chłodem i zmniejszyć koszty za ogrzewanie?
Termomodernizacja – najpóźniej w listopadzie
Termomodernizacja to nic innego jak działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym budynku. W tym przypadku chodzi o nasz dom, w którym chronimy się przed panującymi mrozami. Pojęcie odnosi się zarówno do zmian w systemie ogrzewania i wentylacji, jak i w instalacjach doprowadzających wodę i w strukturze budynku. Mówiąc o termomodernizacji, mamy najczęściej na myśli docieplenie stropów i ścian zewnętrznych, wymianę okien oraz zmianę lub modernizację systemów grzewczych.
Od kilku dekad wiadomo, że docieplenie domu styropianem zmniejsza zużycie energii grzewczej o 10-15%, a połowa wydatków na dom w okresie zimowym może być przeznaczona właśnie na ogrzewanie! Takie działania należy jednak wykonywać wtedy, gdy termometr wskazuje przynajmniej kilka stopni na plusie – jeśli nie zdążyliście przed zimą, czas pomyśleć o tym następnym razem.
Zwróć uwagę na grzejniki
Przed nadejściem mrozów warto sprawdzić stan instalacji grzewczej w swoim domu. Grzejniki często trzeba odpowietrzyć lub poddać konserwacji. Pamiętajmy o prostej czynności jaką jest wymiana firanek i zasłon na krótsze modele – nie będą one tworzyły niepotrzebnej warstwy blokującej dopływ ciepła do wnętrza domu.
W niepogodę warto zasłaniać okna, by więcej ciepła zostało w pomieszczeniach – taka sama zasada obowiązuje po zmroku. Gdy na zewnątrz mocno świeci słońce, zastosujmy odwrotne działanie.
By zmniejszyć straty ciepła przez ściany możemy zastosować ekrany zagrzejnikowe. Są wykonane z pianki pokrytej folią aluminiową, która działa na zasadzie lustra, odbijając energię do wewnątrz. Gdy planujemy dłuższe wyjście z domu, warto zakręcić nieco grzejniki – w ten sposób zaoszczędzimy 10-15% energii. Mieszkając w domu o dużym metrażu, warto zmniejszyć moc grzejników w pomieszczeniach, z których rzadko korzystamy i zamknąć do nich drzwi.
Piece, wentylacja – sprawdź ich drożność
W czasie zimy nie wolno zatykać żadnych otworów ani przewodów wentylacyjnych ze względu na nasze bezpieczeństwo. Muszą być one drożne i odsłonięte, gdyż np. zamknięte kratki wentylacyjne mogą doprowadzić do powstania grzyba. Przegląd pieca i instalacji to podstawa – przed zimą należy sprawdzić ich stan i usunąć możliwe usterki.
Należy ponadto wyczyścić komin i zlecić jego przegląd specjaliście. Powinniśmy dodatkowo zadbać o naprawę wszystkich pęknięć na kominie. Warto pamiętać o odpowiedniej ilości opału, który może stać się towarem deficytowym przed samym nadejściem zimy.
Uszczelnij okna i drzwi
W ramach przygotowania domu do zimy powinniśmy sprawdzić szczelność drzwi i okien, przez które ucieka dużo ciepła. Wpływają na to takie elementy jak:
– profile okienne
– szyby
– uszczelki
– okucia
Jeśli zauważmy, że okna nie są szczelne, należy zastosować specjalne uszczelniacze, które są dostępne w marketach budowlanych. Nie przesadzajmy jednak z uszczelnieniem, gdyż odrobina przepływu powietrza musi być zapewniona. Zbyt szczelne okna zbierają na dole kropelki wody, które w czasie dużych mrozów będą zamarzały dając podobny efekt jak w przypadku rozszczelnionych ram okiennych.
Okna i drzwi mogły się nieco rozregulować przez częste otwieranie i zamykanie ich latem. Również słaba wentylacja i niedostateczne ogrzewaniu budynku mogą powodować skraplanie się wody na powierzchni drzwi. Nie należy dopuścić do takiej sytuacji, gdyż:
– woda może zamrozić zamki;
– drzwi mogą się na stałe wypaczyć;
– skrzydło będzie przepuszczało zimne powietrze do środka.
Nie zapominaj o ogrodzie
Przed nadejściem zimy należy uprzątnąć wszystkie narzędzia ogrodowe, schować węża ogrodowego i zakręcić dopływ wody, która znajduje się na zewnątrz. Warto sprawdzić rury doprowadzające wodę do domu – jeśli okaże się, że ciecz w nich zamarznie, to nasz dom może zostać nawet zalany. Pamiętajmy o wyczyszczeniu grilla ogrodowego i wylaniu wody z beczek i zbiorników, gdyż zamarznięta może je zniszczyć. Odnośnie sprzętów używanych w ogrodzie zakonserwujmy również kosiarkę, by na wiosnę była w 100% sprawna.
Dom w czasie zimy – pamiętaj o usuwaniu śniegu
Gdy nastanie już zima, nie zapominajmy o usuwaniu śniegu z dachu, co należy do naszych obowiązków prawnych. Śnieg odkłada się najszybciej na bardziej płaskiej połaci dachowej oraz wtedy, gdy jest bardzo mokry i szybko przywiera do powierzchni:
– dach o nachyleniu 45 stopni – odśnieżanie głównie mokrego śniegu;
– dach o nachyleniu 30-45 stopni – w przypadku zwiększonych opadów śniegu, może się on zsuwać w dół, stanowiąc niebezpieczeństwo dla przechodniów;
– dach płaski – śnieg często zalega, należy go regularnie odśnieżać.
Do usuwania śniegu możemy wynająć profesjonalistów lub zakupić odpowiednie urządzenia. Tak naprawdę poradzimy sobie również za pomocą plastikowej łopaty, ale uważajmy na to, by nie uszkodzić połaci dachowych.
Przed zimą zainwestujmy również w zabezpieczenia przeciwśnieżne, które zatrzymają zsuwający się śnieg lub rozbiją go na mniejsze elementy. Najpopularniejsze są płotki przeciwśniegowe, śniegołapy oraz rozbijacze śniegu.
Dobrze przygotowany dom przed zimą
Każdego roku powinniśmy przygotować swój dom i mieszkanie do zimy, by uniknąć wielu niemiłych niespodzianek, które mogą zdarzyć się, gdy zapomnimy o sprawdzeniu komina i instalacji, oczyszczeniu zbiorników zewnętrznych czy schowaniu mebli ogrodowych. Na ogół wraz z upływem lat nauczeni doświadczeniem wiemy, jak zadbać o swój dom. Pomimo tego jeśli zdarzy nam się zapomnieć o jednej z ważnych kwestii, postarajmy się naprawić swój błąd jak najszybciej. Do końca zimy niestety jeszcze daleko.
Pamiętaliście o wszystkich przygotowaniach czy z nadzieją wyczekujecie już wiosny?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.