Jak przygotować żywopłot do zimy

Jak przygotować żywopłot do zimy

Żywopłot jest bardzo popularny w przydomowych ogrodach, gdyż skutecznie zasłania widok na posesję. Często jednak po zimie okazuje się, że niektóre rośliny „wypadły”.

Trudne warunki zimowe zniosą tylko zdrowe, prawidłowo prowadzone rośliny. Przygotowanie ich do tego okresu zaczyna się jednak dużo wcześniej.

Przycinanie roślin
Każdy żywopłot tzw. formowany warto jesienią przyciąć o ok. 10 cm. Dzięki temu rośliny nie stracą energii na zbędny rozrost, staną się gęstsze, a ich gałęzie mocniejsze. Ponadto młode pędy, które pojawiły się po wiosennym cięciu mogą uschnąć wskutek nagłych spadków temperatury. Tniemy żywopłot we wrześniu lub październiku.

W przypadku żywopłotów formowanych z roślin takich, jak grab, buk, tuja czy cedr szczyty należy przystrzyc w taki sposób, aby uzyskać płaską powierzchnię całego żywopłotu. Dzięki temu osiadający śnieg nie będzie dostawał się w niższe partie rośliny.

Boki żywopłotów najlepiej przycinać tak, aby dół był szerszy niż góra rośliny. Sprzyja to większemu nasłonecznieniu i nawodnieniu niższych partii krzewów, zaś w okresie zimowym ułatwia zsuwanie się śniegu.

Reklama


Najwygodniej skorzystać z nożyc do żywopłotów, zasilanych z akumulatora, albo spalinowych lub elektrycznych. Nożyce ręczne nie są tak skuteczne, gdyż praca nimi jest trudniejsza. Jednak będą niezastąpione, gdy rośliny są bardzo wysokie. Wtedy do miejsc trudnodostępnych sięgniemy za pomocą nożyc na wysięgniku.

Żywopłotów nieformowanych w ogóle nie przycinamy, niezależnie od pory roku. Można wykonywać jedynie cięcie sanitarne i pielęgnacyjne – najlepiej na wiosnę. Usuwamy wówczas pędy uschnięte chore lub uszkodzone.

Mniej i bardziej mrozoodporne
Niektóre krzewy mogą podczas zimy przemarzać. Należy poświęcić im więc dużo uwagi, gdyż uszkodzone lub całkowicie uschnięte rośliny zepsują wygląd całego żywopłotu.
Do takich krzewów należy m.in. bukszpan, który w bardzo mroźne zimy może przemarzać, szczególnie na wschodzie kraju (mrozoodporność – strefa 6B). Dlatego krzewy dobrze jest osłaniać na zimę włókniną, co zabezpiecza je nie tylko przed mrozem, ale też przed wysuszającymi zimowymi wiatrami, które mogą uszkodzić zimozielone liście.

Jednymi z mrozoodpornych roślin, bardzo dobrze nadającymi się na żywopłot są żywotniki, czyli tuje. Wśród nich jest tuja szmaragdowa o bardzo oryginalnym, intensywnie zielonym odcieniu igieł, niebrunatniejących na zimę. Rośliny dorastają do wysokości 8-10 m i u podstawy osiągają szerokość 2-2,5 m. Jeśli posadzimy je gęsto, możemy uzyskać szczelny żywopłot. Pamiętajmy jednak, że stare egzemplarze mogą tracić dolne gałęzie. Warto więc rozważyć, czy pozwolić rosnąć tujom do pełnej wysokości, czy też – przycinają je od góry – hodować wprawdzie niższy, ale za to bardziej gęsty żywopłot. W każdym przypadku rośliny trzeba odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Egzemplarze, których nie tniemy, należy owinąć agrowłókniną i obwiązać sznurkiem w taki sposób, w jaki są sprzedawane świąteczne choinki. Zabezpieczy to rośliny przed utratą pokroju pod wpływem obciążenia śniegiem. Nowością na rynku agrowłóknin są tzw. kaptury ochronne na zimę, dostosowane do roślin o różnych rozmiarach.

Okrywać należy też m.in. żywotniki wschodnie, cyprysiki lawsona oraz cyprysiki japońskie.  Pamiętajmy też, że niektóre rośliny, w tym także tuje, należy podlewać również w zimie. Te bowiem, które potrzebują dużo wody, nie są w stanie pobrać jej z zamarzniętej gleby.

Czym okrywać
Jeśli nasz żywopłot wymaga okrycia na zimę, osłaniamy cały szpaler, a nie każdy krzew oddzielnie. W tym celu najlepiej po obu stronach żywopłotu wbić paliki, połączyć je u góry i na takiej konstrukcji ułożyć włókninę. Boki płachty powinny sięgać do ziemi i należy je obsypać ziemią, aby nie były podwiewane przez wiatr.
Zamiast włókniny możemy zastosować maty bambusowe, tekturę lub inny materiał. Warunek jest jeden, nie należy stosować folii, gdyż rośliny mogą gnić.

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie żywopłotu. Termin ostatniego cięcia ma wpływ na to, jak krzewy przetrwają zimę (fot. Bosch).

bosch
Jedna z roślin chętnie stosowanych na żywopłoty – tuja dm. szmaragd – niewłaściwe prowadzona ogołaca się od dołu.
tuja
Żywopłot zwężający się ku górze mniej ulegnie uszkodzeniu pod wpływem ciężaru śniegu (rys. Stihl).

stihl

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Ocena: 0.0

Data publikacji: 2011-01-03

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również