Wyciszenie mieszkania to temat nawracający szczególnie w przypadku starego budownictwa, gdy często nie przejmowano się żadnymi normami wygłuszenia. Nie jest to oczywiście problem wyłącznie mieszkań, gdyż dom mieszkalny może również charakteryzować się kiepską akustyką. Jak zatem zniwelować odgłosy telewizora dobiegające od sąsiada lub odgłosy kroków, które nie dają nam wypocząć w ciszy po ciężkim dniu pracy?
Hałas – szkodliwy czy nieszkodliwy?
Hałasem są dźwięki o nadmiernym natężeniu, które określamy jak „bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe”. Nasza reakcja na hałas jest w znacznym stopniu uzależniona od naszego nastawienia – wielu z nas może się do niego po prostu przyzwyczaić. Czy jednak powinniśmy przejmować się hałasem? Zapewne domyślacie się, że jego duże natężenie może doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu, choć telewizor u sąsiada lub chodząca pralka nie stwarzają takiego zagrożenia. Pomimo wszystko nawet mniejsze wartości hałasu mogą wpływać negatywnie na nasze samopoczucie powodując zdenerwowanie, agresywność, a nawet depresję czy zaburzenia psychiczne.
- Do 70 dB – niekorzystne zmiany wegetatywne
- Powyżej 75 dB – uszkodzenia organiczne i choroby (np. wrzody żołądka czy nadciśnienie tętnicze)
- Od 90 dB – osłabienie aparatu słuchu
- Od 120 dB – mechaniczne uszkodzenie słuchu
- 130 dB – granica ludzkiej wytrzymałości na ból
Izolacyjność akustyczna i jej normy
Kiepskie wyciszenie mieszkania wynika na ogół ze słabej izolacyjności akustycznej, która jest zdolnością konstrukcyjnych części budynku do zapobiegania przenoszeniu się dźwięków między sąsiednimi pomieszczeniami. Przegrody przewodzą dźwięki powietrzne oraz uderzeniowe. Pierwsze z nich to np. dźwięki przejeżdżających samochodów czy włączony telewizor, a drugie to kroki lub upadające przedmioty.
Izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych opisuje się wskaźnikami RA1 oraz RA2 (ile decybeli tłumi przegroda – im wyższy wskaźnik, tym lepiej). Natomiast izolacyjność od dźwięków uderzeniowych opisuje się L’n,w (odwrotnie niż przy RA – ile decybeli przenika przez przegrodę – im mniej, tym lepiej).
Aby podsumować temat izolacyjności akustycznej i przejść do konkretnych metod wyciszenia domu, podam wam standardy dźwiękoszczelności przegród, które powinny być stosowane w nowoczesnym budownictwie. Podane wartości przydadzą się wam również w trakcie doboru materiałów wygłuszających.
- Ściany zewnętrzne – RA2 jest uzależniony od hałasu występującego na zewnątrz budynku – np. 70 dB – ściany minimum 38 dB;
- Ściany wewnętrzne – RA1> 30 dB między pokojami oraz >35 między pokojami a kuchnią oraz łazienką;
- Stropy – L’n,w < 63 dB;
Wygłuszenie, wytłumienie i wyciszenie
Tutaj następuje pewnego rodzaju mętlik pojęciowy, który nie jest obcy wielu z nas. Czy jesteśmy pewni, że szukając skutecznego sposobu na wyciszenie mieszkania, nie chcemy go po prostu wygłuszyć?
- Wyciszenie – ogólny termin odnoszący się do wszystkich sposobów likwidowania hałasu;
- Wytłumienie – urządzenie przestrzeni tak, by wchłaniała hałas;
- Wygłuszenie – zniwelowanie niepożądanych dźwięków między pomieszczeniami – z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie.
Na ogół w dobrze wytłumionym pokoju powinna panować cisza. Jeśli wartości izolacji akustycznej konstrukcji budynku są kiepskie, takie działania mogą nam nie wystarczyć. Podejdę zatem do tematu ogólnikowo, proponując możliwe sposoby na wyciszenie mieszkania, które raz na zawsze odizolują was od uciążliwych sąsiadów.
Sposób nr 1 – Miękkie dekoracje pomieszczenia
Najprostszym sposobem na wyciszenie mieszkania jest zmiana dekoracji. Niestety wiąże się to z tym, że niekoniecznie wnętrze będzie pasowało do naszych upodobań. Zasada jest jednak prosta – im więcej miękkich materiałów takich jak zasłony, firanki, koce, dywany czy poduszki, tym lepsze wygłuszenie pomieszczenia. W ramach tego sposobu mieści się również „udekorowanie” ścian kasetonami styropianowymi, które niestety dawno wyszły już z mody (ale wygłuszają np. stropy).

Sposób nr 2 – Ekran akustyczny
Bardzo skuteczna metoda, którą jest często stosowana w mieszkaniach. Buduje się specjalny stelaż z płyt GK i wypełnia się go wełną mineralną z dodatkiem folii akustycznej. Minusem tego rozwiązania jest jednak kosztowność oraz zmniejszenie przestrzeni wnętrza – wełna powinna mieć od 5 do 10 cm grubości, by prawidłowo wytłumić pokój. Niekiedy stosuje się połączenie wełny mineralnej z płytą ołowianą, gdyż jest to skuteczniejsze, choć droższe rozwiązanie.

Sposób nr 3 – Maty akustyczne
Maty akustyczne możemy kłaść pod parkiety, wykładziny, płytki ceramiczne oraz na ściany. Często stosujemy je pod podłogę pływającą, by wygłuszyć nasze kroki. W roli maty akustycznej można zastosować np. korek, który doskonale tłumi odgłosy uderzeniowe.

Sposób nr 4 – Podwieszany sufit
Jeśli męczą nas odgłosy dobiegające z pokoju nad nami, powinniśmy pomyśleć o budowie sufitu podwieszanego. Przestrzeń między stropem a płytami GK należy oczywiście wypełnić wełną mineralną lub innym materiałem izolacyjnym. Podobnie jak w przypadku wyciszania ścian, im grubszy izolator, tym lepiej. Akustyczny sufit podwieszany można oczywiście ozdobić oświetleniem punktowym czy niewielkimi głośnikami, generującymi uspokajające dźwięki.

Sposób nr 5 – Panele akustyczne
Jeśli przeszkadzają nam dźwięki znajdujące się w górnym rejestrze częstotliwości takie ja dzwoniące telefony czy za głośne rozmowy, możemy postawić na panele akustyczne. Są one zazwyczaj wykonane z włókna szklanego lub poliestrowego i stanowią doskonałą dekorację wnętrza.

Sposób nr 6 – Wymiana i uszczelnienie drzwi
Najlepsze parametry akustyczne uzyskują pełne drzwi, które nie posiadają zdobień ani przeszklonych elementów. Sprawdźmy również futrynę, w której możemy zamocować gumowe uszczelki, oraz próg – powinien dobrze dochodzić do skrzydła. Poza tym możemy również wyciszyć drzwi za pomocą tapicerki lub nakleić na nie matę izolującą dźwięki.

Sposób nr 7 – Wymiana okien lub ich zabudowanie
Jeśli chcemy skutecznie wyciszyć mieszkanie z dźwięków dochodzących z ulicy, możemy zabudować okna szklaną taflą bezramową lub konstrukcją aluminiową. Lepszym, choć bardziej kosztownym rozwiązaniem jest wymiana okien na modele dźwiękoszczelne, w których możemy dodatkowo zamontować nawiewniki z tłumieniem akustycznym.

Cichsze mieszkanie w zasięgu ręki
Wyciszone mieszkanie nie musi być odległym marzeniem, ale planem, który wprowadzony w życie w najbliższym czasie. Postarajmy się przeanalizować źródło problemu i znaleźć najoptymalniejsze rozwiązanie. Jeśli irytują nas kroki nad nami – wygłuszmy sufit, jeśli rozmowy – pomyślmy nad panelami akustycznymi. Niekiedy tylko dobre połączenie wszystkich opcji przyniesie oczekiwany efekt.
Która z metod jest waszym zdaniem najlepsza?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.