Jak układać gres?

Jak układać gres?

Płytki gresowe są twarde, odporne na ścieranie i zarysowanie oraz mało nasiąkliwe. Dlatego stosuje się je chętnie we wnętrzach oraz na tarasach i balkonach. Wymagają jednak stosowania zapraw klejących o zwiększonej przyczepności. Gres, czyli kamionka szlachetna, różni się od terakoty przede wszystkim mniejszą nasiąkliwością. Wynika ona z innego składu masy, z której formowane są płytki. Dzięki odmiennym technikom formowania (m.in. prasowaniu) płytki gresowe odznaczają się szczególnie też wysoką twardością i małą ścieralnością. Jeśli potrzebujesz praktycznych rad związanych z układaniem terakoty i glazury, to możesz zajrzeć tez na naszego bloga i przeczytać porady Jacka.

Płytki gresowe
Płytki gresowe, źródło: Pixabay

Układanie płytek krok po kroku

Etapy prac związanych z układaniem płytek gresowych są następujące:

 1. Przygotowanie podłoża
 2. Nakładanie kleju
 3. Układanie płytek
 4. Fugowanie

Płytki podłogowe
Płytki podłogowe, źródło: Pixabay

Przygotowanie podłoża

Podłoże pod płytki musi być starannie odkurzone, gdyż luźne resztki podłoża zmniejszają przyczepność kleju. Jeśli podłoże nie jest całkowicie równe, należy nierówności i ubytki wypełnić masą szpachlową i zatrzeć na gładko.

Sprawdzenie płytek

Reklama

Przed klejeniem płytek należy elementy ze wszystkich paczek ułożyć na podłodze i sprawdzić, czy są całkowicie płaskie, równe wymiarowo, nieuszkodzone. Ważne jest też sprawdzenie, czy nie różnią się kolorystycznie. Przy czym, nawet jeśli nie dostrzeżemy różnicy w odcieniu, lepiej przemieszać płytki ze wszystkich opakowań, aby uniknąć powstania fragmentów różniących się nawet w niewielkim stopniu odcieniem.

Poziomowanie płytek
Poziomowanie płytek, źródło: Pixabay

Przygotowanie płytek przed klejeniem

Bardzo ważne jest rozplanowanie klejenia płytek. W miejscach najbardziej reprezentacyjnych powinny być klejone całe płytki, natomiast w miejscach mniej newralgicznych możemy zastosować docinki. Chodzi o to, aby w miejscach widocznych stosować jak najmniej docinanych płytek

Układanie płytek

Najważniejsze podczas układania płytek gresowych jest odpowiednie przygotowanie oraz zaplanowanie kolejnych etapów prac. Nie bez znaczenia są też stosowane przez nas materiały, a konkretniej ich jakość.

Kolejność układania płytek
Kolejność układania płytek, źródło: Pixabay

Kolejność prac przygotowawczych:

 • podłoże – musi być zwarte i nośne,
 • zagruntowanie podłoża,
 • dobranie zaprawy i zwrócenie szczególnej uwagi na jej parametry
 • zwrócenie uwagi na temperaturę w jakich przeprowadzane są prace.

Kilka sposobów układania płytek gresowych

 1. Układ prosty – fugi są równoległe do krawędzi płaszczyzny płytki, tworzą krzyże
 2. Układ mijankowy – kolejne rzędy klejonych płytek gresowych są przesuwane względem poprzednich. Układ w cegiełkę, to taki układ mijankowy, że przesunięcie kolejnego rzędu wynosi pół długości płytki.
 3. Układ karo – płytki są tak przyklejone jak popularny symbol w kartach, co powoduje, że siatka fug jest pod kątem 45 stopni w stosunku do krawędzi ścian
 4. Układ mieszany – to taki, w którym duże płytki układamy w połączeniu z małymi. Uzyskuje się wówczas efekt przesunięcie w obu kierunkach.

Warto pamiętać, że musimy kupić więcej płytek niż wynika to z naszych obliczeń powierzchniowych. Warto zabezpieczyć się, gdyż może się okazać, że płytka pęknie podczas docinania, czy innych zdarzeń. Dodatkowo warto wiedzieć, że kiedy chcemy kłaść płytki w tzw. układzie prostym, to wystarczy nam kupić 5% więcej płytek, natomiast przy układzie mijankowych należy zakupić Aż ok. 10% więcej płytek. Najwięcej zapasu wymaga układanie płytek w karo, bo aż 15%. Oczywiście wszystko zależy także od gabarytów pomieszczenia, w którym układamy płytki, jeśli pomieszczenie jest duże, to nie będziemy musieli wiele docinać i ubytków będzie mniej. Natomiast przy układaniu płytek gresowych w małych pomieszczeniach zapas płytek powinniśmy zwiększyć.

Układ mieszany
Układ mieszany, źródło: Pixabay

Układanie płytek gresowych – przystąpienie do prac

Układanie płytek możemy zacząć dopiero wtedy, gdy masa szpachlowa wyschnie. Pracę zaczynamy w najbardziej widocznym miejscu, od strony drzwi. Skrajne rzędy często wymagają docinania, a ponieważ nie zawsze wychodzi to idealnie równo - lepiej, aby nie były zbytnio eksponowane. Najpierw kątownikiem należy wyznaczyć linię, wzdłuż której układać będziemy płytki. Można zaznaczyć ją na podłodze lub prowizorycznie przybić do betonowego podkładu prostą listwę, posłuży jako prowadnica.

Następnie szpachelką rozprowadzamy klej na podłożu i wyrównujemy pacą zębatą. Pokrywamy jednorazowo ok. 1 m2, co pozwala na ułożenie i skorygowanie ułożenia płytek, zanim klej zwiąże. W trakcie pracy należy poziomnicą sprawdzać, czy powierzchnia posadzki jest równa. Płytek nie układa się na styk – pozostaje między nimi szczelina, która następnie zostanie wypełniona fugą. Powinno się stosować zaprawy uelastycznione, szybkowiążące o podwyższonej przyczepności do krawędzi płytek. W celu uzyskania równej spoiny na całej powierzchni posadzki, należy pomiędzy płytkami umieszczać krzyżyki dystansowe z tworzywa. Są dostępne w handlu w różnych wymiarach. W ostatnich rzędach oraz narożnikach zazwyczaj jest konieczne docinanie płytek. Robimy to na koniec, każdorazowo przymierzając płytkę do wypełnianego miejsca. Płytki gresowe najlepiej ciąć piłą kątową z tarczą diamentową. Zwykłe maszynki do cięcia płytek mogą nie poradzić sobie z tak twardym materiałem. Gdy już cała posadzka jest ułożona, skrobakiem usuwamy nadmiar kleju ze spoin. Po całkowitym wyschnięciu kleju oczyszczamy spoiny szczotką.

Fugowanie

Układanie płytek
Układanie płytek, źródło: Pixabay

Pozostaje jeszcze fugowanie, czy jak kto woli spoinowanie. W tym celu gumową pacą wcieramy masę spoinową między płytki. Gąbką usuwamy nadmiar masy spoinowej, a po jej wyschnięciu przemywamy podłogę wodą. Ostatnią czynnością może być zabezpieczenie posadzki preparatem utrudniającym brudzenie się fug i płytek.

Na zakończenie….

Układanie płytek gresowych nie różni się od wykonywania posadzki z tzw. kafelków. Jednak należy zastosować nieco inne materiały.

Oto kilka uwag na zakończenie:

 • W przypadku płytek gresowych zaleca się stosowanie zapraw klejących na bazie cementowej z dodatkiem składników chemicznych zwiększających elastyczność zaprawy.
 • W przypadku mocno obciążanych posadzek należy użyć półpłynnych zapraw klejących, umożliwiających przyleganie płytek do podłoża na całej powierzchni.
 • Jeżeli podłoga ma dużą powierzchnię, należy podzielić ją na pola o wymiarach ok. 2×2 m. Musimy bowiem utworzyć szczeliny dylatacyjne, które będą przejmowały zmieniające się pod wpływem temperatury wymiary płytek. W szczelinach umieszcza się profile dylatacyjne, a pozostałą przestrzeń wypełnia materiałem elastycznym, np. silikonem.
 • Do układania gresu należy stosować kleje elastyczne, które rozprowadzamy na podłożu pacą zębatą.

Układanie grasu

 • Po przyklejeniu płytki gresowe należy mocno docisnąć do podłoża.

Układanie płytek gresowych

 • Ponieważ gres jest twardy, do jego docinania najlepiej stosować pilarki ukosowe.

Zanim zabierzesz się za układanie płytek gresowych zastanów się dobrze jakie płytki wybrać. Rozważ przeznaczenie pomieszczenia i dobierz płytki do pomieszczenia, w której będą położenie. Można także wziąć pod uwagę późniejsze obciążenia czy bezpieczeństwo w użytkowaniu. Jeśli kupujesz gres do pomieszczeń mało użytkowanych i słabo obciążonych, to wystarczy zakupić płytki o klasie ścieralności 3. Płytki dzielą się na 5 klas ścieralności. W garażach zwykle kładzie się płytki o 5 klasie ścieralności. Podłoga wyłożona płytkami gresowymi jest bardzo estetyczna i funkcjonalna. Doskonale się prezentuje we wnętrzach (i nie tyko) i jest łatwa w utrzymaniu czystości. Jeśli interesuje Cię, jak układać płytki na schodach zewnętrznych, to polecamy nasz artykuł TUTAJ.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-10-11

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej