Jak układać płytki na schodach zewnętrznych?

Jak układać płytki na schodach zewnętrznych?

Okładzina schodów zewnętrznych powinna być trwała, zapewniająca bezpieczeństwo w każdych warunkach pogodowych, a jednocześnie estetyczna i dobrze współgrająca z designem domu. Z tego też względu jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych na zewnętrznych schodach są płytki. W jaki sposób się przygotować oraz jak układać płytki na schodach?

Zgromadzenie narzędzi i niezbędnych materiałów

Przed rozpoczęciem prac należy zakupić odpowiednie płytki na stopnie i na podstopnie. Opcjonalnie możemy również zakupić profile na krawędzie. Do płytek powinniśmy dobrać odpowiednią zaprawę klejącą i spoinującą oraz środek gruntujący, który zapewni trwałe i mocne wiązanie płytek. Oczywiście nie powinno zabraknąć również krzyżaków dystansujących.

Spośród wymaganych narzędzi powinniśmy wyposażyć się w metrówkę, poziomicę, kątownik, przecinarkę do płytek i młotek gumowy. Do mieszania zaprawy użyjemy wiadra i mieszadła z wiertarką lub mieszarką. Do rozprowadzania zaprawy przyda się nam paca zębata i gumowa.

Gruntowanie podłoża

Tylko prawidłowe przygotowanie podłoża pod kładzione płytki zapewni im należytą wytrzymałość mechaniczną i zabezpieczy je przed negatywnym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Do prac gruntujących możemy przystąpić wyłącznie wtedy, gdy podłoże będzie czyste, suche, wolne od pyłu i kurzu oraz stabilne i trwałe. Należy również zwrócić uwagę na to, czy schody są równe. W przeciwnym wypadku należy je wypoziomować masą cementową. Należy również uzupełnić nią wszelkie pęknięcia.

Reklama


Płytki na schodach zewnętrznych
Płytki na schodach zewnętrznych, Źródło: Pixabay.com

Dopiero tak przygotowane podłoże możemy zagruntować. Pamiętajmy, by zrobić to dokładnie, bowiem tylko wtedy powierzchnia zyska odpowiednią chłonność i poprawi swoją przyczepność. Poza środkiem gruntującym możemy użyć masy hydroizolacyjnej w postaci płynnej folii.

Prace powinny być przeprowadzane w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Temperatura nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza, co ma istotny wpływ na wiązanie zaprawy. Co więcej, płytki można kłaść dopiero po odpowiednim wysezonowaniu podłoża betonowego, które trwa zwykle ok. 28 dni.

Przymierzanie płytek

Gdy podłoże jest już gotowe, warto najpierw przymierzyć płytki do schodów, by móc lepiej zorientować się w zużyciu materiału oraz miejscach, w których płytki będą wymagać cięcia. Położenie płytek na sucho pozwoli również zweryfikować wszelkie odchylenia w pionie i poziomie, które wymagają wyrównania. Należy pamiętać o tym, że kładąc płytki na schodach zewnętrznych, należy zachować ok. 2o spadek w dół lub na boki, co zapewni odprowadzanie wody z płytek.

Docięcia płytek należy przeprowadzić już na etapie ich przymierzania. Dzięki temu na etapie ich przyklejania nie będziemy musieli wydłużać pracy i narażać zaprawy na wyschnięcie.

Przyklejanie i układanie płytek

Zaprawa klejowa powinna być rozrabiana zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu. Po odpowiednim rozrobieniu zaprawy możemy zacząć jej nanoszenie na podstopnie i stopnie, a także na spód każdej z płytek. W tym celu należy posłużyć się pacą zębatą. Każdą płytkę należy docisnąć i przesuwać do czasu, aż odpowiednio zakotwi się w zaprawie klejowej. W ten sposób usuwamy pęcherzyki powietrza między płytką a podłożem, które podczas zmian temperatury otoczenia mogą prowadzić do uszkodzenia płytek. W tym celu należy nakładać na płytki nieco więcej kleju, którego nadmiar będzie wypływał spod płytek i usunie pęcherzyki powietrza. Nadmiar kleju usuwamy za pomocą wilgotnej gąbki lub szmatki.

Przyklejanie płytek należy rozpocząć od wykonania profilu dylatacyjnego, który powinien znajdować się między schodami a ścianą. Płytki powinniśmy układać z góry na dół, najpierw przyklejając płytki do podstopni, a następnie płytki do stopni. Jeżeli układamy płytki z kampinosami, nie należy nanosić kleju na pionową stronę noska stopnicy.

Podczas układania płytek niezwykle istotne jest zachowanie odpowiednich przerw między nimi. Równe przerwy wykonamy dzięki korzystaniu z krzyżaczków. Fugi w przypadku płytek zewnętrznych powinny mieć między 8 a 14 mm szerokości, wobec czego powinniśmy użyć odpowiednich rozmiarów krzyżaczki dystansowe. Podczas układania powinniśmy posiłkować się poziomicą, która pozwoli nam zweryfikować, czy poszczególne płytki oraz ich rzędy układane są równo względem podłoża.

Płytki na schodach
Płytki na schodach zewnetrznych, Źródło: Pixabay.com

Jeżeli układamy płytki z profilem brzegowym, osadzanie profilu brzegowego należy wykonać dopiero po ułożeniu płytek na podstopniach. W tym celu zaznaczamy miejsce, w którym wystąpi zgięcie profilu, a następnie kątownikiem zaznaczamy kąt prosty i odpowiednio przycinamy profil względem jego długości i szerokości tak, by zgięcie nałożyło się z zewnętrzną granicą stopnia. Kolejno profil zatapia się, nakładając zaprawę klejową na stopień.

Wiązanie płytek i prace wykończeniowe

Zaprawa klejowa wysycha i wiąże do około 3 dni po ułożeniu płytek. Po 3 dniach możemy zacząć nakładać fugi. W tym celu należy wyczyścić powierzchnię płytek i wprowadzić do szczelin odpowiednią fugę. Po rozprowadzeniu fugi w szczelinach czekamy około 20 – 30 minut i czyścimy kafelki z nadmiaru fugi wilgotną gąbką lub szmatką.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2018-09-21

Autor tekstu

Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.