Jak układać płytki na schodach zewnętrznych?

Jak układać płytki na schodach zewnętrznych?

Okładzina schodów zewnętrznych powinna być trwała, zapewniająca bezpieczeństwo w każdych warunkach pogodowych, a jednocześnie estetyczna i dobrze współgrająca z designem domu. Z tego też względu jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych na zewnętrznych schodach są płytki. Czasami płytki, które położyliśmy już lata temu wybrzuszają się lub są popękane. Nie tylko mało estetycznie to wygląda, ale może stać się niebezpieczne dla osób, które użytkują schody. Kafelkowanie schodów zewnętrznych czy tarasowych nie jest zbyt skomplikowane. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad i praktycznych wskazówek! W jaki sposób się przygotować do położenia płytek na schodach zewnętrznych? Jak układać płytki na schodach?

Z artykułu
dowiesz
się:
  • Jakie narzędzia i materiały są potrzebne do ułożenia płytek na schodach zewnętrznych?
  • Płytki na schody zewnętrzne - jak gruntować podłoże przed ułożeniem?
  • O przymierzaniu płytek przed ich przycięciem zanim zostaną przyklejone na schodach zewnętrznych.
  • Jak nakładać zaprawę i przyklejać płytki na schody zewnętrzne?
  • Kiedy można zacząć nakładać fugi?

Jak układać płytki na schodach zewnętrznych?

Jak układać płytki na schodach zewnętrznych? źródło: Pixabay

Zgromadzenie narzędzi i niezbędnych materiałów

Przed rozpoczęciem prac należy zakupić odpowiednie płytki na stopnie i na podstopnie. Opcjonalnie możemy również zakupić profile na krawędzie. Do płytek powinniśmy dobrać odpowiednią zaprawę klejącą i spoinującą oraz środek gruntujący, który zapewni trwałe i mocne wiązanie płytek. Specjaliści zalecają, aby dokonywać wyboru zaprawy uszczelniającej, kleju i fugi od jednego producenta. Unikniemy wówczas błędów i różnych kłopotów podczas prowadzenia prac. Oczywiście nie powinno zabraknąć również krzyżaków dystansujących. Spośród wymaganych narzędzi powinniśmy wyposażyć się:

  • w metrówkę,
  • poziomicę,
  • kątownik,
  • przecinarkę do płytek
  • i młotek gumowy.

Do mieszania zaprawy użyjemy wiadra i mieszadła z wiertarką lub mieszarką. Do rozprowadzania zaprawy przyda się nam paca zębata i gumowa.

Reklama

Jak układać płytki na schodach zewnętrznych?

Jak układać płytki na schodach zewnętrznych? źródło: Pixabay

Gruntowanie podłoża

Tylko prawidłowe przygotowanie podłoża pod kładzione płytki zapewni im należytą wytrzymałość mechaniczną i zabezpieczy je przed negatywnym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Do prac gruntujących możemy przystąpić wyłącznie wtedy, gdy podłoże będzie czyste, suche, wolne od pyłu i kurzu oraz stabilne i trwałe. Należy również zwrócić uwagę na to, czy schody są równe. W przeciwnym wypadku należy je wypoziomować masą cementową. Przed przystąpieniem do prac powinno się również uzupełnić nią wszelkie pęknięcia.

Płytki na schodach zewnętrznych
Płytki na schodach zewnętrznych, Źródło: Pixabay.com

Dopiero tak przygotowane podłoże możemy zagruntować. Pamiętajmy, by zrobić to dokładnie, bowiem tylko wtedy powierzchnia zyska odpowiednią chłonność i poprawi swoją przyczepność. Poza środkiem gruntującym możemy użyć masy hydroizolacyjnej w postaci płynnej folii.

Prace powinny być przeprowadzane w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Temperatura nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza, co ma istotny wpływ na wiązanie zaprawy. Co więcej, płytki można kłaść dopiero po odpowiednim wysezonowaniu podłoża betonowego, które trwa zwykle ok. 28 dni.

Jak układać płytki na schodach zewnętrznych?

Jak układać płytki na schodach zewnętrznych? źródło: Pixabay

Przymierzanie płytek

Gdy podłoże jest już gotowe, warto najpierw przymierzyć płytki do schodów, by móc lepiej zorientować się w zużyciu materiału oraz miejscach, w których płytki będą wymagać cięcia. Położenie płytek na sucho pozwoli również zweryfikować wszelkie odchylenia w pionie i poziomie, które wymagają wyrównania. Należy pamiętać o tym, że kładąc płytki na schodach zewnętrznych, należy zachować ok. 1-2 stopniowy spadek w dół lub na boki, co zapewni odprowadzanie wody z płytek. Woda powinna mieć możliwość swobodnego spływania w dół po schodach, a nie zalegania na płytkach i przy krawędzi ściany! To bardzo ważne! Płytkarze używają czasami określenia - układanie płytek na schodach zewnętrznych “na sucho”. Co to oznacza? Jest to związane z fazą wstepną doryczącą czynności kafelkowania schodów zewnętrznych - czyli fazy projektowej. Dzięki rozrysowaniu, albo poukładaniu płytek “na sucho” jesteśmy określić na wczesnym etapie pracy ile dokładnie potrzebujemy materiału (także na zapas) oraz które płytki gdzie będzie trzeba przycinać. Specjaliści polecają też, aby pamiętać o umiejscowieniu płytek całych i tych, które będzie trzeba dociąć do szerokości schodów. Zaleca się ze względów estetycznych, optycznych, aby pełna płytka była na środku osi schodów, a elementy docięte po jej prawej i lewej stronie. Docięcia płytek można przeprowadzić już na etapie ich przymierzania. Dzięki temu na etapie ich przyklejania nie będziemy musieli wydłużać pracy i narażać zaprawy na wyschnięcie.

Jak układać płytki na schodach zewnętrznych?

Płytki na schody zewnętrzne, źródło: Pixabay

Przyklejanie i układanie płytek

Zaprawa klejowa powinna być rozrabiana zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniu. Najważniejsze jest odpowiednie zachowanie proporcji zalecanych przez producenta. Błąd na tym etapie pracy spowodować może zmniejszenie przyczepności płytki do konstrukcji schodów, pogorszenie właściwości użytkowych schodów oraz znaczące wydłużenie czasu wiązania zaprawy z płytkami. Po odpowiednim rozrobieniu zaprawy możemy zacząć jej nanoszenie na podstopnie i stopnie, a także na spód każdej z płytek. W tym celu należy posłużyć się pacą zębatą. Każdą płytkę należy docisnąć i przesuwać do czasu, aż odpowiednio zakotwi się w zaprawie klejowej. W ten sposób usuwamy pęcherzyki powietrza między płytką a podłożem, które podczas zmian temperatury otoczenia mogą prowadzić do uszkodzenia płytek. W tym celu należy nakładać na płytki nieco więcej kleju, którego nadmiar będzie wypływał spod płytek i usunie pęcherzyki powietrza. Nadmiar kleju usuwamy za pomocą wilgotnej gąbki lub szmatki.

Przyklejanie płytek należy rozpocząć od wykonania profilu dylatacyjnego, który powinien znajdować się między schodami a ścianą. Płytki powinniśmy układać z góry na dół, najpierw przyklejając płytki do podstopni, a następnie płytki do stopni. Jeżeli układamy płytki z kampinosami, nie należy nanosić kleju na pionową stronę noska stopnicy.

Podczas układania płytek niezwykle istotne jest zachowanie odpowiednich przerw między nimi. Równe przerwy wykonamy dzięki korzystaniu z krzyżaczków. Fugi w przypadku płytek zewnętrznych powinny mieć między 8 a 14 mm szerokości, wobec czego powinniśmy użyć odpowiednich rozmiarów krzyżaczki dystansowe. Podczas układania powinniśmy posiłkować się poziomicą, która pozwoli nam zweryfikować, czy poszczególne płytki oraz ich rzędy układane są równo względem podłoża.

Płytki na schodach
Płytki na schodach zewnetrznych, Źródło: Pixabay.com

Jeżeli układamy płytki z profilem brzegowym, osadzanie profilu brzegowego należy wykonać dopiero po ułożeniu płytek na podstopniach. W tym celu zaznaczamy miejsce, w którym wystąpi zgięcie profilu, a następnie kątownikiem zaznaczamy kąt prosty i odpowiednio przycinamy profil względem jego długości i szerokości tak, by zgięcie nałożyło się z zewnętrzną granicą stopnia. Kolejno profil zatapia się, nakładając zaprawę klejową na stopień.

Wiązanie płytek i prace wykończeniowe

Zaprawa klejowa wysycha i wiąże do około 3 dni po ułożeniu płytek. Po 3 dniach możemy zacząć nakładać fugi. W tym celu należy wyczyścić powierzchnię płytek i wprowadzić do szczelin odpowiednią fugę. Po rozprowadzeniu fugi w szczelinach czekamy około 20 – 30 minut i czyścimy kafelki z nadmiaru fugi wilgotną gąbką lub szmatką.

Jak układać płytki na schodach zewnętrznych?

Jak układać płytki na schodach zewnętrznych? źródło: Pixabay

Pamiętajmy, że prawidłowe ułożenie płytek na schodach zewnętrznych jest niezwykle ważne z perspektywy zmiennych warunków panujących na zewnątrz. W wielu przypadkach najgorszym wrogiem źle ułożonych płytek na schodach są duże mrozy oraz spora wilgotność powietrza. Układanie płytek na schodach zewnętrznych różni się od standardowego układania płytek ceramicznych wewnątrz. Na zewnątrz nie powinno się stosować płytek ceramicznych, gdyż mają one małą odporność na mróz oraz zbyt gładką powierzchnię, co może powodować, że płytki staną się w zimie niebezpieczne podczas codziennego użytkowania schodów! Obecnie na rynku jest duży wybór naprawdę świetnych rozwiązań w zakresie płytek gresowych na schody zewnętrzne. Niektóre płytki imitują drewno albo kamień. Zanim zdecydujesz się na któreś płytki na schody zewnętrzne pamiętaj, żeby kierować się podczas zakupu nie tylko estetyką, ale też odpowiednimi właściwościami płytek - na przykład właściwości antypoślizgowe czy klasę ścieralności! Powodzenia!

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2020-09-21

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej