Jak urządzić ekologiczny pokój dla małego dziecka

Ekologia śmiało wkracza nie tylko w sferę żywności, ale również urządzania wnętrz, pomagając nam wybierać produkty zdrowe i nieszkodliwe. Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dla swojej latorośli? Czy wszystkie meble oferowane w sklepach są ekologiczne i bezpieczne? Które materiały zapewnią zdrowy i dynamiczny rozwój naszego dziecka?

Przede wszystkim ekologiczne ściany

Malując pokój dziecka zwróćmy szczególną uwagę na farbę. W tym przypadku warto znaleźć złoty środek między ceną i jakością produktu, gdyż jak można się domyślić najtańsze z nich nie będą na ogół zdrowe dla naszych pociech.

Ściany powinny być pomalowane farbą, która posiada certyfikat hypoalergiczny nadawany przez godny zaufania instytut. Na opakowaniu musi pojawić się również informacja o tym, że produkt nie zawiera chemicznych rozpuszczalników i jest wolny od toksycznych substancji. Do pokoju dziecka warto wybrać farbę odporną na ścieranie i zmywanie, by mieć możliwość umycia ścian w razie potrzeby.

Próbki farb - architekt wnętrz

Reklama


Łatwa w utrzymaniu czystości podłoga

Jeśli zależy nam na ekologiczności i zapobieganiu alergiom, możemy rozważyć montaż tradycyjnego parkietu lub podłogi korkowej. Drugie rozwiązanie jest lepsze dla małych dzieci, które będą uczyły się dopiero chodzić. Korek ponadto nie pochłania wody i jest złym środowiskiem do powstawania roztoczy. W pokoju dziecięcym należy zrezygnować ze sztucznych dywanów o długim włosiu, gdyż będą one zbierały brud i kurz. Zamiast nich możemy rozważyć produkty z owczej wełny z krótszym włosiem, które mają wiele zdrowotnych właściwości takich jak usuwanie szkodliwych związków chemicznych czy zapobieganie reumatyzmowi.

Najbardziej ekologicznym materiałem na podłogę jest prawdziwe drewno, jednak jeśli się na nie zdecydujemy zadbajmy o to, by było pomalowane lakierem bezzapachowym nie zawierającym szkodliwych substancji. Niektóre produkty podobnie jak w przypadku farb mogą posiadać atesty hypoalergiczności lub Certyfikat Zgodności z przepisami UE.

Bezpieczne meble dla dziecka

Ekologiczne meble dla dziecka to również produkty wykonane z drewna. Niestety nie wszystkie drewniane modele są w 100% ekologiczne, gdyż mogą być pomalowane farbami zawierającymi toksyczne składniki np. formaldehydy. Wybierając zatem odpowiednie meble należy sprawdzić czy są one oznaczone odpowiednim certyfikatem „Okotest”. Zdarzały się nawet sytuacje, że największe koncerny wycofywały część swoich produktów, gdyż okazywały się toksyczne dla dzieci. Z tego powodu nawet po zakupie warto sprawdzać co jakiś czas informacje od producenta, by jak najszybciej wymienić wadliwy towar.

Pokój dziecka - podłoga

Oświetlenie energooszczędne

Najbardziej ekologiczne są żarówki ledowe energooszczędne, jednak jak wszyscy wiemy nie należy ich często włączać i wyłączać, gdyż w czasie pierwszej z tych czynności pobierają znaczną ilość prądu. Jeśli w pokoju dziecka pali się przez cały czas mała lampka, warto wymienić w niej żarówkę na model energooszczędny.

Sama konstrukcja lampy również może być bardziej lub mnie ekologiczna, choć najczęściej bezpieczniej dla dziecka, by była ona wykonana z gładkich i bardziej podatnych materiałów takich jak plastik.

Bezpieczne i ekologiczne dekoracje

W pokoju dla najmłodszych często znajduje się wiele dekoracji, które również mogą zaliczać się do produktów ekologicznych. Od pewnego czasu bardzo modne są drewniane monogramy lub całe drewniane imiona, które mogą stanowić efektowną dekorację ścian.

Jeśli poszukujemy ekologicznych przedmiotów warto postawić na rzeczy ręcznie robione, które są wykonywane z dala od ogromnych fabryk i bez towarzystwa niebezpiecznych związków chemicznych. Uważajmy jednak na pluszowe zabawki i papierowe pompony – lubią zbierać kurz i stają się często siedliskiem roztoczy.

Przyjrzyjcie się również tkaninom – najbardziej ekologiczne z nich to bawełna, która jest w 100% oddychalna. Na rynku pojawiają się również tkaniny organiczne, które są kontrolowane podczas całego procesu produkcji – od ziarnka, rozwijającej się rośliny do etapu oddania gotowego wyrobu do sprzedaży.

Ekologiczny pokój dla naszego dziecka

Możecie zadać sobie pytanie, czy warto inwestować w ekologiczny pokój dla swojego dziecka, jednak zastanówcie się nad tym, czy nie warto spróbować zapobiec alergiom? Znaczna ilość dzieci jest bardzo podatna na uczulenia, jednak nie ma się czemu dziwić, jeśli żyjemy w tak zanieczyszczonym środowisku. Urządzając pokój dla swojej latorośli postawcie na farby przepuszczające parę wodną, naturalne materiały podłóg i mebli oraz zadbajcie o to, by dekoracje nie zbierały kurzu i były łatwe w czyszczeniu. Wtedy zadbacie zarówno o ekologię, jak i zdrowie swojej pociechy.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-09-23

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.