Niestety pokoje bez okien zdarzają się, szczególnie gdy dzielimy duże pomieszczenie na dwa mniejsze lub urządzamy mieszkanie w bloku. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak pojawia się problem brakującego doświetlenia, często wentylacji, a nawet zgrabnego zorganizowania przestrzeni, w której każdy nie będzie zastanawiał się „gdzie podziało się okno?!”. Sprawdźcie jak urządzić pokój bez okien, by każdy jego lokator był zachwycony końcowym efektem!
Nie ma okna? – Zrób go!
Brak obecności okna zdarza się w wielu małych pomieszczeniach – począwszy od garderoby i łazienki, aż po sypialnię czy pokój dziecięcy. O ile w dwóch pierwszych przypadkach nie stanowi to większego problemu, gdyż jesteśmy przyzwyczajeni do braku okien, to w sypialni bądź u dziecka może sprawiać to nieprzyjemne odczucia. Każdy z nas jest przyzwyczajony do naturalnego światła, które wpada przez okno, wyznaczając rytm dnia. O poranku budzi nas słońce, przez południe doskonale oświetla wnętrza, a wieczorem obserwujemy zachód, rozpoczynający nocną porę, w czasie której mogą docierać do nas np. smugi światła z lamp ulicznych. A co jeśli nie ma okna? Jednym z rozwiązań polecanych przez psychologów jest stworzenie sztucznego okna! Jak można to rozumieć?
Oczywiście nie mam na myśli namalowanie na ścianie okna ani przybicie ramy, która będzie udawała, że tam naprawdę coś się znajduje. Nie tędy droga. Zamiast tego, możemy jednak wywołać wrażenie obecności okna, które sprawi, że będziemy inaczej czuli się w takim pomieszczeniu.
Sposób 1 – zasłoń nieistniejące okno
Zasłony naturalnie kojarzą nam się z oknem. Jeśli nie ma go w pomieszczeniu, a jest to np. sypialnia, świetnym pomysłem jest dobranie modnych zasłon, które pasują do stylu w jakim zostało urządzone wnętrze. Można umieścić je np. w formie oryginalnego zagłówka bądź na ścianie w formie dekoracji. Co pod nimi? W ramach żartu możemy ukryć tam zabawną grafikę lub piękne zdjęcie czy fotoobraz.
Zasłony w pokoju bez okna, Źródła: Pixabay.com
Sposób 2 – tapeta przykuwająca uwagę
W przypadku braku okna w pokoju możemy postawić na tapetę bądź fototapetę. Obudowując ją ramą bądź wydzielając w inny sposób możemy stworzyć pewnego rodzaju „okno na świat”. Świetnie będą wyglądały wszelkiego rodzaju krajobrazy, które poprawią odbiór sypialni.
Sposób 3 – Połączenie z innym pokojem
Jeśli wydzieliliśmy dodatkową jadalnię czy garderobę, które w rezultacie nie posiadają okien, możemy rozważyć wycięcie otworu na ścianie – w ten sposób w ciekawy sposób połączymy oba pokoje, doświetlając ten bez okien. Niestety to rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku pomieszczeń o zupełnie innych funkcjach.
Sposób 4 – podświetlony panel szklany lub witraż
Tapeta z widokiem to za mało? Panele szklane oraz witraże są wciąż modne i pasują do wielu nowoczesnych wnętrz. Pokój bez okna możemy wyposażyć właśnie w taką ozdobę, która będzie podświetlona od tyłu, zmieniając odbiór wnętrza.
Czym zastąpić okno?, Źródła: Pixabay.com
Zadziałaj światłem i kolorem
Brak okna w pokoju to jeszcze nie koniec świata. Musimy jednak wiedzieć, co działa na niekorzyść końcowej aranżacji – ciemna kolorystyka i źle dobrane oświetlenie. Oto dalsza część listy, dzięki której dowiecie się, jak urządzić pokój bez okien:
Sposób 5 – Dużo luster
Pokój bez okna boryka się często z problem niedoświetlenia. O ile jest to sypialnia nie ma większego problemu, jeśli jest to wydzielony gabinet czy pokój nastolatka, będziemy musieli dużo zainwestować w mocne i jasne żarówki. Można jednak rozwiązać ten problem za pomocą dużych tafli szkła, które mogą piąć się na całą wysokość ściany, jednocześnie optycznie powiększając przestrzeń. Światło będzie odbijało się we szkle, dodatkowo doświetlając wnętrze. Lustro również może być ozdobione w oryginalny sposób, przypominając okno ze szprosami. Efekt piękny, a murowany.
Lustro w pokoju bez okna, Źródła: Pexels.com
Sposób 6 – półprzezroczysta ściana
Jeśli przeznaczenie pokoju oraz warunki techniczne budynku na to pozwalają, możemy zastosować również półprzezroczystą ścianę. Na topie materiałów wykończeniowych znajdują się nadal ścianki szklane – to doskonały pomysł na wydzielenie garderoby z sypialni, nie rezygnując z naturalnego światła. Jeśli urządzamy dom w stylu wschodnim, możemy nawet zastosować oryginalne papierowe ściany!
Sposób 7 – dużo detali oświetleniowych
W małym pokoju bez okien warto zająć się bardzo szczegółowo sprawą oświetlenia. Nawet jeśli jest to zaledwie kilkumetrowy pokój, powinniśmy zastosować wiele rodzajów światła. Centralne, boczne oraz liczne oświetlenie dekoracyjne pod postacią punktów świetlnych dających rozproszone światło czy modny LED. Podświetlenie półek, lustra, łóżka – im więcej tym lepiej, chociaż oczywiście z umiarem.
Oświetlenie w pokoju bez okna, Źródła: Pixabay.com
Sposób 8 – zadziałaj kolorem
Mały pokój bez okien aż kusi, by zastosować jasne elementy wykończeniowe. Zastanówmy się nad tym, jak poprawić odbiór optyczny wnętrza i pomalujmy ściany na biały kolor, poza jedną – tą, która powinna się wyróżniać. Jasne odcienie powiększają optycznie przestrzeń oraz ją doświetlają, dzięki czemu brak otworu okiennego nie będzie tak boleśnie odczuwalny.
Meble, drzwi i dekoracje to twoja tajemna moc
Sposób 9 – lekkie, ale inspirujące modele mebli
Urządzenie pokoju bez okien wiąże się z dokładniejszym przemyśleniem umeblowania. Duże, masywne i ciemne meble to strzał… w kolano. Postawcie na lekkie formy, szkło, jasne kolory i kontrasty – im ciekawiej, tym lepiej. Pokój bez okien musi odwracać uwagę od tego, że brakuje nam nieco światła.
Sposób 10 – wymień drzwi
Brak światła? Wykorzystajcie drzwi! Zamiast zabudowanych solidnych modeli postawcie na lekkie formy przepuszczające światło. Jest to prosty zabieg, który poprawi odbiór każdego pomieszczenia.
Drzwi szklane w pokoju bez okna, Źródła: Pexels.com
Sposób 11 – postaw na roślinność
Rośliny we wnętrzach są trendy – czy pod postacią naturalną czy modnych plakatów, obrazów i tapet. Jeśli wybierzecie gatunki, które np. będą oryginalnie spływały ze ścian bądź wisiały w donicach pod sufitem, wasz pokój bez okna będzie mógł pretendować do najlepiej urządzonej przestrzeni w całym domu! Rośliny skutecznie odciągną uwagę od braku okna.
Sposób 12 – zrób to sam
Nic tak nie przykuwa uwagi jak oryginalne, własnoręcznie wykonane dekoracje. W małym pokoju bez okna warto jednak postawić na dekoracje ze świecami, które będą przy okazji praktyczne oraz wszelkie lekkie formy, które nie zagracają przestrzeni. Efekt przesady nie jest tutaj mile widziany.
Stopień mistrzowski w urządzaniu wnętrz bez okien
Każde pomieszczenie ma swoją specyfikację, dlatego pokój bez okien może sprawiać zupełnie różne problemy. Jeśli jest to łazienka, najprostszym rozwiązaniem będą lustra i odpowiednie oświetlenie. W przypadku sypialni sprytne sposoby imitujące okno, a w pokoju u dziecka lekkie meble i dekoracje. Pamiętajcie również o wentylacji mechanicznej! W końcu brak okna nie jest jedynie problemem na poziomie dekoratorskim.
Jakie są wasze pomysły na pokój bez okien? Który z naszych sposobów najbardziej się wam podoba?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.