Jak urządzić miejsce do nauki dla dziecka?

Jak urządzić miejsce do nauki dla dziecka?

Jeśli twoje dziecko od września zaczęło szkołę, warto pomyśleć o stworzeniu dla niego odpowiedniego miejsca na odrabianie lekcji. Zmiana aranżacji w pokoju malucha może przysporzyć nieco kłopotów, gdyż jest to przestrzeń wielofunkcyjna, która ma jednocześnie służyć odpoczynkowi, zabawie oraz nauce. Zobaczcie jak wybrać i ustawić odpowiednie biurko, krzesło oraz jak dobrać kolorystykę i oświetlenie, by wzrok dziecka się nie męczył, a ono samo chętniej siadało do zadań domowych.

 

Wydziel strefę do nauki

W pokoju będzie panował chaos, gdy dziecko nie będzie miało osobnego kąta do nauki. Jeśli pomieszczenie jest na tyle małe, że nie jesteśmy w stanie zmieścić w nim biurka i krzesła, rozważmy urządzenie miejsca do nauki w innej części domu. Pamiętajmy jednak o tym, że dziecko potrzebuje skupienia – nauka w domu to praktycznie to samo co praca zdalna – trudno się skupić, jeśli obok krzątają się domownicy i słychać telewizor.

Organizując strefę do nauki w pokoju dziecka, warto oddzielić ją symbolicznie od reszty pokoju. Można zadbać o kolorową matę pod krzesło, która przy okazji ochroni panele przed porysowaniem, pomalować fragment ściany na inny kolor lub stworzyć lekką ściankę z g-k (w przypadku dużego pokoju) oddzielającą biurko od reszty pomieszczenia. Takie zmiany w wystroju pokoju pomogą dziecku rozdzielić czas między naukę i zabawę.

Reklama


Wybierz ergonomiczne biurko i krzesło

W miejscu nauki dla dziecka najważniejsze jest biurko i krzesło. Biurko nie powinno być mniejsze niż 120×70 cm, by dało się na nim swobodnie odrabiać zadania. Krzesło musi być regulowane, by dziecko mogło dopasować je do swojego wzrostu. Najwygodniejsze modele posiadają możliwość regulowania kąta oparcia, by maluch łatwiej zniósł wielogodzinne odrabianie lekcji. Na rynku można spotkać również biurka rosnące wraz z dzieckiem, jednak to od nas zależy jak często planujemy wymieniać model na nowy.

Nad tematem biurka i krzesła warto zatrzymać się nieco dłużej, gdyż to one gwarantują brak późniejszych problemów ze stawami i kręgosłupem. Dziecko w czasie nauki powinno siedzieć zawsze wyprostowane, dlatego wysokie oparcie i wygodne siedzisko są niezbędne. Warto wybrać ponadto model z podłokietnikami, na których będzie mogło oprzeć swoje ręce.

Jeśli dziecko pracuje już na komputerze stacjonarnym, który znajduje się w jego pokoju, warto zwrócić uwagę na wysokość monitora i ułożenie klawiatury. Ręce powinny spoczywać na niej pod kątem 90 stopni, a monitor musi być ustawiony tak, by osoba patrzyła na niego lekko w dół.

Organizacja miejsca pracy biurowej

Źródło

Po wybraniu modeli biurka i krzesła, należy je ustawić w odpowiednim miejscu w pokoju. Biurko wcale nie musi stać przy ścianie, jednak takie ułożenie jest często najbardziej praktyczne. Ważniejsze jest dopasowanie go do światła naturalnego sączącego się przez okno. Najlepiej ustawić je bokiem do okna – w przypadku dziecka praworęcznego lewym bokiem, a leworęcznego prawym.

Dopasuj kolorystykę pokoju, akcesoria oraz oświetlenie

Nie od dziś wiadomo, że kolor ściany lub mebli ma ogromne znaczenie. Zachęcam do przypomnienia sobie tekstu dotyczącego kolorystyki we wnętrzach TUTAJ. Wybór odpowiedniej barwy wpływa na nastrój, zdolność koncentracji, poziom pobudzenia oraz inne aspekty naszej psychiki. Dla dziecka najlepiej urządzić miejsce do nauki w ciepłych odcieniach żółci lub pomarańczy, które mają energetyczne oddziaływanie. Można również wybrać bardziej zimne barwy takie jak niebieski lub chłodne odcienie zieleni, które są symbolami otwartości. Pamiętajmy o tym, że zbyt intensywne kolory ścian będą odciągały uwagę dziecka i zmniejszały optycznie pomieszczenie.

Na biurku powinna stanąć lampa, przydatna szczególnie w miesiącach zimowych. Modele o niewielkich rozmiarach i z niewielkim zakresem regulacji są mniej kosztowne, jednak mogą zniszczyć wzrok naszego dziecka. Lepszym rozwiązaniem jest wybór lampy regulowanej, którą można zamocować np. do blatu biurka. Nie trzeba bać się dużych gabarytów – dzięki nim model będzie łatwiejszy w dopasowaniu do preferencji dziecka. Odnośnie samego światła, powinno być barwy białej chłodnej 4000-6500 K.

Gdy wszystko jest już przygotowane, nie zapomnijmy o fajnych gadżetach, które sprawią dziecku radość i pomogą zorganizować szkolne rzeczy. Większość przedmiotów można schować do szuflad w biurku, jednak jeśli wybraliśmy model bez nich, postawmy na wiszącą półkę, która będzie łatwo dostępna dla dziecka. Na samym blacie postawmy pojemniki na długopisy czy kredki lub wybierzmy cały organizer, który pomieści większą ilość przedmiotów. Bałagan na biurku będzie rozpraszał dziecko i odciągał jego uwagę od nauki – dlatego jeśli uwielbia gadżety biurowe i chciałoby mieć ich jak najwięcej, osobiście ograniczmy ich liczbę do niezbędnego minimum.

Uczeń z plecakiem

Nowy rok szkolny już trwa

Dziecko idące po raz pierwszy do szkoły przeżywa wiele pozytywnych jak i negatywnych emocji, które mogą mieć wpływ na jego późniejsze wyniki. Starajmy się stworzyć szczególne miejsce do nauki, w którym nasza latorośl z chęcią będzie odrabiała lekcje czy tworzyła piękne rysunki. Uczenie się po katach przyczyni się do powstawania skrzywień kręgosłupa, które są praktycznie nieuleczalne i wpoi dziecku złe nawyki – dlatego działajcie i nie bójcie się próbować.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-09-26

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.