Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

To nie będzie kolejna porada w stylu kup pieluszki, śpioszki i oddychaj spokojnie, z całą pewnością urodzisz. Jeśli przygotowujecie się na przyjście waszego pierwszego dziecka, z całą pewnością macie już w planach śliczną kołyskę, słodkie ubranka z napisem „Kocham mamę” i zastanawiacie się, czy o czymś jeszcze nie zapomnieliście? Kiedy jest najlepszy czas na urządzenie pokoju dziecięcego? Czy to już? Nie jestem nianią ani matką z piątką dzieci, ale postaram się wam podpowiedzieć, jak urządzić pokój dziecięcy z waszych marzeń, który będzie jednocześnie praktyczny i bezpieczny dla waszego dziecka.

Niebieski czy różowy?

Na ogół z podjęciem prac dekoracyjnych nad pokojem naszego dziecka czekamy do momentu, aż poznamy jego płeć. Gdy usłyszymy już od lekarza – dziewczynka lub chłopczyk, zaczynamy skakać z radości i widzieć świat w różowych lub niebieskich barwach. Pierwszym ruchem może być zatem wycieczka z przyszłym ojcem do sklepu z farbami i wybranie ślicznego odcienia ścian, który jednocześnie będzie podobał się nam jak i koił dziecko. Nie powinien być zbyt agresywny, dlatego stawiajmy na pastele lub biele złamane kolorem lub fototapetą. Nie oszczędzajmy na farbie i wybierzmy taką, która jest odpowiednia dla alergików i zawiera jak najmniej toksycznych substancji. Pokój powinien malować przyszły tata, by nie narażać zdrowia mamy na niepotrzebną chemią.

Patrz kochanie jakie śliczne

 

Z całą pewnością chcielibyście urządzić cały pokoik pełny słodkich mebelków, dekoracji i innych rzeczy, które będą rozczulały swoim widokiem. Pomyślcie jednak przez chwilę nad praktycznością. Małemu dziecku na samym początku jego życia jest potrzebne przede wszystkim łóżeczko. Pozostałe meble to tak naprawdę pomoc i wsparcie dla was. Co nie oznacza, że nie są potrzebne.

Reklama


Możecie zdecydować się na zakup całego zestawu mebli dla dzieci lub skompletować pojedyncze rzeczy z kilku marek. Plusem pierwszego rozwiązania jest to, że w komplecie możecie dostać rabat, a po drugie mebelki będą wyglądały po prostu spójnie. Z drugiej strony jeśli niektóre rzeczy są pamiątką przekazywaną od pokoleń, spodziewacie się praktycznych prezentów w postaci przewijaków, kupowanie kompletu i dublowanie mebli nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Niezbędnik dla dziecka

Niezbędne będzie nam łóżeczko, gdyż jak wiadomo, małe dziecko przede przesypia prawie całe dnie. W sklepach możemy kupić tradycyjnie modele w rozmiarze 120×60 cm, jednak jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy również większe modele. Często dobrym wyborem jest łóżko drewniane, ze względu na ekologiczność oraz praktyczność. W łóżku drewnianym na dole znajduje się miejsce na pieluszki lub inne przybory dla niemowlaka. Sprawdźmy również regulację łóżeczka, by z czasem można je było spokojnie obniżać. Wiele osób poleca łóżeczka z wyjmowanym bokiem lub wyjmowanymi szczeblami, gdyż większe dziecko będzie mogło z niego wyjść.

Ustawmy łóżeczko pod ścianą, daleko od okna, koniecznie z dala od linii okno-drzwi. Dziecko przebywające na przeciągu będzie częściej chorowało, a umieszczenie go pod oknem, gdzie na ogół są zlokalizowane grzejniki sprawi, że powietrze do oddychania będzie po prostu zbyt suche. Pozostałe meble należy ustawić wokół łóżeczka, traktując je jako epicentrum pokoju dziecięcego.

Obok łóżeczka powinniśmy ustawić przewijak lub regał z ubraniami ze specjalnym przewijakiem. Jest to praktycznie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli przemoczone dziecko płacze w niebogłosy budząc pozostałych domowników.

Nad łóżeczkiem lub na dodatkowym stoliku obok niego powinniśmy zamocować niewielką lampkę, która przyda się każdej mamie w trakcie nocnego karmienia czy sprawdzania, czy wszystko z dzieckiem w porządku.

Z drugiej strony łóżeczka dobrze ustawić wygodny fotel do karmienia, w którym zmęczona mama będzie mogła nawet zasnąć trzymając malucha w ramionach. Funkcjonalny fotel to podstawa, gdyż prędzej czy później zdacie sobie sprawę z tego, że karmienie może trwać i trwać oraz powtarzać się tak naprawdę nawet co godzinę…

Oczywiście poza tym potrzebny wam będzie regał na ubranka oraz akcesoria dla malucha, który dopasujcie do ilości rzeczy. Możecie również od razu przygotować skrzynię na zabawki, gdyż wiele cioć i wujków zacznie znosić do was prezenty, które przydadzą się dziecku dopiero w kolejnych latach życia.

Dekoracje i jeszcze więcej dekoracji

Pokój dziecięcy nie miałby swojego swoistego uroku bez kilku dekoracji, które sprawią, że nabierze on życia, wyrazistości i słodkości przypisywanej wszystkim niemowlakom.

Zacznijmy od tego czego nie wolno, a przynajmniej czego powinniście unikać. Na pierwszym miejscu czarnej listy znajdują się ciężkie zasłony i grube dywany. W tego rodzaju przedmiotach będzie zbierał się kurz, który może spowodować alergię u dziecka. Wszystkie przedmioty zbierające nadmierny kuch i trudne do wyczyszczenia powinny zostać po prostu usunięte.

I na tym zasadniczo kończy się lista rzeczy, na które należy uważać.

Urok niemowlaka

Bardzo modne są dekoracje z liter składających się na imię naszego dziecka. Litery możemy namalować na ścianie lub przykleić je do niej specjalnym preparatem. To, jak je ozdobimy zależy tylko od nas.

Dużo klimatu dają również zdjęcia. Możemy powiesić na ścianach zdjęcia w dużym formacie przedstawiające rączki lub stópki malucha, jego śpiącą główkę po urodzeniu etc. Tego rodzaju dodatki powiesimy oczywiście po czasie, jednak możemy już wcześniej przygotować ramki na zdjęcia lub dowiedzieć się, ile kosztuje wydruk na płótnie. Fajnym pomysłem jest również powieszenie naszych zdjęć z pierwszych dni życia. Będą one stanowiły fajny kontrast i porównanie tego, do którego z nas maluch jest bardziej podobny.

Oczywiście jeśli pokój dziecka, to nie obejdzie się bez typowo dziecięcych klimatów. Maluch nie wybierze sam tego, czy bardziej podobają mu się sówki, misie czy statki, dlatego wygląd pokoju będzie raczej naszą wizją. Nie krępujmy się zatem – jeśli kochamy muminki, możemy narysować na ścianie Włóczykija, kupić maskotkę Migotki i postawić ją na fotelu. Jeśli zdecydujecie się na jeden motyw z bajki, postaracie się go umieścić w kilku miejscach i co najważniejsze – nie mieszajcie motywów. Jeśli decydujecie się na ozdobienie ścian motywem z Kubusia Puchatka, Minionki stojące w rogu nie będą wyglądały za dobrze.

Jeśli nie chcecie stawiać na jeden motyw z bajek, dobrym pomysłem jest wybranie bardziej abstrakcyjnego, choć dziecięcego motywu. Być może rozwiązaniem są kółka na płótnie lub po prostu widoki z bajki, która nikomu nic nie mówi?

Dużą rolę odgrywa jak zawsze oświetlenie. Do pokoju dziecięcego nie powinniśmy wybierać mocnego i jasnego światła, gdyż jest ono niepotrzebne i tylko sprawia dziecku dyskomfort. Lepiej postawić na kilka punktowych świateł, które będzie można włączać lub wyłączać według naszych potrzeb.

Dziecko na pokładzie

Noworodek w domu to zarówno radość, jak i strach o to, czy wszystko jest dobrze przygotowane, czy niczego nie pominęliśmy w ferworze zajęć. Urządzanie pokoju dla dziecka traktujmy jako wspaniałą zabawę i możliwość wspólnego spędzania czasu, gdyż jest to kolejny sposób na dzielenie radości z nienarodzonego potomka. Na koniec pamiętajcie o tym, że wszystko co „dziecięce” jest kilkukrotnie droższe niż „normalne”. Jeśli staracie się ciąć koszty, zamówcie łóżeczko u znajomego stolarza i zaadoptujcie kilka mebli na meble dla dziecka (np. regał). Maluchowi będzie obojętne skąd pochodzą meble, gdyż zależy mu jedynie na waszej obecności.

 

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-10-19

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również