Jak urządzić praktyczną garderobę w domu

Jak urządzić praktyczną garderobę w domu

Osobne pomieszczenie na garderobę jest już pewnego rodzaju standardem w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, zaprojektujmy ją w taki sposób, by była funkcjonalna, wygodna i pasowała do pozostałej aranżacji. Dowiedz się, jak na podstawie twoich ubrań, butów i akcesoriów zaprojektować ergonomiczne wnętrze, zależnie od tego, czy masz do czynienia ze skosami, z niewielkim wnętrzem czy dysponujesz pomieszczeniem jak z hollywoodzkich filmów.

Z artykułu
dowiesz
się:
 • jaka jest minimalna wielkość wnętrza na garderobę;
 • jakie są ergonomiczne wymiary wnęk i półek do rozmieszczenia odzieży i obuwia;
 • o czym pamiętać poza układem szaf i ich wyposażeniem;
 • jak dostosować pomieszczenie do funkcji garderoby;
 • jak wybrać odpowiednie oświetlenie.

Jak urządzić praktyczną garderobę w domu

Jak urządzić praktyczną garderobę w domu, zdjęcie: Unsplash.com

Garderoba na etapie projektowania domu

Jeśli dopiero wybierasz projekt domu i dostosowujesz go do własnych potrzeb, masz szansę na lepsze zaprojektowanie położenia i wielkości wnętrza. Garderoba powinna mieć powierzchnię min. 3 m2 – mniejsze przestrzenie nie będą praktycznie do użytku. Wygodne są już garderoby o powierzchni 7-8 m2, które warto przewidzieć w większym domu.

O czym jeszcze warto pomyśleć na etapie projektowym? Garderoba powinna być zlokalizowana blisko łazienki lub sypialni, zapewniając wygodną zmianę ubrań po przebudzeniu, porannej toalecie oraz wieczorem. Jeśli nie masz miejsca na osobne pomieszczenie, możesz zlokalizować dużą szafę w przedpokoju, w wnęce – to rozwiązanie pojawia się najczęściej w blokach mieszkalnych, w których każdy metr kwadratowy powierzchni ma ogromne znaczenie.

Reklama

Odległości, które musisz znać:

 • by poruszać się po garderobie potrzebujesz min. 70 cm przestrzeni od szafy;
 • by przejrzeć się w lustrze potrzeba min. 55 cm;
 • by swobodnie przebierać się i przeglądać w lustrze potrzebujesz ok. 120 cm przestrzeni wokół siebie.

Dostosuj pomieszczenie pod garderobę

W garderobie kolor ścian nie odgrywa większego znaczenia, gdyż na ogół są one wszystkie zabudowane szafami od podłogi aż po sufit. Jeśli jednak dysponujesz sporym wnętrzem, postaw na jasne kolory, które doświetlą je i powiększą optycznie. Klasyczne garderoby urządza się w bieli i beżach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by nawiązać kolorystycznie do pozostałych pomieszczeń. Jeśli twoje wnętrza są przemalowane np. na odcienie zieleni, garderoba z takimi samymi akcentami będzie wyglądała spójnie.

Konieczne jest zaprojektowanie wentylacji, która pomoże uniknąć zagrzybienia i nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy wybrać drzwi z otworami nawiewnymi lub specjalnym podcięciem bądź zamocować kratki wentylacyjne z filtrami.
Jeśli garderoba posiada okno, konieczne będzie zamontowanie żaluzji lub rolet – światło słoneczne powoduje żółknięcie i blaknięcie tkanin, dlatego warto uchronić się przed tą ewentualnością jeszcze na etapie projektowym. Drzwi w małym pomieszczeniu powinny być przesuwne, by zaoszczędzić miejsca na ich otwieranie – w dużej garderobie możemy dobrać model, który odpowiada naszym gustom estetycznym i praktycznym.

Ergonomiczna garderoba z pomysłem

Nie ma co ukrywać – garderoba zaprojektowana osobiście bądź z pomocą stolarza lub architekta będzie zdecydowanie bardziej praktyczna. Dzieje się tak ze względu na odmienną wielkość i wysokość pomieszczeń w naszych domach. W przypadku wnętrza ze skosami gotowe projekty nie spełnią żadnych funkcji. Układ mebli powinien być zaprojektowany na planie litery L bądź U – najbardziej pojemne są garderoby na planie kwadratu, gdyż można umieścić szafy na wszystkich ścianach, jeśli pozwala na to wielkość pomieszczenia. W pomieszczeniu można także przewidzieć kosz na brudną bieliznę, pojemnik na ubrania przygotowane do prasowania oraz deskę z żelazkiem, które mogą rozkładać się wprost ze ściany, oszczędzając miejsce.

Jak urządzić praktyczną garderobę w domu

Jak urządzić praktyczną garderobę w domu, zdjęcie: Usplash.com

Jak zatem ergonomiczne zaprojektować garderobę?

 1. Przyjrzyj się swoim rzeczom – każdy z nas ma inne potrzeby. Jeśli nosimy często sukienki, konieczne będą wieszaki do ich zawieszenia, podobnie w przypadku panów noszących na co dzień koszule i garnitury. Jeśli w domu mieszkają dzieci, potrzebnych będzie więcej półek, gdyż jeansy czy podkoszulki nie wymagają zawieszania na wieszakach. Przed rozpoczęciem projektowania, należy dokładnie przemyśleć styl ubierania się wszystkich użytkowników garderoby.
 2. Dopasuj wymiary do odzieży – szafa powinna być zaprojektowana w taki sposób, by pomieścić wymaganą odzież, bez ryzyka jej pomięcia (o wymiarach poniżej). Wysokie pomieszczenia mogą posiadać tzw. pantografy, czyli drążki z uchwytem umożliwiającym ich opuszczenia na niższy poziom.
 3. Wylicz ilość półek, wieszaków, szuflad i innych elementów – znając plan pomieszczenia warto rozrysować wszystko na kartce bądź w darmowym programie, różnicując głębokość półek, ilość wieszaków, szuflad w taki sposób, by utrzymać porządek i ład.
 4. Zastanów się nad dodatkowymi elementami takimi jak deska do prasowania, puf, duże lustro itd.
 5. Nie zapominaj o oświetleniu, wentylacji i wykończeniu wnętrza – dużą rolę odgrywają nawet drzwi i ich sposób otwierania.

Wymiary, które musisz znać:

 • szafa na garnitury, żakiety, płaszcze, sukienki powinna mieć min. 58 cm głębokości;
 • spodnie, spódnice, złożone bluzki i inna odzież wymaga półki o pojemności ok. 35 cm;
 • każda wnęka, w której planujemy zamocować wieszak musi mieć głębokość min. 55 cm, optymalnie do 80 cm;
 • wysokość wnęki na płaszcze i sukienki powinna wynosić min. 155 cm;
 • wysokość wnęki na koszule, marynarki, żakiety powinna wynosić 90 cm;
 • wysokość półek na długie kurtki, spódnice i zawieszone spodnie musi wynosić od 100 cm (nawet od 110-130 cm);
 • półka na buty powinna mieć od 15 do 40 cm wysokości w zależności od rozmiaru obuwia (baleriny czy np. botki na obcasie) – jedna para obuwia zajmuje ok. 20 cm szerokości – obuwie warto przechowywać w opisanych pudełkach, w razie baku miejsca można postawić na specjalne produkty, które umożliwiają ich ciaśniejsze przechowywanie.

W garderobie mogą znajdować się nie tylko drążki, ale także kosze, szuflady, drążki na buty, spodnie, uchwyty. Bogatsze wyposażenie może, ale nie musi oznaczać lepszej ergonomii, gdyż tak jak już mówiliśmy, ma to związek z posiadanymi przez nas rzeczami. Szuflady i wysuwane kosze służą do przechowywania bielizny. Na bokach szafy warto rozważyć montaż wieszaka na paski lub krawaty, bądź umieścić je w szufladach.

Jak urządzić praktyczną garderobę w domu

Mała garderoba i garderoba ze skosami

W przypadku małej garderoby nie ma miejsca na fantazyjne układy szaf, dlatego z jednej strony na dłuższej ścianie ustawia się zazwyczaj szafę z zasuwanymi drzwiami z lustrami, a z drugie strony znajdują się najwyżej relingi do odwieszania rzeczy np. do założenia na drugi dzień.

W przypadku garderoby ze skosami, pomimo znacznej przestrzeni widocznej na planie domu, może okazać się, że część ścian jest zbyt niska, by pełnić inne funkcje niż np. schowka na pościel. Warto sprawdzić na przekroju ścian, gdzie naprawdę będziemy w stanie umieścić drążki na ubrania.

Kilka słów o oświetleniu

Funkcjonalna garderoba powinna być także odpowiednio doświetlona. Ważne są nie tylko źródła światła, ale także ich barwa i moc. W ciągu dnia bardzo cenny jest dostęp do naturalnego światła, jeśli jednak pomieszczenie nie posiada okna, można zamocować klasyczne halogeny bądź postawić na elegancji żyrandol. Projektanci wnętrz chętnie wybierają oświetlenie boczne, dodatkowe w formie listwy bądź niewielkich kinkietów. Żarówki powinny mieć barwę naturalną lub zimną – ciepła będzie fałszowała prawdziwą kolorystykę ubrań. Jeśli zależy nam na jak najlepszym oświetleniu, poszukajmy źródeł światła o współczynniku oddawania barw powyżej 90.

Garderoba projektowana na miarę

Nie trzeba przekonywać nikogo, że posiadanie garderoby jest praktyczne – dzięki niej łatwiej utrzymamy porządek, ład oraz zapewnimy sobie miejsce na ustronną zmianę odzieży nawet w ciągu dnia. Pamiętajmy o tym, że zaprojektowane garderoby są zazwyczaj bardziej ergonomiczne niż gotowe produkty dostępne w sklepach. Wybór należy jednak do ciebie – zawsze powinieneś dokonać go analizując ilość przestrzeni, rodzaj odzieży oraz możliwości finansowe.

Jakie są wasze rady odnośnie projektowania garderoby w domu?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2020-03-26

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej