Komin jest ważną częścią budynku. Służy do odprowadzania dymu i gwarantuje prawidłowe działanie wentylacji. Może też doprowadzać powietrze do kotłów z zamkniętą komorą spalania. Posiada jeszcze jedną funkcję - bywa odpowietrznikiem kanalizacji. Nowoczesne domy nie zawsze mają komin, ale te wznoszone kiedyś oraz te, które opierają się na tradycyjnym budownictwie mają kominy. Budowa i parametry komina są ściśle określone w specjalnym rozporządzeniu Ministra Budownictwa. Jakość komina wyznaczają także tzw. Polskie Normy. Co zrobić w razie jakiejkolwiek awarii związanej z nieszczelnością? W tym artykule znajdziesz garść podpowiedzi!
Jak sprawdzić, czy komin jest szczelny?
Co jakiś czas powinno się sprawdzać szczelność komina. Tylko szczelny komin jest gwarantem tego, że człowiek we własnym domu może czuć się bezpiecznie. Produktem, który może nam pomóc sprawdzić czy nasz komin jest szczelny jest tzw. kapsułka dymu. Kapsułkę należy zapalić i włożyć do pieca czy kominka. Przez ok 60 sekund następuje bardzo intensywne zadymienie. Dzięki kapsułce możemy sprawdzić bez rozpalania ognia czy komin i wszelkie połączenia z kominem są szczelne oraz, czy wentylacja działa prawidłowo. Jedna kapsułka to jakieś 15 m3 dymu. Jeśli przewody kominowe nie są szczelne, to toksyczne gazy mogą zacząć przedostawać się do pomieszczeń mieszkalnych. Aby zlokalizować wady w przewodach kominowych stosuje się także kamerę inspekcyjną. Można nią wykryć ewentualne nieprawidłowości. Podczas spalania powstają szkodliwe, bezzapachowe i bezbarwne związki chemiczne, które są bardzo niebezpieczne dla człowieka. Należy pamiętać, że nie tylko nieszczelność komina, ale także np. mocny wiatr, mogą zakłócić prawidłową pracę komina. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami kominy powinny być raz do roku kontrolowane przez kominiarzy.
Niedrożność komina - przyczyny i konsekwencje
Komin z błędnie wykonanymi spoinami, albo stary komin, w którym spoiny się wykruszyły, może doprowadzić do zaburzenia ciągu kominowego. Zaburzenie takie może spowodować, że zimne powietrze będzie do niego wdmuchiwane zamiast uciekać przez komin ku górze. W przypadku nieszczelności przewodu dymowego lub spalinowego może dojść do wydostawania się iskier, które są realną groźbą pożaru. Nieszczelnościami może wydobywać się czad będący śmiertelnym zagrożeniem dla mieszkańców domu.
Komin w trakcie użytkowania go po prostu się niszczy. W starych kominach montuje się wkłady spalinowe ze stali kwasoodpornej (do pieca gazowego lub olejowego) lub wład z innych materiałów (do pieców na paliwo stałe). Wkłady takie chronią ściany przewodów i uniemożliwiają ubocznym skutkom spalania przedostawanie się do pomieszczeń w razie nieszczelności.
Oznakami, że coś z naszym kominem jest nie tak jest nie tylko kiepskie odprowadzanie spalin, czy zła wentylacja, ale:
- plamy na ścianach
- pękający tynk na ścianach
- nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach mieszkalnych.
Szczególnie narażone na pękanie i nieszczelności są stare domy jednorodzinne.
Uszczelnianie komina, źródło: Pixabay
Jak zabezpieczyć nieszczelny komin?
Sposób zabezpieczenia jest możliwy dzięki określenia stanu komina. Metoda uszczelniająca jest więc wynikiem indywidualnego stanu komina. Najczęściej nieszczelność jest w pojedynczym przewodzie kominowym lub wentylacyjnym i wystarczy uszczelnić to miejsce, aby zabezpieczyć komin. W przypadku większej nieszczelności zaleca sią zastosowanie metody uszczelniającej na całym kominie poprzez na przykład metodę “szlamowania”. W innych przypadkach zostaje tylko całościowy remont komina!
Komin z cegły, źródło: Pixabay
Uszczelnianie krok po kroku
Oto kilka sprawdzonych metod, które w zależności od stanu technicznego komina i indywidualnych potrzeb można wybrać:
- Komin można uszczelnić poprzez szlamowanie przewodu kominowego. Polega ono na wlaniu do środka komina specjalnej masy uszczelniającej. Jednym z popularniejszych środków jest silikatowa masa SKD. Jest ona odporna na działanie wysokich temperatur oraz, jak podają producenci, jest wytrzymała na ścieranie. Z wykorzystaniem tej masy dokonuje się remontów i renowacji zarówno kominów dymowych, jak i wentylacyjnych. Zanim przystąpi się do szlamowania trzeba oczywiście oczyścić przewód kominowy z sadzy. Fachowcy ostrzegają, aby dokonywała tego osoba doświadczona i z odpowiednimi kwalifikacjami. Szlamowanie nie gwarantuje, że nieszczelności zostaną wyeliminowane na zawsze!
- Frezowanie komina jest również jedną z metod, które można zastosować w przypadku nieszczelności komina. Jeśli dym przedostaje się do wnętrz pomieszczeń to wykonanie frezowania jest działaniem, które ma na celu powiększenie komina, aby jego średnica nie była za mała. Eliminuje się dzięki tej metodzie zalegający wewnątrz komina materiał. Dzięki temu powiększamy powierzchnię sprawnego przepływu spalin.
- Inna metoda, to zamontowanie we wnętrzu tunelu komina wkładki ze stali lub aluminium. Specjaliści wskazują, że montaż stalowego lub ceramicznego wkładu jest najlepszą inwestycją w stary komin. Żaroodporny wkład wsuwa się w dotychczasowy nieszczelny komin. Wkład staje się więc jego dodatkową obudową. trzeba brać jednak poprawkę na to, że przekrój komina się po takich działaniach zmniejszy.
- Jeszcze inna metoda mówi o zamontowaniu specjalnych wkładów rozprężnych. Mają one za zadanie uszczelnić komin dzięki wpuszczeniu ich do przewodu kominowego i napompowanie sprężonym powietrzem.
- Można rozważyć także skucie tynków i uzupełnienie zaprawy od zewnątrz.
- Czasami komin “obrabia się” blachą płaską, tytanowo-cynkową, bądź z miedzi, ale dotyczy to wystającej ponad dach części komina. Do celu uszczelnień pomiędzy blachą a kominem stosuje się specjalistyczne silikony dekarskie.
Kominiarz, źródło:Pixabay
Każda czynność związana z uszczelnieniem komina zwiększa jego trwałość, a tym samym nasze bezpieczeństwo. Zaniedbania i brak remontu komina na przestrzeni jego użytkowania mogą doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Przy wyborze metody uszczelnieniowej trzeba kierować się indywidualnym stanem technicznym komina oraz trwałością i żywotnością wybranego rozwiązania. Warto do konsultacji w sprawie ewentualnych nieszczelności, czy uwag dot. komina poprosić kominiarza. Można dokonać tego podczas corocznego przeglądu komina. Pamiętajmy, że na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek kontroli stanu technicznego przewodów kominowych. Mówi o tym wyraźnie art. 62 ustawy Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 roku. O konieczności czyszczenia kominów jest także mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. Jeśli interesuje Cię temat wkładów do kominka, to polecamy nasz tekst, który znajdziesz TUTAJ! A jeśli chciałbyś doczytać o kominach, to polecamy TEN artykuł!
Ewelina
Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.