Jak wybrać klimatyzację do domu lub mieszkania

Wydaje się wam, że klimatyzacja to temat, który pojawia się dopiero w czasie upałów? Urządzenia tego typu są na tyle zaawansowane, że nadają się nie tylko do ochładzania domów i mieszkań, ale również ich dogrzewania w okresie przejściowym. Ze względu na dosyć lekkie zimy, może okazać się, że będziemy z nich korzystali częściej niż początkowo planowaliśmy. Czym kierować się w czasie wyboru klimatyzatora? Czy ważna jest wyłącznie jego moc i cena?

Pilot do klimatyzacji. Źródło: freeimages.com

Wprowadzenie do klimatyzacji – jak działają takie urządzenia

Klimatyzatory to pojęcie, pod którym kryje się kilka rodzajów urządzeń. Ich rodzajami zajmiemy się już za moment - zaczniemy od wytłumaczenia ich działania.

Klimatyzator był niegdyś zwartym urządzeniem, które mocowało się na elewacji budynku lub w oknach. Z powodu dużego hałasu zdecydowano się na rozdzielenie go na jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Taki podział jest widoczny do dzisiaj w wybranych modelach. Jednostka wewnętrzna to parownik wraz z wentylatorem wyposażony często w filtr powietrza oraz chłodnica freonowa. W skład jednostki zewnętrznej wchodzi skraplacz wraz ze sprężarką i zawór rozprężny. Czynnik chłodzący klimatyzatora znajduje się między parownikiem, a skraplaczem. Jak działa klimatyzator? Pierwsza jednostka absorbuje ciepło, które jest transportowane do skraplacza, a on oddaje je do pomieszczenia.

Klimatyzacja jest niezbędna we wszystkich pomieszczeniach, które łatwo się nagrzewają i przebywanie w nich w lecie wymaga od nas dużych wyrzeczeń. Warto mieć jednak na uwadze, że zdrowa dla naszego życia jest różnica temperatur na poziomie 8 stopni C, a w przypadku dzieci 5 stopni C. Dlatego jeśli marzymy o klimatyzatorze, który przy upałach rzędu 40 stopni C ochłodzi pomieszczenie np. do 25 stopni C, to jest to oczywiście możliwe, ale niekoniecznie zdrowe.

Reklama

Klimatyzatory mogą posiadać również wbudowane nagrzewnice, które pomagają dogrzać wnętrza w okresie przejściowym. Coraz więcej z nich posiada również filtry, które oczyszczają powietrze z kurzu, bakterii czy pyłu, dlatego są polecane dla alergików. Jakie są jednak dostępne urządzenia na rynku i na co jeszcze zwracać uwagę?

Podstawowe rodzaje klimatyzatorów do użytku prywatnego

Klimatyzacja split
Klimatyzacja split. Źródło: picjumbo.com

 • monoblokowy – część zewnętrzna i wewnętrzna jest zamknięta w jednej obudowie, umieszczanej w środku pomieszczenia. Do odprowadzania ciepłego powietrza służy rura, którą musimy wystawić poza pomieszczenie. Możemy to zrobić za pomocą otworu w ścianie lub w oknie. Inaczej urządzenie nie będzie miało większego sensu.
 • typu Split – obie części są rozdzielone i jedna z nich znajduje się na zewnątrz, a druga w środku pomieszczenia. Montaż takiej jednostki może być utrudniony w przypadku mieszkań, gdzie klimatyzacja ingeruje w wygląd elewacji. W domu jest to jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań.
 • typu Multi-Split – klimatyzator Split z wieloma parownikami. Do pojedynczej jednostki podłącza się więcej urządzeń, dzięki czemu chłodzenie pomieszczeń jest bardziej efektywne.
 • kompakt/przenośne – urządzenia, w których parownik i sprężarka są połączone na stałe. Tego rodzaju klimatyzatory są niedrogie, chociaż mało wydajne i dedykowane do wnętrz, w których nie ma możliwości zamocowania powyższych konstrukcji.

Ze względu na rodzaj jednostki wewnętrznej klimatyzatory dzielą się na:

 • ścienne – zamocowane na ścianie, ale blisko sufitu;
 • kasetowe – mocowane w suficie podwieszanym;
 • przypodłogowe – tuż nad podłogą;
 • kanałowe – składające się z przewodów, które mocuje się w suficie lub w ścianie.

Na co zwrócić uwagę w czasie wyboru urządzenia

Domowa jednostka zewnętrzna. Źródło: flickr.com, Public Domain

Jednym z najważniejszych parametrów klimatyzatora jest oczywiście wydajność. Najpopularniejsze urządzenia na rynku mają 3,5 kW, co pozwala na ochłodzenie pomieszczenia o wielkości 25-35 m2. Trudno dopasować moc do rozmiaru pomieszczenia, gdyż efektywność chłodzenia zależy od bardzo wielu czynników. Zazwyczaj przelicza się 0,1 kW na 1m2 – przykładowo w przypadku 40 m2 mieszkania będziemy potrzebowali urządzenia o mocy 4 kW. Warto jednak sprawdzić zalecenia producenta – często pomimo odpowiedniej mocy, wydajność urządzenia będzie niezadowalająca.

W przypadku mieszkań i domów, ważny jest również poziom hałasu generowany przez urządzenie. Przykładowo 35 dB(A) jest porównywalne z cichą rozmową. Poleca się wybór urządzenia, które jest oznaczone poziomem hałasu poniżej 30 dB(A). Warto upewnić się także czy podawane wartości dotyczą pracy urządzenia na najniższym, średnim czy najwyższym biegu, gdyż może okazać się, że nie będziemy w stanie przebywać w pomieszczeniu w czasie jego pracy.

Regulacja temperatury jest zazwyczaj możliwa z poziomu pilota. Większość urządzeń posiada kilka prędkości obrotów wentylatora oraz tryby automatyczne, które same dobierają bieg potrzebny do wytworzenia czy utrzymania pożądanej temperatury we wnętrzu.

Na początku wspominaliśmy o tym, że niektóre z klimatyzatorów mogą także dogrzewać pomieszczenia w okresie przejściowym. Aby było to możliwe, urządzenie musi być wyposażone w jednostkę grzewczą, która działa podobnie jak pompa ciepła. Niestety takie modele nie są w stanie ogrzać domu lub mieszkania zimą.

Kolejnym ważnym aspektem jest klasa energetyczna, gdyż urządzenia te mogą być oznaczone podobnie jak lodówki czy pralki symbolem A+++. W dobie rosnących cen za energię elektryczną warto zwrócić na nią uwagę. Koszty eksploatacji będą zależały również od parametru nazywanego SEER i SCOP. Pierwszy z nich to Sezonowy Współczynnik Efektywności Energetycznej w trybie chłodzenia i powinien wahać się w przedziale 6-7. Z kolei Współczynnik Sezonowej Efektywności powinien być wyższy niż 4. Jeśli szukamy energooszczędnego urządzenia, powinniśmy przyjrzeć się temu, czy klimatyzator posiada DC Inverter, który może zaoszczędzić nawet 40% zużywanej energii.

Lubicie dużą automatykę urządzeń? Przeglądając parametry klimatyzatora zwróćcie uwagę na to, czy posiada takie funkcje jak auto restart, filtracja, turbo, sleep czy osuszanie powietrza.

Podsumowując, w czasie zakupu zwróć uwagę na:

 • wydajność – kW,
 • poziom hałasu – dB(A),
 • sposób regulacji temperatury,
 • obecność funkcji grzewczej,
 • klasę energetyczną,
 • współczynniki SCOP i SEER,
 • automatykę.

Przykłady przenośnych klimatyzatorów. Źródło: www.yourbestdigs.com (CC BY 2.0)

Jakie są koszty klimatyzacji

Oczywiście jak wszystko, klimatyzacja również kosztuje. Cena prostego, przenośnego urządzenia waha się w granicach 500 zł, jednak jak wiecie, nie jest to najlepsze rozwiązanie do domów i mieszkań na dłuższą metę. Jeśli szukamy urządzenia typu split, które jest obecnie najpopularniejsze na rynku, ceny oscylują już w granicach 1500-2500 zł, jednak jest to klimatyzacja o mocy ok 3,5 kW, która ochłodzi pomieszczenie o powierzchni 25-35 m2. Droższe urządzenia będą kosztowały już od 5 tysięcy w górę.

Koszt montażu waha się od 500 zł w górę. Warto jednak wiedzieć o tym, że możemy trochę zaoszczędzić, jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia z montażem. W takim przypadku zamiast 23% VAT zapłacimy jedynie stawkę 8%. Niby nic, ale taka różnica jest w stanie wygenerować oszczędności rzędu kilku tysięcy.

Wiele modeli musi być poddawana regularnym przeglądom, o ile chcemy zachować gwarancję. Czasami są to nawet dwa przeglądy rocznie, które kosztują 100-200 zł. W czasie zakupu warto sprawdzić warunki gwarancji, by uchronić się przed niemiłą niespodzianką.

Same koszty użytkowania są zależne od wielu czynników m.in. wydajności urządzenia, jego poziomu zużycia prądu oraz oczywiście kosztów energii elektrycznej. Zakłada się jednak, że użytkowanie klimatyzatora przez 5-6 godzin każdego dnia (takiego 3,5 kW) będzie nas kosztowała 60-120 zł miesięcznie*.

Czy klimatyzacja jest zdrowa czy szkodzi zdrowiu

Wiele osób nie decyduje się na montaż klimatyzacji, ponieważ uważa ją za szkodliwą dla zdrowia. Jak mówią producenci to, czy klimatyzację określimy jako sprzyjającą naszemu zdrowiu lub zagrażającą, zależy od nas. Częste przeziębienia i zachorowania są spowodowane kilkoma czynnikami:

 • za dużą mocą urządzenia do rozmiaru pomieszczenia,
 • nieprawidłowym montażem, który powoduje, że powietrze chłodzi osoby zamiast pomieszczenie,
 • nastawianiem zbyt dużego nawiewu – tak jak pisaliśmy wcześniej, duża różnica temperatur nie jest zdrowa,
 • brakiem konserwacji, gdyż urządzenie może zarosnąć pleśnią.

Nowoczesne klimatyzatory są świetnym rozwiązaniem m.in. dla alergików, gdyż są wyposażone w systemy jonizacji powietrza. Niektóre modele posiadają także filtry HD z powłoką antybakteryjną czy układy jonizacji powietrza, które doskonale usuwają wziewne alergeny. Poza tym klimatyzatory dzięki zastosowaniu filtrów mogą neutralizować bakterie, wirusy, grzyby oraz roztocza.

Urządzenie osusza również powietrze, dzięki czemu w lecie możemy uniknąć nadmiernej temperatury połączonej z wysoką wilgotnością powietrza, które źle wpływają na nasze samopoczucie.

Nowy klimatyzator przed nadejściem upałów

Co prawda do nadejścia upałów pozostało jeszcze trochę, ale już teraz warto zorientować się w rodzajach i cenach urządzeń, by trafić na liczne promocje. Dobór urządzenia nie jest łatwym zadaniem, gdyż trzeba połączyć najważniejsze parametry i funkcjonalności z ceną. W przypadku klimatyzacji nie warto iść na kompromisy – początkowe oszczędności prawdopodobnie sprawią, że w przyszłości będziemy płacili znacznie wyższe rachunki za prąd.

Co sądzicie o klimatyzacji w domach i w mieszkaniach? Przesada czy konieczność?

Źródła: aero7.pl/poradnik/klimatyzacja-do-mieszkania-poradnik-kupujacego

Główne zdjęcie: Milad Mosapoor, Wikimedia

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-01-19

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej