Jak wybrać laminowane panele podłogowe

Panele podłogowe są popularnym materiałem stosowanym do wykańczania podłóg. Bardzo popularne ze względu na niską cenę są panele laminowane.

Panele laminowane są tanie, choć przekłada się to na niezbyt dużą trwałość. Wykonane z nich posadzki nie nadają się do odnawiania. Nie można ich cyklinować, ani lakierować. Myjemy je na wilgotno – a nie na mokro, za pomocą mopa lub szmatki. Najlepiej jednak używać odpowiednich środków czyszczących, które nie mogą zawierać wosku.

Panele laminowane składają się z dwóch zasadniczych warstw: nośnej i dekoracyjnej. Nośna zbudowana jest z twardych płyty HDF, zaś dekoracyjna wykończona najczęściej termoutwardzalną żywicą.
Panele mogą imitować każdy materiał i wzór podłogi. Najpopularniejsze są te o wyglądzie drewna gatunków krajowych, np. wiązu, jabłoni, sosny, dębu, oraz gatunków egzotycznych. Mogą być wykończone na mat, półmat, półpołysk i połysk. Są też panele udające płytki ceramiczne lub terakotę, albo stare posadzki drewniane.

Trwałość
Panele są produkowane w grubościach 6, 7 i 8 mm, przy czym oczywiście, im grubsze, tym lepiej.
O trwałości w dużej mierze zależy klasa ścieralności warstwy wykończeniowej:
Kl.21/AC2 – podłogi w słabo użytkowanych pomieszczeniach mieszkalnych, np w sypialniach;
Kl.22/AC2 – średnio intensywnie użytkowane pomieszczenia mieszkalne (sypialnie, pokoje dzienne);
Kl.23/AC3 – intensywnie użytkowane pomieszczenia mieszkalne (przedpokoje, pokoje dzienne);
Kl.31/AC3 – wszystkie pomieszczenia mieszkalne oraz mało intensywnie użytkowane pomieszczenia użyteczności publicznej (pokoje hotelowe);
Kl.32/AC4 – wszystkie pomieszczenia mieszkalne oraz średnio intensywnie użytkowane pomieszczenia użyteczności publicznej (małe biura, butiki);
Kl.33/AC5 – wszystkie pomieszczenia mieszkalne oraz intensywnie użytkowane pomieszczenia użyteczności publicznej (sklepy).
Oczywiście są to tylko wskazówki, osobiście uważam, że zawsze lepiej zainwestować w trwalsze panele, co jednak nie oznacza potrzeby kupowania materiału o najwyższej klasie ścieralności.

Informacje producentów
Na opakowaniach paneli znajdziemy liczne informacje, które ułatwią nam wybór i wskażą najważniejsze cechy wyrobów.
Oprócz wspomnianych klas ścieralności panele muszą być oznaczone Znakiem Budowlanym B, oznaczającym dopuszczenie wyrobu do stosowania w budownictwie w Polsce. Są też inne skróty i symbole.

Reklama


EPLF (ang. European Producers of Laminate Flooring) oznacza, że producent paneli jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Podłóg z Paneli Laminowanych lub jest przez nie polecany.

FSC (ang. Forest Stewardship Counsil) – producent tych paneli ma certyfikat potwierdzający, iż drewno użyte do ich produkcji pochodzi ze specjalnych upraw leśnych.
Montaż bezklejowy – obecnie wykorzystywany przez większość producentów informuje nas o tym, że panele posiadają wyprofilowane krawędzie, które łączy się na zatrzask, bez użycia kleju.
Aqua-resistant to podwyższone zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci, zaś Aqua-Stop – wysokie. V-fuga oznacza panele z brzegami wyprofilowanymi tak, że połączeniach tworzy się rowek, przypominający podłogę z desek.

System antystatyczny – panele są pokryte antystatyczną powłoką zabezpieczającą przed elektryzowaniem się powierzchni. System pochłaniania dźwięku (Sound Protect lub SAS) oznacza panele z warstwą wygłuszającą.

Inne oznaczenia występują w postaci ikon, które mogą oznaczać m.in. możliwość wykorzystania paneli na podłodze z ogrzewaniem, obecność powłoki antybakteryjnej, powierzchnię odporną na zarysowania i nacisk lub powierzchnię odporną na żar z papierosa lub zaplamienie.

Hikora, czyli orzesznik jest dość jasnym drewnem o bardzo efektownym, wyrazistym usłojeniu (fot. Classen)

classen

Te panele o wyglądzie wiernie oddającym drewniane deski maja klasę ścieralności AC4 (fot. Kronopol)

kronopol

Panele laminowane nie muszą mieć wyglądu drewna, choć takich jest najwięcej. Na zdjęciu, panele o wyglądzie okładziny ceramicznej (fot. Quick-Step)

quick-step


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-12-09

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również