Malowanie ścian i sufitów to najprostszy sposób na szybką zmianę wystroju pomieszczenia. Farby są stosunkowo tanie i wydajne, więc niskim kosztem można zmienić kolorystykę całego mieszkania. Na rynku znajduje się jednak wiele typów farb, które przeznaczone są do innych typów powierzchni. Rodzi to wiele komplikacji, ponieważ często nie wiadomo, jaki efekt będzie miało malowanie konkretnym typem farby.
Farby akrylowe
Farby akrylowe to najprostszy typ farb i najtańszy. Dostępne są w wielu gamach kolorystycznych, ale najpopularniejszym jest klasyczna biel.
Farba ta charakteryzuje się sporą wydajnością, z tego powodu często stosowana jest jako podkładowa podczas remontów. Zamiast ścierać stare warstwy ścian, wiele osób po prostu maluje je na neutralny, biały kolor. Dzięki temu powierzchnie są odświeżone i przygotowane pod malowanie innymi farbami.
Farby tego typu nie muszą być rozcieńczane z wodą, a jeżeli już to maksymalnie 5% (jeżeli produkt zdążył wyschnąć podczas malowania). Warto jednak zauważyć, że ściany pomalowane taką farbą charakteryzują się szorstką i mało przyjemną powierzchnią. Dodatkowo nie są wodoodporne i nie można ich ścierać, więc trzeba uważać na zabrudzenia.
Farby lateksowe
Farby te są aktualnie bardzo popularne ze względu na swoje walory użytkowe oraz bogatą gamę kolorów. Produkt ten cechuje wodoodporność, dzięki czemu można je ścierać. Oznacza to, że zabrudzenia nie oznaczają konieczności ponownego malowania – wystarczy szybko przetrzeć miejsce i gotowe.
Farby lateksowe są bardzo wydajne, więc niewielką ilością farby można pomalować dużą powierzchnię. Są jednak droższe od akrylowych, więc nie warto stosować ich jako podkład pod inny rodzaj farby.
Dużą zaletą tego produktu jest bogata gama kolorów, która pozwala na praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Matowa czy satynowa?
Farby lateksowe dostępne są w dwóch wariantach – matowym oraz satynowym. Ten pierwszy charakteryzuje się tym, że pomalowana powierzchnia będzie bardziej chropowata. Powoduje to pewne trudności ze ścieraniem zabrudzeń, ale ten typ farby idealnie nadaje się do nierównych ścian. Chropowata powłoka doskonale tuszuje pewne niedociągnięcia. Również malowanie jest prostsze, ponieważ nie widać śladów po wałku malarskim.
Farba satynowa natomiast nadaje ścianie delikatny połysk, a powłoka będzie gładka i przyjemna w dotyku. Świetnie się ją ściera, ponieważ powierzchnia pozbawiona będzie małych wgłębień. Minusem farby satynowej jest trochę trudniejsze malowanie. Zła technika malarska spowoduje, że będą widoczne nieestetyczne refleksy oraz przejaśnienia. Będą również widoczne różnice w warstwie jeżeli w pewnych okolicach nałożymy więcej farby.
Farba gotowa czy z mieszalnika?
Na rynku dostępne są różne farby, ale ogólnie najważniejszą kwestią jest wybór gotowego produktu lub specjalnie przygotowanego z mieszalnika. Decyzja jest ważne, jeżeli decydujemy się na farbę kolorową. Standardową biel najlepiej zakupić jako gotowy produkt.
Minusem farb w pudełkach jest fakt, że paleta kolorów jest ograniczona. W sklepach znajdziemy bardzo wiele kolorów, ale nie zmienia to faktu, że są to najpopularniejsze barwy. Zielenie, błękity, żółcie – w najbardziej pospolitych odmianach. Plusem tego rozwiązania jest to, że jeżeli zabraknie nam farby to wystarczy dokupić taki sam produkt – na pewno kolor będzie identyczny.
Z drugiej strony farby z mieszalnika oferują nieograniczoną ilość kolorów. W mieszalni stworzą dokładnie taki odcień, jaki sobie wymarzył klient. Dzięki temu można stworzyć niepospolite oraz indywidualne palety barw w swoim mieszkaniu. Jednak jeżeli farby zabraknie lub będziemy chcieli odświeżyć ściany w przyszłości to będzie trzeba udać się do tej samej mieszalni wraz z dokładnym numerem koloru. Pozwoli to na stworzenie bardzo podobnego odcienia, jednak trzeba wiedzieć, że nadal istnieje ryzyko, że kolor będzie inny niż docelowy.
Farb na rynku jest bardzo wiele. Producenci chwalą ich wydajność, prostotę w użytkowaniu oraz wspaniałe gamy kolorystyczne. Półki w marketach budowlanych uginają się wręcz od tego produktu. Przed zakupem warto się jednak zastanowić i sprecyzować swoje potrzeby. Inna farba przyda się przy odświeżaniu mieszkania, a inna przy gruntownym remoncie.
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.