Wyburzenie ściany otwiera przed nami nowe możliwości aranżacji wnętrz, a także stanowi jeden z bardziej wymagających etapów zaawansowanych prac remontowych. W jaki sposób bezpiecznie i sprawnie wyburzyć ścianę? Przeczytasz o tym w niniejszym tekście.
Sprawdź, czy masz do czynienia ze ścianą nośną czy działową
Przed podjęciem się wyburzania ściany, należy koniecznie określić, czy masz do czynienia ze ścianą działową czy nośną. Czym różnią się między sobą? Ściana nośna jest elementem konstrukcyjnym budynku, na którego „barkach” spoczywa obciążenie stropu, dachu, ścian wyższych kondygnacji, balkonów i innych elementów budynku. Ściany nośne muszą więc spełniać dość rygorystyczne wymagania techniczne dotyczące ich: izolacji termicznej, akustycznej, odporności na ogień, a także nośności.
Wyburzanie ścian, Źródło: pixabay.com
Ściany działowe stanowią przegrody wewnątrz kondygnacji budynku, których w zasadzie jedyną funkcją jest oddzielenie pomieszczeń. Nie pełnią żadnych funkcji konstrukcyjnych w obiekcie budowlanym i przenoszą ciężar swój oraz zamocowanych na nich elementów. Zwykle wykonywane są z gipsu, płyt GK, bloczków komórkowych, a także z pustaków szklanych.
Jak odróżnić ścianę działową od nośnej?
W nowszych budynkach nie powinniśmy mieć żadnego problemu z określeniem, która ściana jest nośna, a która działowa. Problem ten może pojawić się w starszych budynkach, w których ściany działowe budowano z zamysłem stworzenia dodatkowego podparcia stropu w newralgicznych miejscach, wobec czego stawały się one ścianami konstrukcyjnymi.
Jeśli mamy problem z określeniem rodzaju ściany, należy wykonać szkic układu ścian na wszystkich kondygnacjach budynku. Jeśli ściany z różnych kondygnacji pokrywają się swoim umiejscowieniem, wielce prawdopodobne jest to, że są one ścianami nośnymi. Innym kryterium jest grubość ściany. Ściany działowe mierzą zwykle od 10 do 16 cm wraz z tynkiem, natomiast grubość ścian nośnych przekracza 20 cm.
Wyburzanie ścian działowych – na co należy uważać?
Na co należy uważać przy wyburzaniu ścian działowych, Źródło: Grupa Topex
W ścianach działowych mogą być przeprowadzone przewody wentylacyjne lub elektryczne, co może stanowić pewną przeszkodę podczas wyburzania. Podjęcie prac warto uprzedzić zasięgnięciem porady specjalisty, który potwierdzi możliwość przeprowadzenia prac wyburzeniowych. Poza tym należy pamiętać, by przed wyburzaniem zgłosić jego plan w spółdzielni mieszkaniowej. Ma ona miesiąc na wydanie swojego stanowiska w tej sprawie. W przypadku wyburzania ścian w starych kamienicach może być konieczna dodatkowa zgoda konserwatora zabytków. Dlatego też należy uprzedzić fakty i uregulować prawny aspekt wyburzania z odpowiednim wyprzedzeniem.
Wyburzanie ścian krok po kroku
- Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest zabezpieczenie stropu w okolicy wyburzanej ściany działowej. Zabezpieczenie wykonuje się za pomocą regulowanych stempli. Dzięki nim możliwe jest uniknięcie nagłego naprężenia, które powstanie z chwilą wyburzania ściany i rozniesie się na okoliczne łączenia ścian i sufitu powodując ich pękanie lub oberwanie.
- Należy również zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikłymi z powodu upadającego gruzu lub narzędzi – świetnie sprawdzą się w tym celu deski lub drewniane płyty.
- Naturalnie warto zabezpieczyć meble i ściany przed pyłem i brudem, który powstanie w trakcie realizowania prac budowlanych.
- Zadbaj także o własne bezpieczeństwo – załóż buty z twardą podeszwą i ubranie robocze, przyda się także kask. Zgromadź niezbędne narzędzia, m.in.: młoty, piły i przecinaki.
Wyburzanie ściany, Źródło: katolicka.wordpress.com
Ścianę należy wyburzać od góry w dół, zaczynając od jej bocznej krawędzi. Wyburzanie ściany od środka może powodować generowanie dużych sił dynamicznych napierających na sufit i sąsiadujące ściany.
Typ ściany a technika wyburzania
Możemy spotkać się z żelbetonowymi, murowanymi, drewnianymi i szkieletowymi ścianami działowymi. Zależnie od materiału, z którego wykonana jest ściana, przebieg prac wyburzeniowych jest nieco inny.
Ściany żelbetonowe są dość trudne do usunięcia. Wyburza się je stopniowo i metodycznie, przewiercając otwory na wylot i przecinając je piłą tarczową z tarczą diamentową. Wycinając fragmenty ściany, możemy dość prosto i szybko zdemontować całą powierzchnię. Rozbiórka musi być jednak prowadzona powoli i ostrożnie, ponieważ podczas przecinania ściany powstają duże siły dynamiczne i spore drgania mechaniczne, które mogą uszkodzić strukturę sufitu, podłogi lub sąsiadujących ścian.
Ściany murowane są dość proste w wyburzaniu, ponieważ spoiwo łączące: pustaki ceramiczne, betonowe, gipsowe lub cegły (zależnie od konstrukcji ściany) jest dość kruche. Ściany murowane wyburza się za pomocą młotowiertarki, przecinaka lub wykorzystując w tym celu młot. Wiele osób zapomina, by przed wzięciem się do wyburzania, zerwać tynk. W ten sposób ogranicza się ilość wzbijającego się w powietrze pyłu i możliwe jest uzyskanie lepszego dostępu do konstrukcji ściany. W przypadku ścian z pustaków ponowne wykorzystanie surowca będzie niemożliwe. Cegły natomiast będą mogły być ponownie użyte, dlatego warto wykuwać je ostrożnie.
Demontaż ścian drewnianych rozpoczyna się od zerwania warstwy tynku i maty z trzciny. Dalej należy usunąć dranice i druty mocujące. Deski odrywa się łapą ciesielską, rozmontowuje się ramy i usuwa wypełnienie ścian. Prace rozbiórkowe w przypadku ścian drewnianych należą do najczystszych i najmniej kłopotliwych.
Niemniej jednak najłatwiejsze w wyburzaniu są ściany szkieletowe oparte na drewnianym lub metalowym stelażu, do którego przytwierdzane są płyty GK. Demontaż należy zacząć od usunięcia okładzin. Następnie dłutem usuwane jest wypełnienie, a na koniec demontuje się stelaż. Ściany szkieletowe warto usuwać dużymi fragmentami, co przyśpieszy i ułatwi pracę.
Wywiezienie gruzu
Po zakończonych pracach wyburzeniowych i uprzątnięciu budynku należy zamówić specjalny kontener na śmieci porozbiórkowe. Przed sprzątaniem gruz i pył warto spryskać nieznaczną ilością wody, co ograniczy kurzenie. Pozostałe nam nieuszkodzone materiały, takie jak płyty GK albo cegły możemy sprzedać na rynku wtórnym lub wykorzystać ponownie.
Marcin Cichocki
Magister inżynier Elektrotechnik i copywriter techniczny z wieloletnim doświadczeniem. Pisze content techniczny - od AGD/RTV, przez IT, budowlankę, aż po wysoce niszowe branże. Pasjonat sportu i miłośnik dobrej fantastyki. Więcej o nim przeczytasz w Kuźni Treści, w której wykuwa swój content.