Dom to przestrzeń, w której najczęściej wypoczywamy po uciążliwym dniu pracy. Do właściwego wypoczynku potrzebujemy ciszy, ponieważ hałas działa na nas drażniąco. Stałe przebywanie wśród uciążliwych dźwięków nie pozwoli nam wypocząć, dlatego tak ważne jest odpowiednie wyciszenie domu. Podpowiadamy co zrobić, żeby nasz dom był cichy, a uciążliwe dźwięki nie spędzały nam snu z powiek.
dowiesz
się:
- w jaki sposób hałas wpływa na nasze zdrowie,
- jakie są źródła hałasu w domu,
- jakie dachy i stropy zapewniają najlepszą izolację akustyczną,
- w jaki sposób wyciszyć dom przed hałasem z zewnątrz.
Jak wyciszyć dom? zdjęcie: pxhere.com
Kiedy hałas jest uciążliwy?
Powszechnie wiadomo, że przebywanie przez dłuższy czas w głośnym pomieszczeniu, może powodować rozdrażnienie. Przekonał się o tym każdy, kto miał okazję pracować w hałaśliwych miejscach. Tego rodzaju objawy pojawiają się, kiedy jesteśmy narażeni na dźwięk o natężeniu przekraczającym 70 decybeli. Taki emituje choćby domowy odkurzacz. Długotrwałe narażenie słuchu na działanie kosiarki spalinowej lub pilarki może być przyczyną chorób układu krążenia, lub stałego uszkodzenia słuchu.
Na wspomniane źródła uciążliwych dźwięków jesteśmy narażeni przebywając w domu. Fale dźwiękowe rozprzestrzeniają się przez powietrze, jednak wewnątrz budynków dotyka nas także hałas związany z konstrukcją budynku. Może to być deszcz lub wiatr uderzający o pokrycie dachowe, lub dudnienie stóp osoby poruszającej się piętro wyżej.
Jeśli przez cały czas będziemy narażeni na odgłosy przekraczające 35 decybeli, może to powodować zmęczenie i stres. Takie warunki nie są komfortowe i nie nadają się do wypoczynku. Ciągłe rozdrażnienie i nerwowość może powodować także inne dolegliwości zdrowotne. Warto więc zadbać o izolację budynku chroniącą przed oboma źródłami hałasu, a planowanie odpowiedniej izolacji warto rozpocząć już na etapie projektowania obiektu.
Jak wyciszyć dom? zdjęcie: freepic.com
Wpływ pokrycia dachu na izolację akustyczną
Jednym ze źródeł hałasu, z jakim mają do czynienia głównie osoby mieszkające na poddaszu, jest nieodpowiedni dobór pokrycia dachowego. Podczas deszczu lub intensywnych powiewów wiatru dźwięk może roznosić się po powierzchni całego pomieszczenia. Hałasy powstają w wyniku wprawienia w wibracje konkretnego materiału, dlatego im cięższy materiał wykończeniowy, tym mniejszy hałas będzie emitował. Dużo łatwiej jest ruszyć lekką blachę falistą, niż ceramiczne dachówki.
Spore znaczenie ma także właściwa izolacja. Często samo wykonanie ocieplenia przestrzeni poddasza za pomocą styropianu lub wełny wpływa także na jego izolację akustyczną. Oba te materiały bardzo dobrze wygłuszają dźwięki. W razie potrzeby do wykończenia można dodatkowo zastosować płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonym współczynniku izolacji akustycznej.
Które stropy najlepiej wyciszają dźwięki?
Stropy to elementy nośne budynku, których wykończenie stanowi dodatkową izolację akustyczną. Niestety często stropy drewniane lub gęstożebrowe mogą stanowić słabe zabezpieczenie przed przenoszeniem się dźwięków. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania budynku, warto postawić na stropy monolityczne. Te zapewniają najlepszą izolację akustyczną, a dodatkowo niewielka warstwa ociepleniowa jeszcze poprawi te parametry. Jeśli jednak dom już stoi i nie mamy możliwości zmiany stropów, na etapie remontu warto zadbać o dodatkową izolację.
O tym, jak prawidłowo wytłumić stropy dosyć obszernie pisaliśmy już wcześniej. Warto jednak przypomnieć, że sam wybór materiału izolacyjnego to dopiero początek tworzenia izolacji. Najlepsze rezultaty przynosi wytłumianie stropów poprzez zastosowanie kilku warstw materiałów o różnej gęstości. Warstwowe połączenie materiałów sprawiają, że fale dźwiękowe nie rozprzestrzeniają się. Można zastosować styropian i płytę gipsowo-kartonową w przypadku wygłuszania stropu od strony sufitu. Na podłogach na warstwie izolacyjnej warto umieścić dodatkowo płyty drewnopodobne lub specjalne podkłady pod podłogi i panele.
Jak wyciszyć dom? zdjęcie: pxhere.com
Zabezpieczenie przed hałasem z zewnątrz
Kiedy wiemy już, w jaki sposób zabezpieczyć dom przed uciążliwymi dźwiękami przenoszącymi się przez konstrukcję budynku, warto uporać się także z tymi płynącymi z zewnątrz. Pisaliśmy już wcześniej na temat izolacji akustycznej ścian działowych. Odpowiednio dobrana i wykonana izolacja będzie zabezpieczała przed dźwiękami płynącymi z sąsiednich pomieszczeń. Warto przy tym pamiętać szczególnie o zaizolowaniu miejsc łączenia płyt ze stropami i pojedynczych części płyty ze sobą.
Największa ilość dźwięków z zewnątrz przenoszona jest przez otwory okienne i drzwi. Jeśli nasz budynek mieści się w strefie nadmiernego hałasu, warto szczególnie zadbać o dobrej jakości okna i drzwi. Specjalne konstrukcje sprawdzają się szczególnie w budynkach położonych w pobliżu dróg szybkiego ruchu, torów kolejowych czy miejsc publicznych, jak basen albo deptak. Okna dźwiękoszczelne zapewniają izolację na poziomie przekraczającym 40 decybeli. Jest to możliwe dzięki szerokim wzmocnionym profilom i kilku warstwom przeszklenia. W przypadku drzwi zewnętrznych za dodatkową izolację odpowiada wypełnienie skrzydła i system uszczelek.
Jeśli mimo wszystko mamy problem z nadmiernym hałasem dobiegającym z zewnątrz, można zastosować rolety zewnętrze o podwyższonych parametrach izolacji akustycznej. Dzięki specjalnej konstrukcji ich współczynnik izolacji może przekraczać nawet 30 decybeli. W związku z tym nie tylko chronimy pomieszczenie przed słońcem, ale także zapewnimy sobie komfortowe i ciche warunki do wypoczynku. Większą izolację zapewnią także odpowiednio dobrane rolety wewnętrzne.
Arek
Z wykształcenia budowlaniec, z zamiłowania pasjonat ogrodnictwa, a obecnie zawodowo zajmuje się pisaniem. Miał okazję uczestniczyć przy wielu projektach budowlanych, począwszy od budowy bloku elektrowni węglowej, a skończywszy na tworzeniu altany ogrodowej u sąsiada. Wolne chwile poświęca na sport i czytanie książek historycznych.