Jak wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe

Jak wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bardzo przydatne wszędzie tam, gdzie nie można podwyższyć podłogi, aby ułożyć ogrzewanie wodne. Z tego względu często jest wykonywane także podczas remontu np. w łazienkach. Jakie są jednak wady i zalety korzystania z tego systemu? O czym należy wiedzieć, zanim podejmiemy ostateczna decyzję?

Maty grzejne stosowane w elektrycznym ogrzewaniu podłogowych mają jedynie 3 mm grubości i montuje się je bezpośrednio pod płytkami, w warstwie kleju lub masy samopoziomującej, które muszą być dedykowane do tego typu rozwiązań. Łącznie z warstwą zaprawy klejowej wysokość „grzejnika” ma tylko ok. 5 mm, co daje nam możliwość zachowania niskiego poziomu posadzki, jeśli nie chcemy tworzyć progów.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – co warto o nim wiedzieć

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może służyć jako ogrzewanie podstawowe, jednak ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej stanowi przede wszystkim system dogrzewania pomieszczeń wykorzystywany np. w łazience.

Elektryczne maty grzejne oraz inne rodzaje systemów różnią się mocą, którą dobieramy m.in. pod kątem przyszłego materiału posadzkowego. I tak maty o mocy 100W/m2 stosujemy na podłogach pokrytych wykładziną, klepką lub panelami podłogowymi, zaś maty o mocy 150W/m2 na podłogach wykończonych terakotą, inna okładziną ceramiczną lub kamienną.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe dzieli się jednak na kilka podstawowych typów, które należy dobierać zależnie od tego, jaką m.in. posadzkę planujemy położyć na górę:

 • maty grzejne – jedno z najpopularniejszych rozwiązań, są cienkie, mogą być układane bezpośrednio na wylewce samopoziomującej. Warto je stosować wtedy, gdy nie możemy podwyższyć poziomu podłogi, powierzchnia ogrzewana jest nieskomplikowana i planujemy wykończyć ją kamieniem lub ceramiką.
 • przewody grzejne – stało-oporowe przewody również są cienkie, jednak można je dopasować nawet do powierzchni o skomplikowanym kształcie. Podobnie jak w przypadku mat są najlepsze do ceramiki, kamienia, sprawdzą się tam, gdzie nie możemy podwyższyć poziomu podłogi.
 • samoregulujące przewody grzejne – nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają dostosowanie mocy grzewczej według ustawień. Są energooszczędne i bezpieczne, a na nich można położyć bez problemu posadzkę drewnianą lub wykładzinę dywanową. W tym przypadku musimy jedna wziąć pod uwagę fakt, że poziom podłogi może podnieść się nawet o ponad 1 cm.
Reklama

Podłożem dla ogrzewania elektrycznego może być zagruntowana posadzka betonowa, podłoga wyłożona np. terakotą lub podłoże z płyt budowlanych. Jeśli jest to możliwie, lepiej jest układać wybrany system na warstwie izolacji termicznej.

Temperatura podłogi i moc maty są sterowane za pomocą elektronicznego regulatora temperatury. Włącza on i wyłącza matę zgodnie z żądaną, zadaną temperaturą. Programator pozwala na ustawienie emitowanego ciepła podłogi stosowanie do dni tygodnia, a także godzin w ciągu doby. 

Mity dotyczące elektrycznego ogrzewania podłogowego

Wielu osobom wydaje się, że elektryczne ogrzewanie podłogowe należy do bardzo kosztownych rozwiązań, szczególnie przy stałym wzroście cen za energię elektryczną. W przypadku niektórych systemów (tańszych) można się z tym zgodzić, jednak nie jest to zupełna prawda. Nowoczesne produkty umożliwiają sterowanie temperaturą w pomieszczeniach w ciągu doby, dlatego możemy zaprogramować je w taki sposób, by utrzymać odpowiednią temperaturę wtedy, kiedy jest to potrzebne. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga także corocznych przeglądów, jest bezawaryjne, a korzystając ze wspomnianych wyżej energooszczędnych systemów zaoszczędzimy nawet energię.

Martwicie się tym, że elektryczne ogrzewanie podłogowe emituje pole elektromagnetyczne? To prawda, ale jest to takie samo pole jakie wytwarzają inne urządzenia na energię elektryczną takie jak telewizor, komputer, pralka itd. Według pomiarów nie ma ono odczuwalnego wpływu na nasze zdrowie czy samopoczucie.

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe parzy w stopy? Nie! Podłoga ogrzewana tym systemem zapewnia równomierną dystrybucję ciepła, odwrotnie niż w przypadku tradycyjnych systemów z grzejnikami. Temperatura podłogi oscyluje w granicach 30 stopni C, która nie wywołuje oparzeń i jest raczej przyjemna w odczuciu.

Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe, Zdjęcie: Pixabay.com

Wady i zalety elektrycznych systemów ogrzewania podłogowego

Podsumowując informacje zebrane powyżej, można w kilku punktach zawrzeć zalety oraz wady elektrycznego ogrzewana podłogowego, które z pewnością ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego:

 • może być energooszczędne, jeśli wybierzemy odpowiedni system,
 • pozwoli na dogrzanie pomieszczenia w dowolnym momencie, niezależnie od głównego systemu grzewczego,
 • jest bezpieczny i o wiele mniej awaryjny niż ogrzewanie wodne,
 • szybko dostarcza ciepło,
 • energia elektryczna jest praktycznie w 100% przetwarzana na ciepło,
 • daje przyjemne odczucia w trakcie chodzenia po posadzce,
 • jest bardzo łatwe w montażu, chociaż niektóre z rozwiązań wymagają doświadczonych specjalistów,
 • dzięki niewielkiej grubości sprawdzi się w remontowanych pomieszczeniach.

Wady elektrycznego ogrzewania podłogowego:

 • niektóre systemy ograniczają wybór materiałów na posadzkę,
 • tańsze rozwiązania mogą być kosztowne w eksploatacji,
 • elektrycznego ogrzewania podłogowego nie układa się na całej powierzchni gdyż należy pominąć stałe elementy (np. wanna),
 • często nie są w stanie ogrzać całej powierzchni samodzielnie.

Montaż maty

Ułożenie maty grzejnej nie jest szczególnie skomplikowane, tym bardziej, że podczas jej zakupu i niezbędnych akcesoriów otrzymujemy również instrukcję producenta.

Matę grzejną kupujemy w odcinkach o długości w zakresie od 2 m do 24 cm, o szerokości 50 cm. Najlepiej, jeśli w obrębie jednego pomieszczenia nie będzie ona łączona. Należy zatem określić potrzebna długość maty pamiętając, że jej pasy układamy równolegle, nacinając przy ścianę siatkę (ale nie uszkadzając kabla!) i układając drugi pas równolegle do pierwszego.

Maty nie układamy pod stałymi elementami wyposażenia, takimi jak pralka, lodówka, wanna, meble itp. co może stać się problematyczne w przypadku pokoi z dużą ilością stałych elementów.

Jedną matę należy układać tylko w obrębie jednego pomieszczenia. W istniejącym podłożu należy wykuć bruzdę na dwie rurki instalacyjne, w których zostaną umieszczone: przewód z czujnikiem oraz końcówki kabla zasilającego. Rurki ochronne na granicy ściany z posadzką nie mogą być zgięte pod kątem prostym.

Rurka zostanie doprowadzona do puszki instalacyjnej, w której zamontowany będzie termostat. Zostanie w niej też umieszczony czujnik temperatury podłogi. Powinien znaleźć się z dala od brzegów obszaru pokrytego matami grzejnymi – umieszczamy go między przewodami grzejnymi, w odległości min. 50 od krawędzi maty. Po jej ułożeniu wprowadzamy przewody zasilające do rurki ochronnej i dalej do puszki podtynkowej, w której będzie instalowany regulator temperatury. Matę układamy w sposób następujący: na oczyszczonej i zagruntowanej podłodze kładziemy zaprawę klejową (wolno stosować tylko zaprawy przeznaczone do wykonywania elektrycznego ogrzewania podłogowego; taka informacja musi być podana na opakowaniu). Układanie maty rozpoczynamy od miejsca, w którym będzie czujnik temperatury, Następnie układamy drugą warstwę zaprawy lub masy samopoziomującej. Przewód grzejny musi być całkowicie pokryty zaprawą (lub masą). Pamiętajmy, że przewody grzejne nie mogą się znaleźć w strefie perzy samej ścianie. Należy zachować odstęp 10 cm. Na tak przygotowanym podłożu układamy posadzkę np. z płytek gresowych lub innego materiału dopuszczonego do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Podłączenia maty do sieci elektrycznej powinien dokonać uprawniony elektryk. Obwód zasilający matę musi być wyposażony w wyłącznik różnicowo-prądowy 30 mA oraz wyłącznik nadmiarowy o prądzie wyłączeniowym dopasowanym do mocy instalowanej maty.

Mata grzejna zasilana jednostronnie
Mata grzejna zasilana jednostronnie (fot. Thermoval).

Schemat elektrycznego ogrzewania podłogowego
Schemat elektrycznego ogrzewania podłogowego (rys. Thermoval)

Układanie maty grzejnej
Układanie maty grzejnej (fot. Elektra).

Elektryczny system ogrzewania w twoim domu

Elektryczny system ogrzewania podłogowego ma swoich zwolenników i przeciwników jak wszystkie inne rozwiązania. Mam jednak nadzieję, że przybliżyłem wam nieco samą tematykę, dzięki czemu sami zdecydujecie, czy sprawdzi się on w waszym domu lub w mieszkaniu.

Może macie lub mieliście już taki system? Jakie są wasze doświadczenia?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2011-02-28

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej