Jak wykonać fundamenty tradycyjne?

Jak wykonać fundamenty tradycyjne?

Na rynku powszechnie są dwie najpopularniejsze metody stawiania fundamentów – jest to fundament tradycyjny oraz płyta fundamentowa. Dzisiaj zajmiemy się fundamentami tradycyjnymi, a w szczególności wykonaniem ich ław. Fundamenty tradycyjne, w odróżnieniu od płyty – składają się z ław i ścian fundamentowych.

Ławy betonowe to najpopularniejszy sposób fundamentowania domów jednorodzinnych i podstawa wykonania bezpiecznego oraz trwałego budynku. Na ławach mogą być posadowione zarówno konstrukcje niepodpiwniczone, jak i te, które piwnice posiadają. Ten element fundamentu wykonuje się najczęściej z betonu C12/15 w deskowaniu lub bezpośrednio w gruncie. Dodatkowo ławy powinno się zazbroić, dzięki czemu będą odporne na odkształcenia spowodowane naciskiem budynku.

Ławy fundamentowe

Budownictwo jednorodzinne zazwyczaj wykorzystuje ławy betonowe, ponieważ materiał ten jest wytrzymały na ściskanie. W celu zwiększenia również wytrzymałości na zginanie, całość wzmacnia się zbrojeniem konstrukcyjnym. Koszt takiego elementu nie jest wysoki, a bez niego nawet niewielkie ruchy gruntu mogłyby spowodować pękanie ławy i ścian fundamentowych.

Ławy można wykonać z betonu C12/15 w deskowaniu lub bezpośrednio w gruncie, ale warto zauważyć, że zastosowanie lepszego gatunku betonu nie będzie marnotrawstwem. Fundamenty to podstawa naszego domu, więc nie warto oszczędzać na tym elemencie. Wykorzystanie lepszej jakości materiałów zawsze wyjdzie nam na dobre. Fundamenty tradycyjne są szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie środowiska – wilgoć, kwasy graniczne, mróz. Dodatkowo są delikatniejsze od płyty i potrzebują lepszej jakości wykonania, aby być trwałe i długo stanowić podstawę budynku.

Reklama


Szczególnie jest to ważne w przypadku stawiania domu na tzw. słabych gruntach – w tej sytuacja warto nie tylko zainwestować w lepsze materiały, ale również wykonać ławy na większą szerokość niż typowa. Można zastosować szeroką ławę żelbetową z dodatkowym przezbrojeniem poprzecznym. To skutecznie zwiększy wytrzymałość całego fundamentu.

Ławy mogą być również wykonane z bloczków betonowych, a czasami nawet z cegieł. Są to jednak sposoby rzadko już stosowane w budownictwie, chociaż można się z nimi spotkać podczas remontów starych domów.

Sposoby wykonania ław fundamentowych

Jeżeli decydujemy się na wykonanie ław fundamentowych w deskowaniu to warto upewnić się, że dolna część wykopu powinna być szersza o 10-15 cm z każdej strony od samej ławy. Ma to na celu ustawienie niskiego deskowania na wysokości 30-40 cm, w którym zabetonuje się ławę.

Deskowanie układa się na stwardniałym i chudym betonie, gdzie następnie montuje się zbrojenie i układa sam beton. W przeciwnym wypadku (brak chudego betonu) to na styku z podłożem gruntowym, świeża mieszanka betonowa zmiesza się z ziemią. Sytuacja ta spowoduje, że trwałość fundamentu w tym miejscu będzie znacznie mniejsza i nieodporna na zamarzanie.

W przypadku wykonania ławy fundamentowej bezpośrednio w gruncie trzeba upewnić się, że wykop wykonany jest dokładnie na wymiar samej ławy. Na dno i boku wykopu układa się folię hydroizolacyjną, która ma zapobiegać wyciekaniu zaczynu cementowego z mieszanki betonowej. Pozwoli to na uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości betonu.

Zbrojenie fundamentów tradycyjnych

Grunt, który jest obciążony budynkiem może nierównomiernie osiadać – może to spowodować zginanie ław wzdłuż ich osi, a w konsekwencji zniszczenie fundamentów a nawet ścian nośnych. W celu zwiększenia wytrzymałości fundamentu należy wykonać zbrojenie konstrukcyjne, które zwiększy odporność ław na odkształcenia.

Zbrojenie wykonuje się z prętów o średnicy 12 mm, które zamyka się strzemionami. Strzemiona mają na celu umożliwienie prętom przemieszczanie się podczas wykonywania betonowania. Tak wykonane zbrojenie usztywni całą konstrukcję fundamentu.

Grubość ław ze zbrojeniami powinna wynosić ok. 40 cm, a szerokość powinna wynikać z obciążeń – ok. 80 cm.

Wykonanie fundamentu tradycyjnego nie jest proste, ale również nie wymaga żadnych specjalistycznych kwalifikacji. Najcięższym elementem jest wykonanie wykopu, który powinien być zgodny z założeniami projektowymi. Następnie pozostaje już tylko wykonanie ław i ścian fundamentowych, na których trzeba się szczególnie skupić. To właśnie te elementy fundamentu odpowiedzialne są za wytrzymałość całego budynku.

 

 

 

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-05-17

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.