Konstrukcje suchej zabudowy wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych to bardzo popularne i powszechne rozwiązanie o szerokim obszarze zastosowania. Ze względu na łatwy montaż i możliwość szybkiego stworzenia gładkiej powierzchni, system bardzo często wykorzystywany jest także do wykańczania ścian na nieregularnych lub nierównych podłożach. Co więcej, dedykowany zarówno profesjonalistom jak i majsterkowiczom, precyzyjny system mocowania płyt g-k Tytan to praca bez prądu, wody i kurzu!
Szybkie i proste prace wykończeniowe
dowiesz
się:
- jak wykonać zabudowę krok po kroku
- jakie materiały są potrzebne
- co zawiera gotowy System gk
Renowacje mieszkań i domów, zmiany koncepcji architektonicznej, czy też naprawa uszkodzeń mechanicznych na ścianach i sufitach - wszelkie prace remontowe wymagają naprawy zniszczonych lub wykończenia nowopowstałych powierzchni ścian i sufitów. Często wymaga także szerszych, zaawansowanych prac rozbiórkowych i budowlanych. Taka skala remontu jest szczególnie uporczywa, jeśli budynek jest zamieszkały przed domowników, a nam zależy na szybkim wykonaniu pracy.
Sucha zabudowa, czyli system montażu płyt bezpośrednio do powierzchni ścian, jest popularnym i szybkim rozwiązaniem na prace wykończeniowe. Rozwiązanie to daje możliwość zastosowania różnego rodzaju płyt w zależności od pomieszczenia i wymaganych parametrów, także ogniotrwałości i odporności na wilgoć i wodę. Do suchych tynków stosować można zarówno płyty kartonowo-gipsowe, cementowo-włóknowe, czy też drewnopochodne. Aby zapewnić skuteczne, trwałe i bezpieczne prace wykończeniowe, równie istotne jak dobór odpowiednich płyt, jest zastosowanie właściwej chemii budowlanej i niezbędnych do montażu akcesoriów. Dzięki temu będziemy mieć pewność zarówno oczekiwanego efektu końcowego, jak i trwałości wykonanej zabudowy.
Dlaczego warto postawić na gotowy system mocowania płyt gipsowych?
Zastosowanie odpowiednich, gotowych materiałów i środków chemicznych oraz akcesoriów do płyt g-k pozwoli na łatwiejsze osiągnięcie zadowalającego efektu. Umożliwiają one przyklejenie płyty do powierzchni ściany we właściwej pozycji, a także ich późniejsze połączenie i wyrównanie łączeń i szczelin.
Zaletą zastosowania w tym celu kompletnego, gotowego systemu do suchej zabudowy, będzie także kompatybilność poszczególnych materiałów i współpraca ich składników. A co za tym idzie, także gwarancja efektywnego działania i równomiernej trwałości. Nie jest wymagane, aby stosować jedynie chemię budowlaną od jednego producenta, jeśli inne preparaty zapewniają dobrą współpracę. Należy jednak zwrócić uwagę, aby użyte w nich składniki nie neutralizowały wzajemnie swoich właściwości. W przypadku kompletnego, gotowego systemu, składniki zapewniają wzajemne wsparcie i współpracę, zapewniając jeszcze większą trwałość i efektywność.
Sucha zabudowa krok po kroku
-
Mocowanie płyt do powierzchni ścian
Pierwszy krok to odpowiednie przygotowanie powierzchni. Należy oczyścić ją z luźnych i łuszczących się warstw, starannie oczyścić z kurzu i drobinek, a następnie zagruntować. Przed przystąpieniem do montażu warto ocenić równość podłoża i poziomów, i wykonać ewentualne obrzutki.
Do mocowania płyt w suchej zabudowie dedykonay jest pianoklej Tytan. Jest to gotowa masa pod ciśnieniem, podobna do pianki montażowej. Najwygodniejszy sposób mocowania płyty to nałożenie pianokleju na wewnętrzną stronę płyty, a następnie przyklejenie jej bezpośrednio na zagruntowaną powierzchnię. Produkt nie wchodzi w reakcję z płytami, a jego składniki nie powodują przebarwień. Zapewnia precyzyjną aplikację oraz przyczepność do powierzchni betonowych, a także wykonanych z cegieł i płyt OSB. Już po ok. 30 minutach od aplikacji możliwa jest dalsza obróbka materiału.
-
Pozycjonowanie płyt
Ustawianie płyt w odpowiedniej pozycji najlepiej wykonać jest przy użyciu pianokleju, który zapewnia szybki czas wiązania. Aby jednak utrzymać płyty w jednej pozycji na potrzebny czas montażu, przydatne będą akcesoria gk takie jak pozycjonery i kliny. Pozwalają one utrzymać płyty w wybranym układzie bez potrzeby manualnego wspierania, oraz odpowiadają za tworzenie jednakowo szerokich połączeń między płytami. Pozycjonery umieszcza się na krawędziach montowanych płyt, dzięki czemu kolejna płyta zachowa równą odległość na całej długości. Następnie na wierzchnią część płyty wpinane są kliny, które odpowiadają za równomierną powierzchnię obu sąsiadujących płyt. Akcesoria do pozycjonowania płyt są unikalnym produktem na rynku i są zawarte w Systemie G-K Tytan.
-
Łączenie płyt gipsowych
Kolejnym etapem, kiedy klej odpowiednio zwiążę i usuniemy akcesoria spomiędzy płyt, jest staranne wypełnienie szczelin w miejscach łączeń. Gotowa masa szpachlowa do płyt g-k Tytan jest łatwa do modelowanie i bez problemu dostanie się w kilkumilimetrowe szczeliny, skutecznie wyrównując powierzchnię łączenia. Dodatkowo masa jest gotowa do aplikacji, więc nie wymaga wcześniejszego rozrabiania z wodą i przyspiesza tym samym postęp prac.
-
Spoinowanie i prace wykończeniowe w pozostałych miejscach
Aby zapobiec pękaniu i wybrzuszeniu się płyt, należy zastosować masę elastyczną, która zniweluje ewentualne mikro naprężenia materiału i zachowa elastyczność na długie lata. Do spoinowania zaleca się profesjonalny akryl Tytan wchodzący w skład Systemu GK. Preparat służy do łączenia płyt mocowanych do różnych powierzchni, np. w narożach ścian, połączeniach ścian i sufitu, lub ścian i podłoża. Akryl jest odpowiedni do aplikacji na różne podłoża, także wilgotne, a po związaniu materiału jego powierzchnia nadaje się do malowania.