Jak wykorzystać deski z włóknocementu?

Jak wykorzystać deski z włóknocementu?

Włóknocement jest materiałem coraz chętniej stosowanym w budownictwie. Ze względu na jego właściwości oraz różnorodność stylistyczną (kolory i faktury) jest montowany w różnych przestrzeniach architektonicznych w postaci desek i płyt. Jak wykorzystać deski z włóknocementu? Co powinniśmy wiedzieć o tym materiale, żeby się do niego przekonać? Zachęcamy do lektury!

Dom jednorodzinny

Elewacja z desek z włóknocementu, źródło: Flickr

Włóknocement to nie nowość!

Warto wiedzieć, że włóknocement to nie jest jakaś specjalna nowość na rynku budowlanym. Już w latach 50-tych minionego wieku wykorzystywany był jako materiał do wykonywania różnorodnych przedmiotów. Najchętniej korzystali z niego architekci i designerzy. Podaje się, że jako pierwszy płytę betonową zbrojoną włóknem celulozowym zastosował w budownictwie Walter Gropius, znany twórca szkoły Bauhaus, która słynęła z innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa i rzemiosła. Gropius wykorzystał materiał do okładziny w postaci fasady wentylowanejJuż w połowie XX wieku z wykorzystaniem włóknocementu, jako materiału lekkiego, ale niezniszczalnego, powstał model krzesła typu “loop”. Projektantem tego modelu jest Willy Guhl.

Reklama


krzesło typu LoopKrzesła typu Loop
Krzesła typu "loop", źródło: Pinterest

Co to jest włóknocement?

Głównym składnikiem materiału jest cement portlandzki. Spoiwo, do którego dodawane są celuloza i włókna polialkoholu winylowego. Produkty z włóknocementu uważa się za naturalne i przyjazne środowisku, gdyż w większości składają się z cementu, celulozy i wody. Wytrzymałość materiału uzyskuje się podczas jego obróbki związanej z wytwarzanymi produktami. Ażeby powstał produkt należy nanosić na siebie kolejne warstwy zbrojonej masy i utwardzać ją za pomocą wysokiego ciśnienia i temperatury. Materiał ma mikroskopijne pory, dzięki temu, że we włóknach PVA znajduje się powietrze. Włóknocement, to materiał wodoodporny i oddychający!

Dom jednorodzinny

Deski elewacyjne z włóknocementu, źródło: Flickr

Skład włóknocementu, z którego wykonywane są deski

W skład włóknocementu wchodzą:

 • cement portlandzki
 • PVA - syntetyczne włókno poliwinyloalkoholowe
 • celuloza
 • wypełniacze naturalne
 • wapień margiel
 • woda

Teksturę odpowiadającą drewnu uzyskuje się poprzez mechaniczne nanoszenie na powierzchnię podczas produkcji. 

Inne informacje

Producenci desek z włóknocementu podają, że ich materiały są odporne na pleśń, grzyby i na szkodniki. Deski maja naturalna strukturę drewna! Ponadto są ognioodporne, odporne na uderzenia i łatwe w montażu. Elewacja wygląda jak z delikatnego, miękkiego drewna a jest wytrzymała i twarda jak beton! Dokładny proces powstawania desek z włóknocementu jest taki, że po złączeniu ze sobą wszystkich składników i uzyskaniu homogencznej masy formuje się warstwa po warstwie płaski pas betonu o prostokątnym przekroju. Kiedy materiał nadal pozostaje bardzo plastyczny dokonuje się podziału na równe odcinki. Tak powstają deski. Wstawiane są one potem do autoklawów, w których są utwardzane przez parę wodną. Kilka dni muszą schnąć. Wówczas beton się zawiązuje. Aby deski miały strukturę prawdziwego drewna odciska się na nich wzór. Zwykle deski mają 1 cm grubości, 19 cm szerokości oraz ponad 3 m. długości. Deski z włóknocementu można pokryć farbą w dowolnie wybranym odcieniu. Deski są także hydrofobowane, czyli zabezpieczane przed wilgocią. Podaje się, że metr kwadratowy elewacji wykonanej z desek włóknocementowych waży ok 16 kg. Elewację montuje się na zakładkę ale można też stosować okładziny ze specjalnie przygotowanych płyt, na styk.

Jak wykorzystać  deski z włóknocementu?

Po pierwsze: fasada wentylowana

W ostatnich latach architekci chętnie wykorzystują deski z włóknocementu do okładzin fasadowych budynków. Na czym polega budowa fasady zwanej wentylowaną, do której używa się deski z włóknocementu? Jest to cały system związany z jednoczesnym ociepleniem budynku i zabezpieczeniem go przed warunkami atmosferycznymi w postaci wiatru, deszczu, śniegu. Najpierw montuje się konstrukcję nośną (z aluminium lub drewna), a potem konstruuje się warstwę izolacyjna wraz ze szczeliną wentylacyjną oraz warstwę zabezpieczającą. Ta ostatnia spełnia także funkcję dekoracyjną budynku. I tak elewacja fasadowa staje się również elementem estetycznym wykończenia budynku. 

Jako zalety takiego zastosowania z wykorzystaniem desek z włóknocementu uważa się:

 1. trwałość
 2. wytrzymałość
 3. ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi
 4. eliminuje powstawanie mostków termicznych
 5. zapobiega kondensacji pary wodnej
 6. odprowadza wilgoć, która gromadzi się w ścianach i termoizolacji
 7. redukuje wahania ścian
 8. ma dobre parametry akustyczne
 9. można dobrać ją w zależności od indywidualnych preferencji (kolor, faktura)
 10. spełnia wymogi p.poż


Po drugie: element elewacji

Deski z włóknocementu mogą być montowane w budynkach nowopowstałych oraz remontowanych. Można używać ich na frontalnych częściach elewacji, ale nie tylko. Wykorzystuje się je jako podbitka dachowa czy element dekoracji fasady. 

Po trzecie: inne możliwości

Można używać ich na tarasach, balkonach, zadaszeniach. Można wykańczać nią okiennice i kominy.

Podsumowując:
Projektanci chętnie łączą ją z innymi materiałami, aby osiągnąć określony efekt. 

Elewacja z desek z włóknocementu

Elewacja z desek z włóknocementu, źródło: pucblicdomain.com

Budynek zawsze jest w jakiś sposób wizytówką mieszkających w nim ludzi. Wybór elewacji jest wyborem na lata. Inwestorzy mają obecnie bardzo szerokie możliwości: tynki akrylowe i mineralne, płytki elewacyjne, drewno, cegła klinkierowa, beton. Deski z włóknocementu spełniają trzy ważne problemy do rozwiązania z elewacją domu: estetyka i odporność na warunki atmosferyczna oraz konieczność konserwacji materiału, z którego postanowimy elewację wykonać. Wielu przekonało się do tego rozwiązania, aby na swojej ścianie zamontować deski z włóknocementu lub skonstruować fasadę wentylowaną z ich wykorzystaniem! Warto się zastanowić, szczególnie Ci z Was, którzy cenią sobie harmonię z otoczeniem oraz planują w ogrodzie wzniesienie elementów architektury ogrodowej z drewna. Wszystko będzie pięknie pasowało. A jeśli zastanawiasz się jednak nad okładzinami drewnianymi, to polecamy nasz artykuł, który znajdziesz TUTAJ.

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2019-08-09

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również