Zaletą murowanego brodzika jest możliwość umieszczenia go np. we wnęce, albo w miejscu o nietypowym kształcie czy małych wymiarach.
Musimy wykonać nie tylko brodzik, ale też zadbać o doprowadzenie do niego wody oraz możliwość odprowadzania ścieków.
Miejsce na syfon
Niezbędną częścią instalacji odprowadzającą zużytą wodę z brodzika do kanalizacji jest syfon. Najmniejsze syfony mają wysokość 10 cm i tu może pojawić się problem. Wykonanie murowanego brodzika w mieszkaniu będzie utrudnione ze względu brak możliwości wkucia się w głąb posadzki. Co za tym idzie, konieczne jest umieszczenie brodzika na podwyższeniu. Jeśli syfon będzie znajdował się w podłodze, co jest możliwe przede wszystkim w domach jednorodzinnych, trzeba wybrać urządzenie przeznaczone do czyszczenia od góry, bowiem nie dostaniemy się do niego w inny sposób. Podczas murowania brodzika należy przykładać szczególną wagę do właściwej hydroizolacji łazienki. Jednak w przypadku syfonu wpuszczanego w podłogę ta izolacja musi być naprawdę niezawodna. Warto skorzystać z tzw. folii w płynie, która daje całkowicie szczelną powłokę.
Jak murować
Sam brodzik nie wystarczy do wzięcia kąpieli, potrzebna będzie również kabina. Ta zaś musi mieć taką szerokość, abyśmy mogli swobodnie się umyć. Co za tym idzie, minimalna szerokość brodzika powinna wynosić 75 cm. Jeśli wykorzystujemy wnękę w ścianie, wystarczy wymurować próg brodzika. W innych przypadkach będzie konieczne wykonanie go z dwiema albo trzema ściankami. Jeśli murujemy brodzik z syfonem umieszczonym pod spodem, należy przewidzieć odpowiednią przestrzeń dla tego urządzenia i możliwość dostania się do niego w razie awarii. Dobrym pomysłem jest wykonanie go z łączonych zaprawą murarską bloczków betonowych lub cegieł ceramicznych o wymiarach (długość x szerokość x wysokość) 60x20x5 lub 60x20x7,5 cm ustawionych tak, aby powstała konstrukcja wystająca 20 cm ponad poziom podłogi. Dno brodzika wykonujemy z bloczków z betonu komórkowego o grubości 17,5 cm, ułożonych wewnątrz konstrukcji. Możemy też po wykonaniu obudowy i zamontowaniu rury odpływowej wypełnić powstałą pustą przestrzeń gruzem i betonem. Wylewkę należy ukształtować ze spadkiem w kierunku kratki ściekowej wynoszącym 0,5%. Planując wysokość brodzika należy wziąć pod uwagę fakt, iż rura odpływowa musi być układana ze spadkiem ok. 1–1,5 cm na 1 mb rury. Konieczne jest też zamontowanie syfonu z odpływem oraz rury odpływowej. Dno brodzika należy tak wyprofilować, aby w kierunku odpływu powstał spadek wynoszący 2-3 cm na 1 mb. Najczęściej dostęp do syfonu umożliwia pozostawiony w ściance brodzika otwór, który zakrywa się drzwiczkami rewizyjnymi.
Wykończenie brodzika
Po wymurowaniu brodzika musimy wykończyć jego powierzchnię. Najczęściej stosuje się płytki ceramiczne lub mozaikę. Przed ich położeniem, zarówno podłoże, jak i ściany, które będą ograniczały kabinę, należy bardzo starannie zabezpieczyć przed penetracją wody i wilgoci. Warto przy tym skorzystać z folii w płynie oraz taśm, kołnierzy lub narożników uszczelniających.
Obejrzyjcie film pokazujący jak prawidłowo uszczelniać brodzik i przestrzeń prysznicową
Przed przystąpieniem do uszczelniania, podłoże musi być wyrównane zaprawą wyrównującą, a następnie zagruntowane środkiem właściwym dla danego rodzaju podłoża. Folię w płynie nakładamy dwiema warstwami za pomocą pędzla. W miejscach połączeń ścian oraz ścian z wylewką, w pierwszą warstwę folii wtapiamy taśmy i narożniki uszczelniające. Miejsca przejść instalacji zabezpieczamy kołnierzem podłogowym oraz kołnierzami ściennymi. Następnie nanosi się drugą warstwę folii w płynie na całą powierzchnię brodzika i powierzchnie ścian.
Po wyschnięciu izolacji, co trwa zazwyczaj trzy dni, przystępujemy do klejenia płytek. Na tym etapie ważny jest wybór odpowiedniego kleju oraz materiałów do wypełnienia spoin. Do przyklejenia płytek ceramicznych w kabinie prysznicowej można zastosować np. szybkowiążącą zaprawę klejową o zwiększonej elastyczności. Spoiny między nimi wypełnia się zaprawą do fugowania, zaś spoiny w miejscach styku ścian oraz ścian z brodzikiem silikonem sanitarnym. Jest on odporny na działanie grzybów i pleśni, zaś duża oferta kolorów pozwala dobrać produkt pasujący do płytek i fugi.
Nie wiecie jak kleić płytki? Zobaczcie jak radzi sobie z tym problemem Mario Budowlaniec:
Murowany brodzik można wykonać np. we wnęce w ścianie (fot. www.glazurnicy.pl).
W przypadku murowania brodzika i kabiny prysznicowej, instalacje ukrywamy pod tynkiem (fot. Reinhold)
Podoba wam się murowany brodzik? Zobaczcie naszą galerię najciekawszych inspiracji:
Jacek
Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.