Jak zabezpieczyć dom przed pożarem

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem

Pożar w domu mieszkalnym nie jest wcale rzadkością ani ewenementem, który zdarza się pojedynczym nieszczęśnikom. Większość z nas woli jednak żyć w błogiej nieświadomości licząc na to, że ten problem nie będzie ich dotyczył lub co najwyżej zadzwonią pod 112 i straż pożarna niczym bohaterowie z komiksów uratuje cały ich dobytek. Nie liczcie jednak na cud! Jeśli zależy wam na bezpieczeństwie waszych bliskich oraz całego dobytku czytajcie dalej, a dowiecie się nie tylko jak zabezpieczyć dom przed pożarem, ale jak wybrać materiały budowlane, które lepiej zniosą ewentualny ogień.

Garść statystyk – ile ludzi ginie w pożarze?

Czy jest się czego bać? Wbrew pozorom aż 70% wydarzeń śmiertelnych to zatrucie dymem lub innymi toksycznymi substancjami, a nie bezpośrednie działanie ognia na ludzki organizm. Sprawdziłam dla was oficjalne dane pochodzące z Państwowej Straży Pożarnej za rok 2015, które podają ilość pożarów, które wybuchły w ciągu roku w budynkach mieszkalnych. Wiecie jaka to liczba? Przeszło rok temu odnotowano prawie 30 tys. pożarów mieszkań, 7414 osób przewiezionych do szpitala, 512 zginęło w pożarze oraz 50 osób poniosło śmierć od zatrucia tlenkiem węgla. Nie wiem jak wy, ale te dane brzmią dla mnie alarmująco, szczególnie jeśli możemy zabezpieczyć się przed najgorszym podejmując zaledwie kilka prostych kroków.

Co robić, gdy w domu wybuchnie pożar?

1. Zaalarmuj pozostałych domowników o niebezpieczeństwie.
2. Wezwij straż pożarną pod numerem 998 lub 112 z telefonu komórkowego.
3. Przystąp do gaszenia pożaru i niesienia pomocy osobom zagrożonym. Jeśli to konieczne, należy przystąpić do ewakuacji ludzi i mienia.

Unikaj ryzykownych zachowań

Niebezpieczne zachowania

Reklama

Pierwszą rzeczą chroniącą przed pożarem powinien być nasz zdrowy rozsądek. Wiele zachowań spowodowanych zwykłą nieuwagą lub co gorsza pod wpływem różnych substancji może doprowadzić do tragedii. Oto czego należy unikać:
- wyrzucania niedopałków do koszy na śmieci;
- trzymania zapałek, zapalniczek i innych łatwopalnych rzeczy w zasięgu dzieci;
- palenia w łóżku (możliwość zaśnięcia);
- przechowywania łatwopalnych materiałów w nieodpowiednich miejscach – należą do nich głównie rozpuszczalniki, produkty w sprayu, paliwa, smary oraz oleje;
- braku ostrożności przy posługiwaniu się substancjami łatwopalnymi;
- rozpalania pieca za pomocą łatwopalnej cieczy;
- prania lub moczenia odzieży w benzynie lub rozpuszczalniku;
- używania łatwopalnej cieczy do mycia podłóg;
- przelewania łatwopalnego płynu w pobliżu ognia;
- nieostrożnego obchodzenia się ze świecami, lampami naftowymi;
- pozostawiania bez nadzoru urządzeń grzejnych;
- zostawiania włączonego gazu przez nieuwagę;
- używania niesprawnych urządzeń grzewczych.

Regularnie sprawdzaj stan instalacji grzewczej, gazowej i elektrycznej

Strażacy gaszą pożar

Jednym z głównych przyczyn pożarów są niesprawne urządzenia grzewcze lub ich nieprawidłowa eksploatacja. By temu zapobiec, należy zawsze korzystać z pomocy specjalistów w czasie zakładania instalacji grzewczych, gazowych oraz elektrycznych. Wiele niebezpieczeństw wynika z niewłaściwej eksploatacji i pomijania regularnej kontroli. Instalacja gazowa i przewody kominowe powinny być sprawdzane przynajmniej raz do roku, a pozostałe przynajmniej raz na 5 lat. Nie jest to niestety wymagane przez przepisy prawa, ale gwarantuje nam zwiększenie bezpieczeństwa w domu.

Odnośnie samych instalacji warto zwrócić również uwagę na stan przewodów – nie powinny być one splątane, powyginane ani uszkodzone w żaden sposób. Jeśli powłoka izolacyjna jest uszkodzona, trzeba zadbać o jej naprawdę. Nawet nadmierny kurz może spowodować przegrzanie, które w rezultacie doprowadzi do zwarcia instalacji elektrycznej. Bardzo istotne jest zabezpieczenie kabli przed dziećmi i zwierzętami domowymi, które mogą je podgryźć lub spowodować inne uszkodzenia.

Zainwestuj w technologię

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie domu przed pożarem jest po prostu montaż czujników w odpowiednich miejscach. Tak jak pisałam wcześniej, najwięcej osób ginie z powodu zatrucia dymem lub innymi substancjami, dlatego podstawą powinny być czujniki dymu oraz czadu. Jeśli ogrzewamy dom za pomocą instalacji gazowej lub posiadamy kominek, powinna to być konieczność. Urządzenia działają w dosyć prosty sposób – po wykryciu dymu za pomocą sygnałów dźwiękowych lub optycznych informują mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Czujniki dymu powinny być umieszczone na każdej kondygnacji w domu, najlepiej w samym centrum danego pomieszczenia, by jak najszybciej wykryć dym wydostający się z różnych stron. Modeli przeciwpożarowych nie powinno montować się w kuchni z powodu możliwości powstawania fałszywych alarmów. Unika się również montażu w pobliżu okien czy klimatyzatorów, które zaburzają przepływ powietrza i w łazienkach, które mają zbyt dużą wilgotność powietrza.

Zadbaj o to, czego nie nakazuje prawo

Gaśnica - zadbaj o to co nie nakazuje prawo

Gaśnica powinna być obowiązkowa również w domu, by w razie wybuchu nawet niewielkiego pożaru, poradzić sobie sprawnie z jego ugaszeniem. Podobnie jak w przypadku czujników przeciwpożarowych, najlepiej umieścić po jednej sztuce na każdym piętrze. Do zabezpieczenia domu przez pożarem najlepsza będzie gaśnica typu ABC, która służy do gaszenia pożarów ciał stałych, cieczy oraz gazów. Jeśli obawiamy się pożaru olejów, w kuchni możemy zamocować niewielką gaśnicę typu F.

Pamiętajmy o przeszkoleniu wszystkich mieszkańców – w sytuacji stresowej najważniejsze jest opanowanie i szybkość reakcji. Nie pomijajmy również obowiązkowych kontroli gaśnicy – tylko wtedy będziemy mieli pewność, że urządzenie nie zawiedzie nas w razie nagłej potrzeby.

Na etapie budowy domu pomyśl o materiałach niepalnych

Jeśli jesteśmy dopiero na etapie budowy możemy wybrać materiały niepalne, do których należą m.in. beton, stal, ceramika, beton komórkowy czy silikat. Płomienie najszybciej przemieszczają się w pionie, dlatego nie należy okładać sufitów styropianem, drewnem i panelami z PCW. Do wykończenia ścian możemy również zastosować niepalne tynki gipsowe, gipsowo-kartonowe lub cementowo-wapienne.

Dobrą praktyką jest także stosowanie niepalnych izolacji, które mogą ograniczyć straty materialne spowodowane pożarem i zmniejszyć zagrożenie życia oraz zdrowia. Wiele osób decyduje się również na montaż drzwi przeciwpożarowych w kotłowni, które podnoszą bezpieczeństwo w domu.

Mitem jest, że drewniany dom szybciej się pali. Jest to na tyle ogólne stwierdzenie, że trudno uznać je za prawdziwe. Wszystko zależy od ilości drewna w domu, jego jakości, grubości etc. Przykładowo dom z bali nie pali się wcale szybciej niż murowana konstrukcja.

Gdy wybuchnie już pożar – co i jak gasić

Jak gasić pożar

Palący się olej

Najpierw wyłącz dopływ gazu lub płytę grzejną, a następnie o ile to możliwe odetnij dopływ powietrza zamykając garnek pokrywką. Do gaszenia oleju można również użyć koca gaśniczego lub gaśnicy do pożarów z grupy F. Nie wolno zalewać płonącego oleju wodą ani przenosić garnka – może to spowodować nawet eksplozję.

Płonące urządzenie elektryczne lub przewody

Najpierw odcinamy dopływ prądu przez wyjęcie wtyczki z kontaktu lub odłączamy bezpieczniki. Następie gasimy pożar gaśnicą, kocem, wodą lub piaskiem. Jeśli dane urządzenie jest pod napięciem, nie wolno używać wody.

Płonący człowiek

Osoba, na której pali się ubranie najczęściej będzie próbowała uciekać i wykonywać nieskoordynowane ruchy. Należy działać szybko i przewrócić człowieka twarzą do ziemi, by zabezpieczyć drogi oddechowe przed toksycznym dymem. Następie gasimy go za pomocą koca gaśniczego, ubrania lub innego dużego kawałka materiału. Można również użyć wody. Gaszenie należy zaczynać od głowy, przesuwając się w stronę stóp.

Nikt nie chce ginąć w płomieniach

Jestem pewna, że nikt z nas nie chciałby zginąć we własnym domu w płomieniach albo z powodu zaczadzenia lub uduszenia się innymi trującymi substancjami. Dlaczego zatem nie zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe? Montaż kilku czujników, kupienie gaśnicy i regularne kontrole instalacji nie są wielką ceną za bezpieczeństwo domowników i cennych dóbr materialnych.

Zadbaliście o bezpieczeństwo w swoim domu? Co waszym zdaniem zdaje najlepszy egzamin w czasie zabezpieczania domu przed wybuchem pożaru?

Źródła:
https://www.straz.gov.pl

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-05-26

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej