Jak zabezpieczyć narożniki ścian?

Nawet najlepiej położony tynk szybko może ulec uszkodzeniu na zewnętrznych narożnikach ścian. Łatwo go obtłuc choćby przenosząc krzesło. Aby w tych newralgicznych miejscach pozostał jak najdłużej, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć.

Zabezpieczenia wymagają zarówno narożniki w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz domu. Służą do tego przede wszystkich wyspecjalizowane profile, które należy we właściwy sposób zamocować.

Wybór narożników
W handlu dostępnych jest wiele rodzajów narożników aluminiowych. Narożniki z siatką z włókna szklanego służą do zabezpieczania naroży budynku w systemach dociepleń opartych na styropianie i wełnie mineralnej. Zatapia się je w warstwie zaprawy klejowej, a następnie układa siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Dopiero na takie wzmocnienie nakłada się tynk. Wspomniane narożniki można wykorzystywać również do ochrony naroży płyt kartonowo-gipsowych, gdzie mogą być następnie pokryte szpachlą.

Narożniki aluminiowe perforowane są przeznaczone do zabezpieczania zewnętrznych naroży ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz do uzyskania prostej linii ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Narożniki te można stosować w pomieszczeniach wilgotnych, w tym łazienkach, pomieszczeniach sanitarnych i basenach. Ponieważ aluminium nie ulega destrukcji pod wpływem słonej wody, narożniki te mogą być stosowane również na pływalniach solankowych oraz w tzw. grotach solnych.

Z aluminium produkowane są również półnarożniki, mające szerokie zastosowanie w budownictwie i remontach. Są wykorzystywane do wzmacniania naroży ścian pokrywanych tynkami cementowymi, wapiennymi lub gipsowymi oraz do ścian z płyt gipsowo-kartonowych wewnątrz pomieszczeń, np. przy ościeżnicach.

Reklama


Profile zabezpieczające ściany wykonywane są także z PVC. Są to przede wszystkim na rożniki do łuków, przeznaczone do obróbki łukowych fragmentów ścian tynkowanych oraz wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Kolejnym materiałem stosowanym do produkcji narożników jest stal ocynkowana. Profile o nazwie „narożnik mokry tynk” przeznaczone są do wzmacniania zewnętrznych naroży ścian oraz ościeży okien i drzwi. Stosuje się je także do nakładania tynków tradycyjnych: cementowych i cementowo-wapiennych.

Narożnik na ociepleniu
Większość obecnie budowanych domów jednorodzinnych jest ocieplana warstwą wełny mineralnej lub styropianu. Do ochrony zarówno warstwy izolacji termicznej, jak i tynku, stanowiącego warstwę wykończeniową ściany stosuje się narożniki z siatką. Należy umieszczać je wszędzie tam, gdzie może dojść do pękania lub mechanicznego uszkodzenia tynku. Dotyczy to zatem nie tylko zewnętrznych naroży ścian, ale też narożników wokół okien.

W tych miejscach oraz wokół drzwi narożniki zatapiamy w zaprawie klejowej, a następnie i wzmacniamy siatką całą powierzchnię ościeża. Siatka stanowiąca część narożnika musi być bardzo starannie zatopiona w zaprawie, aby nie odstawały żadne jej fragmenty. Tak samo trzeba zatopić siatkę zbrojącą.

Warto w tym miejscu nadmienić, że ścianę wokół otworów okiennych i drzwiowych wzmacnia się dodatkowo kawałkami siatki z włókna szklanego. Prostokąty o wymiarach 25×35 cm umieszcza się przy narożnikach okien ukośnie, pod kątem 45°, zatapiając w warstwie zaprawy klejowej. Warto też wzmocnić powierzchnię ścian w miejscach, w których odbywa się wzmożony ruch osób. Pasy siatki mocuje się w warstwie zaprawy klejowej do wysokość 1,5 m.

Ściany wewnętrzne
Wzmocnienia z narożników są niezbędne także podczas tynkowania ścian w pomieszczeniach. Narożniki kupuje się w standardowych odcinkach o długości 2,5 m; 2,6 m oraz 3,0 m, a następnie docina pod żądany wymiar nożycami do blachy. Nie należy używać urządzeń mechanicznych, gdyż w przypadku narożników z blachy, spowodują one uszkodzenie warstwy ocynku i w efekcie rdzewienie profilu.
Zaleca się przyklejanie jednego ciągłego odcinka narożnika na danej krawędzi. Przygotowaną zaprawę nakłada się punktowo, w postaci placków na krawędzie otworów drzwiowych, okiennych oraz ścian, w odległości 15-25 cm od krawędzi. Następnie równomiernie wciska się narożnik w zaprawę, korygując jego położenie przy pomocy poziomnicy. Nadmiar zaprawy należy usunąć i powierzchnię natrzeć na gładko. Do tynkowania ścian przystępuje się dopiero po wyschnięciu zaprawy.

Półnarożnik służący do zabezpieczania naroży ścian zewnętrznych przed uszkodzeniami mechanicznymi.

pol_nar

Narożnik do osłaniania krawędzi łukowych, wykonany z profilu PVC.

pvc

Wypukły narożnik do ścian wykończonych płytami gipsowo-kartonowymi (fot. Knauf).

knauf

 

 

 

 

 

 

 

cekol_300x250

 

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2011-04-11

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.