Jak założyć oświetlenie ogrodowe?

Jak założyć oświetlenie ogrodowe?

Oświetlanie ogrodu po zmierzchu jest bardzo modne, wygodne i efektowne. Mając oświetlone ścieżki możemy bezpiecznie chodzić wieczorem, bez ryzyka niespodziewanego potknięcia się. Natomiast oświetlenie oczka wodnego, strumyka, grupy roślin czy nawet pojedynczego, szczególnie ładnego bądź lubianego krzewu pozwala uzyskać szczególne efekty.

Najczęściej zaleca się wykonanie instalacji jeszcze przed posadzeniem roślin. Argumentem „za” jest przynajmniej częściowa, konieczna dewastacja rabat, jeśli prace odłożymy na później. Z drugiej jednak strony dopiero po kilku latach ogród nabiera określonego, ostatecznego kształtu. Widać, ile miejsca zajmują rośliny, okazało się, którędy najczęściej chodzimy, a drzewa i krzewy nieco urosły i ukazały swoją urodę. Dlatego uważam, że lepsze efekty daje wykonanie oświetlenia ogrodu po pewnym czasie. Oczywiście, wcześniejszy dokładny plan nasadzeń, elementów małej architektury i ewentualnego przebiegu instalacji pozwoli ograniczyć rozmiar ingerencji.

Wybór zasilania
Podstawowa jest kwestia, jakie zasilanie trzeba doprowadzić do ogrodu, oprócz oświetlenia mogą znaleźć się tutaj bowiem także inne urządzenia elektryczne, a także korzysta się z elektrycznej kosiarki lub elektronarzędzi. Jeśli ogród jest duży i będą stosowane np. reflektory oświetlające budynek, zechcemy mieć fontannę – również przecież zasilaną elektrycznie, wówczas trzeba doprowadzić 230 V. Gdy planujemy bardziej kameralną iluminację, można z powodzeniem korzystać z urządzeń zasilanych tzw. bezpiecznym napięciem 12 lub 24 V.

Tak czy inaczej, instalacja ogrodowa musi być podłączona do domowej w postaci niezależnego obwodu. Należy przy tym zastosować wyłącznik nadmiarowo-prądowy dobranym do wielkości obciążenia instalacji oraz wyłącznik różnicowo-prądowy (przeciwporażeniowy).
Oświetleniem steruje zazwyczaj automatyka, powinniśmy jednak pozostawić sobie możliwość ręcznego sterowania.

Wszystkie urządzenia i bezpieczniki należy zamontować w rozdzielnicy umieszczonej w łatwo dostępnym miejscu. Przewody zasilające wyprowadza się na zewnątrz i prowadzi w rurkach po ścianie budynku.
W ogrodzie warto wyodrębnić kilka obwodów, które mogą być wykorzystywane jednocześnie, ale nie zawsze przecież zachodzi taka potrzeba. Należy przy tym pamiętać, iż do urządzeń 12- i 24-woltowych należy podłączyć transformatory oraz dodatkowe bezpieczniki montowane za transformatorem (po stronie niskonapięciowej).

Reklama


Prowadzenie instalacji
Wykonanie instalacji należy zacząć od zaplanowania rozmieszczenia punktów w oświetleniowych. Doprowadzenie do tych miejsc instalacji niskonapięciowej jest najłatwiejsze i taką instalacje można wykonać samodzielnie. Przewód należy wprowadzić do karbowanej rurki ochronnej i  ułożyć w gruncie na niezbyt dużej głębokości. Tak, gdzie znajdą się lampy pozostawia się na powierzchni odcinek przewodu o długości ok. 1 m. Konieczne jest sporządzenie planu przebiegu instalacji, aby nie uszkodzić jej podczas prac ogrodowych.

Natomiast w przypadku zasilania 230 V można używać tylko kabla YKY o przekroju żył 2,5 mm2. Przewodów nie można układać w pobliżu dużych drzew, wzdłuż fundamentów i w odległości mniejszej niż 80 cm od rur wodociągowych. Prowadzi się je w liniach prostych, zaś tam, gdzie konieczna jest zmiana przebiegu, należy przewód zagiąć pod kątem prostym (nie po łuku). Kable układa się na głębokości 70 cm i umieszcza nad nimi (w odległości 30 cm) niebieską taśmę ostrzegawczą.
Taką instalację powinien wykonać elektryk. Podpowiemy tylko, że do zasilania pojedynczego obwodu wystarcza kabel trójżyłowy, ale kabel z pięcioma żyłami umożliwia niezależne sterowanie trzema obwodami.

A może słońce?
Warto rozważyć także zastosowanie, oprócz lub zamiast instalacji elektrycznej, instalację solarną. Obecnie nawet w ogólnych marketach są dostępne lampy ogrodowe z małymi ogniwami fotowoltaicznymi. Nie są one szczególnie dobrej jakości, niemniej starczają na kilka lat i w zupełności wystarczą do oświetlenia ścieżek. Natomiast producenci dobrej jakości sprzętu ogrodowego oferują nie tylko lampy, ale także np. fontanny i inne urządzenia, zasilane wspomnianymi ogniwami. Można także kupić ogniwa wystarczające do zasilania kilku odbiorników.

Taka instalacja nie wymaga wkopywania przewodów, a jedynym ograniczeniem jest konieczność takiego umieszczenia i nakierowania ogniwa, aby mogło się w ciągu dnia ładować.
Warto też zaznaczyć, że wiele lamp wykorzystuje diody LED, mające niezwykle mały pobór mocy. Dobrej jakości dioda może pracować około 100 000 godzin. Lampy są wyposażone w czujniki zmierzchowe, automatycznie włączające oświetlenie.
Lamp solarnych nie należy umieszczać w zasięgu innych źródeł światła, gdyż zaburza to funkcjonowanie czujnika zmierzchowego.

1. Lampy ogrodowe mają najróżniejszą wielkość i kształt. Mogą być zasilane standardowym napięciem 230 V lub bezpiecznym – 12 bądź 24 V.

lampa

2. Lampy pływające są zasilane napięciem bezpiecznym; podłączenie musi być wodoszczelne.
lampy_plywajace1

3. Oprócz oświetlenia w ogrodzie korzysta się także  z elektronarzędzi. Instalacja musi wytrzymać takie obciążenie.

podkaszarka

4. Lampy solarne przede wszystkim bardzo dobrze sprawdzają się jako oświetlenie ścieżek.
lampy_ogrod


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-04-09

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również