Jak zaoszczędzić na wodzie - wybierz urządzenia, które zrobią to za ciebie

Jak zaoszczędzić na wodzie - wybierz urządzenia, które zrobią to za ciebie

Oszczędzanie wody jest kwestią omawianą wielokrotnie przez różnych specjalistów i ekologów, którzy uczą nas dbałości o planetę. Pomimo tego wielu z nas woli po prostu wygodę i nie przejmuje się odkręconym do końca kranem, bierze 15 minutowe prysznice lub z uporem myje naczynia pod bieżącą wodą. Możemy odpowiedzieć na te zarzuty – a dlaczego nie? W końcu płacimy za wodę, możemy. Czy jednak nie chcielibyśmy płacić mniej? Na rynku istnieje wiele rozwiązań technologicznych, które zaczną oszczędzać wodę za nas - czyż nie jest to sytuacja idealna? Zobaczcie zatem jakie urządzenia do oszczędzania wody warto wybrać i ile naprawdę wygeneruje to oszczędności.

Garść statystyk na początek

Zeszłoroczne statystyki dają nam pogląd na to, ile średnio zużywamy wody. Jesteście ciekawi wyników? Otóż statystyczny Jan Kowalski zużywa codziennie aż 150 litrów! Z czego około 1-2 litra przeznacza na wodę pitną, a pozostała część trafia do kanalizacji. Biorąc pod uwagę cały rok, musimy zapłacić za 54750 litrów wody. Jakie są aktualne ceny? Przeglądając różne portale czy słuchając wiadomości możemy dowiedzieć się, że szykują się kolejne podwyżki wody w tym roku spowodowane opłatą środowiskową. Na ten moment możemy przyjąć, że każdy metr sześcienny wody kosztuje 4,20 zł, a metr sześcienny ścieków 4,40 zł. Przeliczając kwoty w skali roku, statystycznie wydajemy ok. 230 zł za wodę bieżącą oraz 237 zł za ścieki, co w sumie wynosi 467 zł na jedną osobę. Jeśli w gospodarstwie domowym mieszkają 4 osoby, rocznie będziemy płacili ok. 1868 zł.

Według statystyk ponad 40% wody zużywamy na kąpiel. Jednorazowe mycie naczyń pochłania ok. 40 litrów wody, a korzystanie dzienne z toalety 15-30 litrów wody. Więcej danych niestety nie mamy, dlatego postaram się obliczyć oszczędności właśnie dla tych danych.

Oszczędzanie wody starą metodą – zmiana nawyków

Zanim przejdę do opisu urządzeń oszczędzających wodę, chcę wam przypomnieć, jak robić to tradycyjną metodą. Z pewnością słyszeliście o tych sposobach wielokrotnie, ale wypunktuję je w ramach przypomnienia.

Oszczędzanie wody pod prysznicem

Reklama

Jak oszczędzać wodę:

 1. Zamiast kąpieli w wannie wybieraj prysznic.
 2. Skróć czas prysznicu z 10 minut do 4 minut.
 3. Myjąc ręce odkręcaj kran tylko do połowy.
 4. Nie myj zębów pod bieżącą wodą.
 5. Nie spłukuj niepotrzebnie toalety, np. kiedy wyrzucasz do niej chusteczkę lub niedopałek.
 6. Uszczelnij spłuczki w toaletach i baterie w urządzeniach.
 7. Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą.
 8. Stosuj programy oszczędnościowe w pralkach i zmywarkach.
 9. Nie myj samochodu wężem ogrodowym, ale za pomocą wiaderka z wodą.
 10. Nawadniaj rośliny w ogrodzie rzadziej i intensywniej zamiast często z niewielką ilością wody.

Urządzenia oszczędzające wodę – przegląd

Baterie z perlatorami

Perlator to specjalne urządzenie redukujące zużycie wody, które może być wbudowane w baterię lub zakładane za pomocą specjalnej nasadki. Zmniejsza moc strumienia wody dzięki napowietrzaniu jej, dlatego my wciąż mamy wrażenie mocnego strumienia, a jest to tak naprawdę powietrze. Mieszanina wody i powietrza wytwarzana przez perlatory pozwala zmniejszyć jej zużycie nawet o połowę. O ile warto ją zastosować w baterii umywalkowej czy prysznicowej, tak montowanie jej w wannie przyniesie nam więcej szkód niż korzyści. Dzieje się tak dlatego, że wanna będzie się wolniej napełniała, tracąc szybciej ciepło. Generując oszczędności w czasie kąpieli, lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w baterię dwuuchwytową, która szybciej wyrzuca z siebie wodę lub nowoczesne baterie podtynkowe z wylewnikami w formie kaskady (do 50 l/min).

Przejdźmy do konkretów. Używając normalnych baterii zużywamy w czasie mycia rąk 10-12 l/min, biorąc prysznic 15-20 l/min, a myjąc garnki 12-15 l/min. Stosując baterie z perlatorem wartości zmniejszą się odpowiednio do 7-8 l/min (redukcja do ok. 70%) , 6-10 l/min (redukcja do 70%) oraz 7 l/min (redukcja do 60%). Są to oczywiście wartości uśrednione, gdyż im nowsza generacja urządzeń, tym więcej możemy zaoszczędzić.

Oszczędzanie wody w bateriach umywalkowych

Weźmy pod uwagę wcześniejsze statystyki mówiące o tym, że 40% kosztów wody zużywamy na kąpiel, czyli według naszych przykładowych obliczeń ok. 187 zł. W najbardziej optymistycznym wariancie redukującym koszty o 70%, roczne opłaty za korzystanie z prysznica przez jedną osobę zmniejszą się nawet o 131 zł. W gospodarstwie domowym składającym się z 4 osób możemy zaoszczędzić na samym kąpaniu aż 524 zł.

Trudno będzie nam obliczyć konkretne wartości wygenerowane rocznie na myciu rąk, ale weźmy pod uwagę, że gdyby zmywać naczynia przynajmniej raz dziennie (od 40 l wody) przez cały rok, to dzięki używaniu baterii z perlatorem zaoszczędzimy na jedną osobę ok. 88 zł (przyjmując, że rocznie koszty wynoszą ok. 126 zł). Przy 4 osobach mamy już 352 zł.

Ograniczniki wypływu wody

Działają nieco inaczej niż perlatory, gdyż po prostu blokują głowicę baterii w taki sposób, abyśmy mogli poruszać nią wyłącznie w ograniczonym polu zmniejszając strumień wody o 40%. W przypadku prysznica dzięki zamocowaniu tego systemu możemy zmniejszyć przepływ wody do 8-9 l na minutę.

Biorąc pod uwagę statystyczne zużycie wody na kąpiel na poziomie 40%, dzięki ogranicznikowi wypływu wody pod prysznicem możemy zaoszczędzić w skali roku ok. 75 zł na jedną osobę.

Baterie termostatyczne i bezdotykowe

Baterie termostatyczne utrzymują stałą temperaturę wypływającej wody, dzięki czemu nie jest ona niepotrzebnie zużywana na jej ustawienie. Po drugie mają wbudowany przycisk oszczędnościowy, który zmniejsza strumień wody nawet o połowę (średnio 40%), redukując w ten sposób jej zużycie. Na rynku można znaleźć również wkłady regulacyjne ze stopniowym ustawianiem intensywności strumienia wody. Są one w stanie wygenerować oszczędności na poziomie 50%.

Baterie bezdotykowe, które często spotykamy w centrach handlowych, są wyposażone w fotokomórkę, która steruje włączaniem i wyłączaniem wody. Sprawdzi się w przypadku zapominalskich i tych, którzy próbują myć pod bieżącą wodą zęby lub naczynia. Tego rodzaju urządzenia można również zaprogramować na określony czas, chociaż bardziej praktyczne wydaje się wyłączanie wody po cofnięciu dłoni.

Spłuczka WC

Nowoczesne spłuczki WC charakteryzują się dwiema komorami na wodę oraz dwoma sterującymi nimi przyciskami. Jak pamiętacie z wcześniejszej części tekstu, dzienne zużycie wody w toalecie wynosi 15-30l. Te wartości nie biorą się znikąd – jednokrotne spłukanie muszli zużywa 6-9l wody! Jeśli będziemy używali „oszczędnego” przycisku, zużyjemy jej dokładnie o połowę mniej. Nowoczesne spłuczki WC mogą również posiadać przycisk STOP, który pozwoli odciąć nam przepływ wody w dowolnym momencie.

Baterie z perlatorem

Zakładając, że dzienne zużycie wody na spłukiwanie toalety wynosi aż 30l, w skali roku daje nam to 10950 litrów czyli ok. 94 zł opłat. Nietrudno obliczyć, że dzięki samej spłuczce WC w przypadku jednej osoby oszczędzimy rocznie nawet 47 zł, a 4 osobowego gospodarstwa domowego już 188 zł!

Nowa pralka i zmywarka

Oszczędności na zużyciu wody mogą generować po prostu nowe urządzenia. Obecne pralki i zmywarki mają wbudowane programy oszczędzające wodę, które potrafią zmniejszyć jej zużycie nawet o połowę. Ręczne zmywanie zużywa min. 40 l, przy czym tradycyjna zmywarka pobiera jednorazowo 15-20 l. Jeśli zainwestujemy w nowsze urządzenie, zużycie wody może spaść zaledwie do 9 l. Wiele modeli posiada wbudowane czujniki kontrolujące stopień zabrudzenia wody, dzięki czemu pobierają ją tylko wtedy, gdy jest to konieczne (dotyczy zarówno pralek, jak i zmywarek)

Pralka zużywa podobne wartości wody bo ok. 40-50 l na jedno pranie, a używając programów oszczędnościowych, zredukujemy te wartości do 20-30 l.

Zakładając tak jak wcześniej, że będziemy zmywali przynajmniej raz dziennie naczynia w zmywarce zamiast ręcznie, zaoszczędzimy w skali roku już od 63 zł. W przypadku najnowocześniejszych urządzeń nawet 94 zł! Nietrudno obliczyć, jak będą kształtowały się oszczędności w przypadku kilkuosobowej rodziny.

Zaawansowane sposoby na oszczędzanie wody w domu

Wymienione wyżej metody nie są oczywiście jedynymi możliwościami na generowanie oszczędności wody w domu. Są one jednak najłatwiejsze do wprowadzenia i nie powodują znacznego uszczerbku w naszym budżecie. Warto jednak poznać wszystkie opcje, ponieważ już na etapie budowy własnego domu możemy pomyśleć o mniejszych rachunkach za wodę i ścieki.

Mycie podłogi wodą szarą

 1. Wykorzystanie wody szarej – jeśli w czasie budowy domu zainwestujemy w dwa piony kanalizacyjne, możemy wprowadzić system zbierający zużytą wodę z wanny, prysznica czy umywalek, która zostanie przepuszczona przez filtry naturalne, biologiczne i mechaniczne. Będziemy ją mogli później ponownie wykorzystać np. do sprzątania, spłukiwania toalety czy mycia samochodu. Woda szara nie nadaje się jednak ani do picia ani do zmywania naczyń.

 2. Zbudowanie deszczówki – możemy zdecydować się również na wykonanie deszczówki, która jest bardziej kosztownym sposobem generowania oszczędności. W skrócie mówiąc, chodzi o zbieranie wody deszczowej, która gromadzi się w specjalnych zbiornikach i odpowiedni system, który pozwoli na jej oczyszczenie i ponowne wykorzystanie. Podobnie jak w przypadku wody szarej nie nadaje się ona do picia czy zmywania naczyń, ale można jej używać do pozostałych czynności. Inwestycja w deszczówkę zwróci się jednak wolniej – dopiero po ok. 8-10 latach. Pozwala ona jednak na zmniejszenie zużycia wody w niektórych przypadkach nawet do 80% (w okresie bezdeszczowym i tak musimy zużywać wodę z wodociągów).

Nowoczesne oszczędzanie wody bez wyrzeczeń

Wielu z nas nie lubi oszczędzać wody, gdyż nie może spokojnie wziąć prysznicu czy umyć samochodu dokładnie tak, jak lubi. Jeśli chcielibyśmy zmniejszyć koszty za wodę nie zmieniając własnych przyzwyczajeń, możemy oddać nasz dom w ręce techniki, która zrobi to dosłownie za nas! Jak widać oszczędności mogą być znaczące, szczególnie że ceny wody będą z każdym rokiem rosły, a my nie jesteśmy w stanie uniknąć opłat. Nowoczesne baterie umywalkowe czy spłuczki WC to również rozwiązanie dla tych z nas, którzy martwią się o los planety i ciągle zmniejszające się zasoby wody pitnej. Według niektórych danych już w 2015 roku połowa ludzkości miała problem z dostępem do czystej wody – może najwyższy czas zacząć oszczędzanie?

Źródła:
https://www.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/Ile-litrow-wody-marnujemy-kazdego-dnia-00002619
https://www.zwik.lodz.pl/dla-klientow/taryfy-i-cenniki/oplaty-na-rok-2017/
https://www.e-instalacje.pl/a/jak-oszczedzac-wode-w-domu-i-ogrodzie-5743,2.html

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2017-03-23

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej