Własna garderoba, która pomieści wszystkie bluzki, swetry, spodnie czy płaszcze, to nie tylko marzenie każdej kobiety, ale również mężczyzn, którzy od lat żyją w bałaganie lub są spychani do rogu szafy. Projekt takiej przestrzeni nie ogranicza się wyłącznie do wyboru materiału wykonania szaf czy oświetlenia, ale również systemów, które ułatwiają przechowywanie ubrań. Zobaczcie jak zaprojektować idealną garderobę, która będzie nie tylko piękna, ale również funkcjonalna i praktyczna!
Przestrzeń na garderobę
Nad projektem garderoby zastanawiają się najczęściej właściciele domów jednorodzinnych, którzy dysponują wymaganą przestrzenią. Pokój, który rozumie się jako garderobę powinien mieć ok. 4 m2, a często im więcej tym lepiej. Najmniejsze pomieszczenia na przechowywanie ubrań charakteryzują się powierzchnią o wielkości 2-3 m2, ale nie możemy w nich zupełnie zaszaleć. Pokój o wielkości 10 m2 to już miejsce, w którym ustawimy wygodną pufę, będziemy mogli wyprasować ubrania czy przejrzeć się wygodnie przed wysokim lustrem.
Garderoba powinna znajdować się zawsze w pobliżu łazienki lub sypialni, by korzystanie z niej było komfortowe. Wielokrotnie wykorzystuje się poddasze, a zwłaszcza niewielkie przestrzenie ze skosami, w których urządzenie pokoju byłoby po prostu niewygodne. Jest to dobry pomysł, jednak wtedy należy ze szczególną uwagą wybrać system do przechowywania.
Garderoba na wymiar
Wygodna garderoba musi być dobrze przemyślana, dlatego zanim będziemy decydowali o wyborze materiałów do wykonania drzwi czy najlepszym oświetleniu, musimy zastanowić się, co chcemy w niej przechowywać. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, ile posiadamy par butów, ile spodni, bluzek itd. oraz jaka jest długość naszych płaszczy lub sukienek.
Szafy w garderobie powinny mieć ok. 60 cm głębokości. W przypadku bardzo małej przestrzeni możemy zaplanować 55 cm, jednak lepiej więcej niż mniej. By oszczędzić miejsce w szafie, powinniśmy zaprojektować równoległe drążki jeden pod drugim, zamiast jednego na pełną długość ściany.
Oto poglądowa wysokość zawieszenia drążka, w zależności od rodzaju odzieży:
- 170-180 cm - długie sukienki i płaszcze
- 50-60 cm – krótkie bluzki
- do 100 cm – koszule, bluzki – jeśli nie zależy nam na dużej oszczędności miejsca
- 70 cm – spodnie złożone w połowie na wieszaku
- 130 cm – spodnie wiszące na wieszaki z klipsami
- 100 cm – długie spódnice, marynarki, płaszcze średniej długości
Wysokość zawieszenia drążka, Źródła: Unsplash.com
W przypadku systemu drążków musimy dobrze zastanowić się nad wyborem wieszaków na ubrania. Najtańsze plastikowe nie wyglądają najgorzej, ale warto przejrzeć ofertę drewnianych czy powlekanych materiałem modeli. Poza tradycyjnymi wieszakami możemy wybrać modele wysuwane, które nadają się np. do zawieszenia spodni. Popularnym rozwiązaniem są tzw. pantografy, które montuje się wysoko pod sufitem. W czasie organizowania całej garderoby powinniśmy przejrzeć ofertę różnych wieszaków – niektóre mają haczyki, inne specjalne miejsce na zawieszenie bluzek na ramiączkach, a jeszcze inne są szersze i grubsze, by nie odkształciły się na nich marynarki czy płaszcze. Godne uwagi są wielopoziomowe wieszaki, które oszczędzają miejsce oraz te na klamry, które pozwalają na zawieszenie każdej odzieży.
Co poza drążkami w garderobie
Garderoba, która posiada same drążki, nie może być w większości przypadków uznana za funkcjonalną i dobrze zaprojektowaną. Podstawą są różnej wysokości półki oraz dodatkowe systemy, które pomogą w przechowywaniu drobniejszych akcesoriów.
Bluzki, ubrania sportowe, swetry lub inne niegniotące się ubrania możemy trzymać złożone na półkach lub w szufladach. Jeśli wybierzemy drugą opcję, dobrym pomysłem jest ułożenie złożonych ubrań pionowo – w ten sposób z pewnością będziemy mieli szybki wgląd do zawartości całej szuflady i zaoszczędzimy trochę miejsca. Jeśli wybierzemy bardzo płytkie modele, możemy w nich przechowywać nawet biżuterię, szale czy krawaty.
Poza szufladami popularne są kosze, do których powinniśmy włożyć różne akcesoria oraz bieliznę czy skarpetki. Druciane pojemniki mogą służyć również na przechowywanie swetrów czy bluzek, jeśli nie planujemy tradycyjnych półek. Szale czy apaszki warto zawiesić na dedykowanym wieszaku lub na specjalnych haczykach.
Dużym problemem bywa przechowywanie obuwia. Jeśli dysponujemy wysokim pomieszczeniem, możemy ułożyć je na dnie szafy. Gdy mamy dużo butów i wolimy zainwestować w systemy, warto rozważyć niezbyt głębokie półki lub konstrukcję np. z dwupoziomowych drążków, które pomieszczą wszystkie czółenka. Obuwie rzadko noszone powinniśmy przechowywać na prawidłach. Wybrane modele warto również ukryć w pudełkach, by nie zbierały niepotrzebnie kurzu. Wysokie buty takie jak damskie kozaki, warto powiesić na specjalnych wieszakach z klamrami.
W czasie projektowania własnej garderoby warto zaplanować dodatkowe, obszerne półki w szczycie szafy, na których będziemy mogli przechowywać różne rzeczy sezonowe takie jak walizki, plecaki czy nawet pościel. Jeśli dysponujemy wystarczającą przestrzenią, powinniśmy przemyśleć wygospodarowanie dodatkowego miejsca na przedmioty gospodarstwa domowego takie jak odkurzacz, mop czy deskę do prasowania.
Inspirujące garderoby
Inspirujące garderoby, Źródła: Pexels.com
Garderoba, poza swoją praktyczną funkcją, może stać się pięknym miejscem, pasującym do reszty domu czy mieszkania. Warto o tym pamiętać i nie projektować wnętrza nie mającego zbyt wiele wspólnego z resztą pomieszczeń. Podstawą każdej garderoby są szafy i ich drzwi, które powinny być tradycyjnie rozwierane lub przesuwane w przypadku małych przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na materiał ich wykonania – szklane elementy wyglądają zdecydowanie lżej, niż masywne drewniane drzwi. Kolor ma tutaj również nieodzowne znaczenie. Garderoba jako pomieszczenie często nie posiada okna, dlatego wybierajmy jasne kolory na ściany, które sprawiają, że wnętrze stanie się jasne i przytulne.
Modne są zarówno klasyczne szafy, jak i proste nowoczesne formy. Jeśli kochacie styl vintage, poszukajcie stylizowanych mebli lub wybierzcie się na targ staroci – być może upolujecie piękny stojak na buty lub szafę. Garderoba może być przecież wykonana na wymiar lub w przypadku dużej przestrzeni, urządzona za pomocą gotowych mebli.
Nie zapominajmy również o lustrze – jeśli mamy na to miejsce, możemy zainwestować w stojące modele. W przypadku małej garderoby sprawdzonym rozwiązaniem są lustra umieszczone na drzwiach, które jednocześnie powiększają optycznie przestrzeń.
W garderobie znaczącą rolę odgrywa oświetlenie, którego moc powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Lepiej zainwestować w żarówki o barwie dziennej, która nie będzie zafałszowywała kolorów ubrań. Powinniśmy zaplanować dwa główne systemy oświetleniowe – jedno główne, które będzie przydatne w czasie przymiarek oraz dodatkowe, które stworzy specyficzny klimat we wnętrzu. Pamiętajmy o tym, że to, czy będą to punkty świetlne czy nowoczesne pasy LED-owe, zależy już tylko od nas.
Przygotowaliśmy dla was zbiór inspiracji, które z pewnością pomogą wam zaprojektować swoją idealną garderobę.
Nowoczesna garderoba, źródło pinterest.com
Otwarta garderoba, źródło pinterest.com
Kobieca garderoba, źródło pinterest.com
Garderoba błękit, żródło pinterest.com
Czarna garderoba, źródło pinterest.com
Garderoba glamour, źródło pinterest.com
Klasyczna garderoba, źródło pinterest.com
Garderoba marzeń
W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, gdy w końcu mamy miejsce, czas i środki na zorganizowanie perfekcyjnej garderoby, w której według naszych oczekiwań wszystko będzie miało swoje miejsce. To zadanie może być jednak trudniejsze niż się wam wydaje! By wszystko poszło sprawnie i szybko, przejrzyjcie swoją odzież, zaplanujecie ilość oraz rozmieszczenie drążków czy półek i działajcie!
Co chcielibyście mieć w swojej garderobie marzeń?
Monika
Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.