Jak zbudować i zaaranżować antresolę w mieszkaniu

Jak zbudować i zaaranżować antresolę w mieszkaniu

Antresola jest doskonałym pomysłem do wysokich pomieszczeń, dając szansę na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni pod sufitem na sypialnię, miejsce pracy, biblioteczkę lub kącik dla dzieci. Kiedy warto ją i jakie są jej plusy oraz minusy? Dowiedz się, co mówi o niej prawo budowlane oraz o czym pamiętać na etapie realizacji wybranego projektu.

Z artykułu
dowiesz
się:
 • czy na budowę antresoli są potrzebne zezwolenia;
 • jakie są wady i zalety antresoli;
 • z jakich materiałów można ją zbudować;
 • jak zaaranżować antresolę;
 • jak zająć się kwestią oświetlenia i instalacji;
 • jak zbudować ją krok po kroku.

antresola
Antresola, Źródło: Unsplash.com

Antresola we wnętrzu a prawo budowlane

Antresola jest górną częścią kondygnacji lub pomieszczenia, która znajduje się nad rozdzielającym je stropem pośrednim, charakteryzując się mniejszą powierzchnią niż kondygnacja poniżej. By mówić o antresoli, należy także zaznaczyć, że nie jest ona zamknięta żadnymi przegrodami budowlanymi od strony wnętrza z którego jest wydzielona.


Zapis o niej możemy znaleźć w dziale I Przepisów ogólnych § 3 pkt. 19 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Zgodnie z prawem powinna mieć ona minimum 2,2 m wysokości, co jak się okazuje w praktyce, nie zawsze jest przestrzegane. Wynika to z przepisów dotyczących pomieszczeń, które są przeznaczone na pobyt ludzi. Jeśli antresola znajduje się pod pochyłym stropem, średnia wysokość liczona między największą a najmniejszą wysokością powinna wynosić min. 1,9 m.

Budowa antresoli nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, chyba że zdecydujesz się na przebudowę ścian działowych. W przypadku mieszkania może być konieczne uzyskanie pozwolenia od spółdzielni bądź innych organów, w zależności od obowiązujących przepisów.

Kiedy możesz rozważać antresolę

Reklama

Antresolę rozważa się we wnętrzach z wysokim sufitem, które zdarzają się np. w starych kamienicach bądź budynkach pofabrycznych zaaranżowanych na mieszkania. Służy ona często jako sypialnia, a także biblioteczka lub miejsce do pracy. Buduje się ją zazwyczaj w pokoju dziennym. W pokojach dziecięcych chętnie projektuje się przestrzeń sypialnianą pod sufitem, urządzając garderobę lub przestrzeń do nauki na niższej kondygnacji.

Wymiary niezbędne do rozważania antresoli:

 • 4,6 – 4,7 m – standardowo zaleca się pozostawienie 2,2 m na jednej kondygnacji i na drugiej, doliczając grubość dodatkowego stropu wynoszącą 20-30 cm, uzyskujemy powyższy wynik;
 • 4,4 – 4,5 m – najniższa wysokość do komfortowego korzystania z antresoli i niższej kondygnacji przez osoby dorosłe (po 2 m na przestrzeń użytkową);
 • 3,4 – 3,7 m – przestrzeń sypialniana może mieć obniżoną wysokość na ok. 1,2 m – wtedy niższa kondygnacja powinna mieć 2,2 m wysokości, dodając do niej grubość stropu uzyskujemy nasz wynik;
 • 2,6 – 2,7 m – możesz zmniejszyć wysokość pomieszczenia pod antresolą do ok. 1,2 m, urządzając pod nią schowek, antresola będzie miała również 1,2 m, stanowiąc przestrzeń sypialnianą.

Antresola w pomieszczeniach o wysokości ok. 2,5 m jest bardzo trudna do wykonania. Nie jest to oczywiście pomysł skazany na niepowodzenie, jednak takie konstrukcje to raczej pomysł do pokoju dziecięcego. Wtedy można rozważyć wysokość wyższej kondygnacji do 100 cm, pozostawiając pod nią przestrzeń np. do nauki. Nie będzie ona w pełni komfortowa w użytkowaniu, ale jeśli zależy ci na wygospodarowaniu dodatkowego miejsca, warto się na nią zdecydować.

antresola
Antresola, Źródło: Unsplash.com

Jakie są wady i zalety posiadania antresoli

Antresola, jak i inne rozwiązania budowlane ma swoje zalety oraz wady, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Najważniejsze zalety antresoli:

 • doskonały pomysł przy małych dzieciach, które można obserwować z góry (rodzice), a także stworzyć im więcej przestrzeni do zabawy;
 • wykorzystanie otwartej przestrzeni, zachowując jednocześnie integralność z pozostałą częścią wnętrza;
 • lepszy podział mieszkania ze względu na pełnione funkcje;
 • optyczne powiększenie przestrzeni;
 • podniesienie atrakcyjności mieszkania.

Wady antresoli:

 • słaba akustyka – dźwięki z niższej kondygnacji, jak i te z wyższej będą sobie wzajemnie przeszkadzać (szczególnie dzieci);
 • problematyczne optymalne ogrzanie przestrzeni (ciepło wędruje w górę).

Materiały do budowy antresoli

Antresole w mieszkaniach buduje się zazwyczaj z drewna, metalu bądź żelbetu, jednak nie zależy to wyłącznie od stylistyki, ale wiąże się ze względami praktycznymi. Jeśli konstrukcja ma przenosić znaczne obciążenia, konieczne jest zastosowanie metalu. Samo wykończenie antresoli zależy już od ciebie – możesz postawić na drewno, płyty meblowe, g-k, szkło czy mdf.

Antresola z drewna

Drewno nadające się na budowę antresoli nie może mieć widocznych sęków, pęknięć ani innych niedoskonałości. Najlepszymi gatunkami drzew są buk, dąb i jesion. Drewniana konstrukcja składa się zazwyczaj z nośnych legarów i podtrzymujących je słupów – poszycie wykonuje się np. z płyty OSB zaizolowanej termicznie i akustycznie, wykończoną od dolnej strony płytą g-k. Antresole z tego materiału mogą być wykonane przez osoby, które mają już doświadczenie.

Antresola z metalu

Metalowe antresole zajmują często mniej miejsca i sprawiają wrażenie lżejszych, świetnie podkreślając wnętrza urządzone w stylu industrialnym i nowoczesnym. Można z łatwością dodać szklane tafle, które doświetlą przestrzeń. Metalowe konstrukcje przenoszą także znaczne obciążenia. Na rynku można znaleźć gotowe antresole do złożenia.

Bezpieczeństwo – balustrada i schody

Korzystanie z antresoli musi być przede wszystkim bezpieczne, dlatego konieczny jest montaż balustrady lub barierki oraz odpowiednich schodów. Balustrada powinna być dopasowana do charakteru i rodzaju schodów, o wysokości 110 cm, by zabezpieczać przed wypadnięciem.

Wejścia na antresolę mogą stanowić proste lub kręcone schody bądź drabinka, która jest idealnym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego. W przypadku niewielkiej przestrzeni można zamocować schody kacze o asymetrycznych stopniach bądź zbudować schowek wraz ze stopniami, do którego włożysz niezbędne przedmioty.

Jak urządzić antresolę – wskazówki i inspiracje

Niezależnie od tego, jaką funkcję będzie pełnić pomieszczenie, powinno pasować stylistycznie do reszty mieszkania. Warto dobrać sprzęty, meble i dekoracje podkreślające jego spójność aranżacyjną. Jeśli antresola ma pełnić funkcje przytulnej sypialni, można zrezygnować z klasycznych ram łóżka, a wybrać jedynie większy materac – jest to idealna opcja przy niższych wnętrzach. W pracowni należy zadbać o ergonomiczne krzesło i stół, by nie nadwyrężyć swojego kręgosłupa. Budując schowek, warto dokładnie przemyśleć ułożenie szafek i upewnić się, że konstrukcja wytrzyma takie obciążenie.

Antresolę można urządzić na wiele sposobów – zobaczcie poniższe inspiracje, by zobaczyć jak inni wykorzystali tą przestrzeń w mieszkaniach oraz w domach:

antresola
Antresola, źródło: pinterest.com

antresola
Antresola, źródło: pinterest.com

antresola
Antresola, źródło: pinterest.com

antresola
Antresola, źródło: pinterest.com

antresola
Antresola, źródło: pinterest.com

antresola
Antresola, źródło: pinterest.com

antresola
Antresola, źródło: pinterest.com

antresola
Antresola, źródło: pinterest.com

Oświetlenie i inne rzeczy, o których mogłeś zapomnieć

Antresola wymaga przemyślanego oświetlenia. Nie sprawdzi się raczej oświetlenie sufitowe umieszczone centralnie, chyba że zadbamy o jego obniżenie dla niższej kondygnacji. Sprawdzonym rozwiązaniem są światła kierunkowe, lampki stołowe o delikatnym natężeniu, które wprowadzą odpowiedni klimat. Oświetlenie powinno być dopasowane do funkcji – inne będzie niezbędne w kąciku wypoczynkowym, miejscu do pracy, a inne w sypialni. Warto zadbać nie tylko o sztuczne światło, ale także o naturalne takie jak okna dachowe.

Na większej przestrzeni musisz zadbać o dopływ energii elektrycznej, by umożliwić podłączenie różnorodnych urządzeń – komputera, drukarki, telewizora itd. Przewody instalacyjne zawsze rozprowadzaj z najbliższej puszki i ukryj je w konstrukcji bądź w obudowach wzdłuż podłogi.

Na antresoli należy zadbać także o właściwą wentylację, gdyż będzie się na niej gromadziło rozgrzane powietrze. Warto zamocować kratkę wentylacyjną bądź wentylację mechaniczną.

Budowa antresoli krok po kroku

 1. Przygotuj projekt antresoli, zaczynając od zmierzenia wymiarów ścian i rozrysowania tego, jak chcesz zagospodarować przestrzeń. Na tym etapie warto również przewidzieć ewentualną instalację elektryczną i ogrzewanie.
 2. Zamów niezbędne elementy u stolarza bądź w innym miejscu – pamiętaj o tym, że projekt musi być precyzyjny.
 3. Wywierć otwory pod belki i pod kotwy – zamocuj kotwy, a następnie belki do ściany. Należy przyłożyć w odpowiednim miejscu legary i wkręcić śruby.
 4. Wykończ belki wyrównując łączenia itd. Zajmij się tynkowaniem, malowaniem ścian. Zamocuj deski bądź inne elementy stanowiące strop.
 5. Zamocuj drabinkę bądź schody z balustradą.

antresola w mieszkaniu

Najlepsze wykorzystanie wysokich pomieszczeń

Antresola jest bezdyskusyjnie najlepszym sposobem na wykorzystanie wysokich pomieszczeń, by stworzyć kameralną, wyjątkową przestrzeń dla domowników. Nie wymaga ona często kosztownego remontu, który wiązałby się z adaptacją poddasza bądź wydzieleniem całego piętra, a jedynie zbudowaniem nowej konstrukcji w salonie. Bawialnia dla dzieci, niewielka sypialnia, biblioteka, miejsce do malowania, treningów czy domowe biuro do pracy – wybór zależy już tylko od ciebie.

Która z inspiracji najbardziej ci się podoba?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2020-08-03

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej