Jak zrobić drewniany mostek?

Jak zrobić drewniany mostek?

Drewniany mostek nie jest trudny w wykonaniu, jednak wymaga podstawowej wiedzy na temat materiałów i sposobów jego realizacji. Nie musimy zazwyczaj przygotowywać projektu, ale powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby konstrukcja była odpowiednio trwała i stabilna. To oznacza dobranie belek o odpowiednim przekroju, dość grubych desek na poszycie oraz przygotowania przyczółków, czyli fundamentu.

Drewniany mostek - jak zrobić?
Drewniany mostek - jak zrobić?, Zdjęcie: Pixabay.com

Drewniany mostek – dlaczego warto go wybrać i gdzie go umieścić

Mostek z drewna jest świetnym pomysłem na urozmaicenie wyglądu naszego ogrodu. Oto jego podstawowe zalety:

  • umożliwia przejście nad naturalnym rowem, nad stawem czy nad oczkiem wodnym,
  • stanowi wspaniałą dekorację ogrodu,
  • jest prosty w zbudowaniu,
  • można zakupić gotowy model,
  • docenią go osoby ceniące naturalne materiały,
  • posiada wiele różnorodnych form, dlatego wpasuje się niemal do każdego stylu w jakim urządzono ogród.

Można go umieścić np.:

  • nad stawem, strumieniem czy oczkiem wodnym,
  • nad rowem,
  • na ścieżce w ogrodzie,
  • wśród kwiatów czy klombów.
Reklama

To, jak zrobić drewniany mostek zależy głównie od tego, czy będzie on użytkowany przez nas, czy ma stanowić jedynie element dekoracyjny. W drugim przypadku musi to być przemyślana konstrukcja, która nie tylko doskonale zgra się z otoczeniem, ale utrzyma nasz ciężar bez ryzyka złamania się czy uszkodzenia.

Drewniany mostek – płaski czy wygięty w łuk

Mostek z drewna może być płaski lub wyprofilowany w łuk. Ten drugi jest bardziej efektowny, ale po deszczu nachylone pod kątem wejście i zejście staje się zjeżdżalnią. Z tego też względu warto wykonać przynajmniej z jednej strony odpowiednio stabilną poręcz oraz pomyśleć o ryflowanych deskach, które posiadają charakterystyczne żłobienia poprawiające przyczepność.

Nierzadko zdarzają się także mostki drewniane o bardziej fantazyjnych konstrukcjach. W ogrodach japońskich i tych inspirowanych sztuką wschodu stosuje się często zygzaki. By urozmaicić wygląd mostu możemy wykonać wersję łukową, krokową czy nawet zawieszoną – wymaga ona jednak szczególnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Zobaczcie najlepsze inspiracje mostków wykonanych z drewna:

Ogrodowy mostek - inspiracja 1
Ogrodowy mostek, źródło pinterest.com

Japoński mostek ogrodowy - inspiracja 2
Japoński mostek ogrodowy, źródło pinterest.com

Wiejski mostek drewniany - inspiracja 3
Wiejski mostek drewniany, źródło pinterest.com

Mostek z drewna - inspiracja 4
Mostek z drewna, źródło pinterest.com

Mostek z drewna - inspiracja 5
Mostek z drewna, źródło pinterest.com

Nowoczesny mostek drewniano-metalowy - inspiracja 6
Nowoczesny mostek drewniano-metalowy, źródło pinterest.com

Naturalny most drewniany z bali - inspiracja 7
Naturalny mostek drewniany z bali, źródło pinterest.com

Wstępne informacje na temat mostku drewnianego w ogrodzie

Budujemy, oczywiście, mostek o dowolnej szerokości, ale planując wąską kładkę powinniśmy wziąć pod uwagę konieczność przejeżdżania wózkiem ogrodowym, taczką oraz np. przeprowadzenia kosiarki do trawy. Wspomniana poręcz musi być uwzględniona przy planowaniu wygodnej komunikacji.
Jako poszycie stosuje się deski, których grubość powinna wynosić 32-55 mm. Jeśli mostek nie będzie szerszy niż 120 cm ani dłuższy niż 300 cm, wystarczą dwie belki o przekroju 9×18 cm lub 10×20 cm.

Przygotowanie drewna

Drewniany most - ryflowane deski
Drewniany most - ryflowane deski, Zdjęcie: Pixabay.com

Najlepiej wybrać gatunek drewna trwały, wytrzymały na obciążenia i odporny na działanie wody. Może to być rodzimy dąb, modrzew i robinia lub egzotyczne: bangkirai bądź lapacho oraz teak.

Materiał powinien być sezonowany i czterostronnie ostrugany oraz zostać zaimpregnowany środkami bezpiecznymi dla roślin i zwierząt.

Jeśli wejście na mostek będzie się znajdowało na poziomie gruntu, konieczne jest zabezpieczenie końców belek. W tym celu można je np. osłonić folią kubełkową, a dookoła miejsca osadzenia w gruncie lub betonowych stóp wykonać opaskę ze żwiru. Deski poszycia należy ponacinać w poprzek; te żłobienia zapobiegają poślizgowi, gdy materiał będzie mokry.

Na ogół doradza się jednak, by końcówki belek nie opierały się bezpośrednio ani na gruncie ani nawet na fundamencie, gdyż narażamy je w ten sposób na butwienie. Najlepszym rozwiązaniem jest osadzenie ich w ocynkowanych stalowych uchwytach, zatopionych w blokach betonowych będących jednocześnie fundamentami.

Wykonanie czyli jak samodzielnie zrobić mostek drewniany

Konstrukcja mostka musi być oparta na fundamentach, jeśli odległość między jego końcami jest większa niż 2,5 m. To one odpowiadają za przenoszenie obciążeń. Umieszcza się je po obu stronach oczka lub strumyka tak, aby nie naruszyły materiału, z którego został wykonany.

Jeśli chcemy wykonać fundamenty betonowe, zaczynamy od wykopu na planie kwadratu, który powinien mieć głębokość 60 cm i długość boku ok. 30 cm. Ziemię w wykopie należy dokładnie ubić i wypoziomować. Beton wlewa się bezpośrednio do środka, bez szalunku. Gdy jest już dość gęsty, umieszcza się w nim kotwę ze stali nierdzewnej, z obejmą, do której przymocowana będzie drewniana konstrukcja. Prosta budowla nie wymaga często fundamentów betonowych, a jedynie mocnych pali wbitych w ziemię lub nawet wzmocnienia brzegów i oparcia go na nich.

Uwaga – jeśli wykonujemy filary w zbiorniku wodnym, powinniśmy zagłębić je na 1/3 ich własnej wysokości. Jeśli nasze oczko wodne jest np. uszczelnione folią, filary powinny stać na stopach.

Dźwigary, deski i balustrada – łączymy wszystko w całość

Drewniany most - konstrukcja
Drewniany most - konstrukcja, Zdjęcie: Pixabay.com

Dźwigary mostku łukowego wykonuje się z prostych odcinków belek: krótkich na wejściu i zejściu oraz dłuższych, łączących poprzednie. Ich końce muszą być ścięte pod takim kątem, aby uzyskać zaplanowaną wysokość łuku. Można też zrobić mostek o „staranniej” wyprowadzonym łuku. Wówczas także fragmenty łączące wejście i zejście wykonuje się z krótkich odcinków belek złączonych pod odpowiednim kątem. Poszczególne elementy skleja się, łączy na wręby lub skręca śrubami.

Jeżeli możemy liczyć na pomoc, warto na brzegu złożyć dźwigary, sprawdzić, czy są identyczne i całość postawić na fundamentach. Końce konstrukcji mocuje się do obejm długimi, nierdzewnymi śrubami.

Kolejnym etapem jest montaż poszycia. Ryflowane deski przykręcamy wkrętami, oczywiście nierdzewnymi, prostopadle do dźwigarów, nawiercając uprzednio gniazda. Nie powinny być one nigdy ułożone na styk – najlepiej pozostawić szczeliny 1-1,5 cm. Do łączenia desek z konstrukcją mostu powinno się stosować wkręty o średnicy powyżej 5 mm i długości dostosowanej do grubości łączonych elementów.

Do mocowania słupków balustrady służą stalowe, lakierowane profile. Zazwyczaj umieszcza się je tylko z dwóch stron słupka, ale większą stabilność balustrady zapewnią trzy punkty podparcia. Sam projekt balustrady zależy już od naszych oczekiwań. Pamiętajmy o tym, że pionowe tralki powinny być ustawione maksymalnie co 30 cm, by zapewnić odpowiednią stabilność konstrukcji. Poręcz warto wykonać wtedy, jeśli mostek znajduje się nad zbiornikiem wodnym lub jest bardzo długi, o mocnym łuku.

Zobaczcie na własne oczy jak zbudować długi most z drewna:

A może wolicie przyjrzeć się z bliska temu, jak zbudować dekoracyjny most drewniany do ogrodu?

mocowanie_slupka2

Mostki drewniane można bez problemu kupić, jednak ich słabym punktem jest delikatna balustrada, która nie wytrzymuje gwałtownego oparcia się.

balustrada1

Mostek drewniany krok po kroku

Mostek drewniany nie jest trudny w wykonaniu – wystarczy przygotować prosty projekt w głowie lub na kartce papieru, kupić odporne drewno i zacząć budować konstrukcję, która stanie się naszą ogrodową dumą. Możliwości mamy wiele – od prostych po łukowe konstrukcje, mostki japońskie czy niewielkie pomosty, które zachwycą swoją prostotą i naturalnością. Pamiętajmy jedynie o tym, że most poza wspaniałym wyglądem musi być przede wszystkim solidny i bezpieczny – jeśli sami nie umiemy takiego zbudować, wybierzmy coś z gotowej oferty producentów.

Co sądzicie o drewnianych mostach? Są lepsze od swoich kamiennych czy metalowych konkurentów?

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2018-05-29

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej