Jak zrobić najprostszy system podlewania automatycznego

Jak zrobić najprostszy system podlewania automatycznego

Twój ogród jest duży i piękny? Nie jesteś zbyt zadowolony z tego, że należy go często podlewać ręcznie? W wielu ogrodach system automatycznego nawadniania jest wręcz niezbędny! System automatycznego podlewania ogrodu składa się z kilku podstawowych elementów: sieci rur doprowadzających wodę do zraszaczy, zraszaczy (ewentualnie też linii kroplujących) i rozdzielacza. W bardziej skomplikowanych systemach wykorzystuje się też czujniki deszczu oraz elektrozawory. Jak zrobić najprostszy system podlewania automatycznego w swoim ogrodzie? Dzisiaj podpowiemy kilka dobrych rad w tym temacie!

Z artykułu
dowiesz
się:
 • Jak wykonać najprostszy system podziemny podlewania automatycznego?
 • Co będzie Ci potrzebne do wykonania najprostszego systemu podlewania automatycznego?
 • Jak zabrać się do zaplanowania najprostszego systemu podlewania automatycznego?
 • Jaki to jest najprostszy system automatycznego nawadniania? Co go powinno cechować?

Jak zrobić najprostszy system podlewania automatycznego
Jak zrobić najprostszy system podlewania automatycznego, źródło: Pixabay

Najprostszy system do nawadniania - czyli jaki?

Aby podlewanie było skuteczne, to musi ono być systematyczne i dopasowane do potrzeb roślin oraz zmieniającej się aury. Idealnie, jeśli podlewanie będzie stosunkowo tanie. Trawnik oraz zasadzone rośliny: kwiaty, krzewy, drzewka potrzebują innej ilości wody. Inaczej też radzą sobie z jej nadmiarem czy długotrwałym brakiem. Dlatego dobry system nawadniania powinien nam ułatwić odpowiednie dawkowanie wody. Jeśli chodzi o oszczędności, to idealnym rozwiązaniem byłoby korzystanie z wody dostępnej z własnej studni lub z deszczówki zgromadzonej w jakimś zbiorniku zamiast z wody z wodociągu. Fachowcy podkreślają, że z domu jednorodzinnego z dachem o powierzchni 200 m2 powierzchni można zebrać w ciągu kilku miesięcy ponad 65 m3 wody!

Jak zrobić najprostszy system podlewania automatycznego
Jak zrobić najprostszy system podlewania automatycznego, źródło: Pixabay

Projekt instalacji

Zacząć należy od narysowania planu działki w odpowiedniej skali, z zaznaczeniem budynku, ścieżek, podjazdu dla samochodu, elementów małej architektury i grup roślin wymagających podlewania. Są to przede wszystkim rabaty, trawnik, młode krzewy i drzewka. Nasz system podlewania automatycznego uzależniony będzie od kształtu, rozmiaru działki, ilości punktów zraszających, grubości rur i jakości pompy nawadniającej.

Reklama

Do przygotowania szkicu najlepiej użyć papieru milimetrowego. Następnie musimy określić, w których miejscach powinny znaleźć się tryskacze. To jednak zależy od ich rodzaju i charakterystyki, a mówiąc prościej – przede wszystkim od zasięgu rozpylanej wody. Trzeba tutaj posłużyć się informacjami producenta wybranych urządzeń. Zasięg działania zraszaczy powinien się zazębiać, ale nie pokrywać. Zaznaczamy go na planie kółkiem – dla zraszaczy dookolnych, prostokątem – dla wahadłowych lub wycinkiem koła – dla wachlarzowych. Na planie powinniśmy zaznaczyć również ujęcie wody, którym może być np. kran ogrodowy. Następnie rysujemy przebieg rury doprowadzającej wodę do zraszaczy, zaznaczając miejsca montażu złączek prostych, łączników kolankowych i trójników. Zraszacze powinny być podłączone do rury głównej za pośrednictwem trójników, możliwie równomiernie na całej jej długości, przy czym odcinki przyłączeniowe powinny być możliwie tej samej długości. Projekt musimy skonfrontować z wydajnością ujęcia wody. Innymi słowy: nie powinniśmy znaleźć się w sytuacji, gdy rozbudowany system podlewania nie będzie dobrze działał z powodu zbyt słabego ciśnienia wody. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż system podlewania najczęściej dzieli się na sektory, co oznacza, że zraszacze nie działają jednocześnie, a sekwencyjnie. Należy również pamiętać, że do pracy systemu nawadniania potrzebny jest prąd, zatem na domowej tablicy rozdzielczej trzeba przewidzieć miejsce na podłączenie oddzielnego obwodu zasilającego.

Jak zrobić najprostszy system podlewania automatycznego
Jak zrobić najprostszy system podlewania automatycznego, źródło: Pixabay

Co będzie potrzebne?

Dostępne na rynku instalacje do nawodnień składają się z reguły z:

 • pompy,
 • węży,
 • zraszaczy
 • złącza do węża,
 • przyłącza do kranu,
 • rozdzielacza typu Y,
 • wyłączników czasowych,
 • panelu sterującego.

Samodzielna instalacja

Niektóre bardziej profesjonalne systemy mogą być uzupełnione o czujniki wilgotności oraz deszczu, czy specjalne instalacje kropelkowe do zraszania. Możecie się spotkać z tym, że producenci sprzętu do nawadniania oferują nawet internetowe programy do projektowania całego systemu. Przy samodzielnym konstruowaniu instalacji możemy skorzystać tylko ze zraszaczy stałych, bowiem montaż zraszaczy wynurzalnych, czyli takich, które wysuwają się na powierzchnię, gdy rozpoczyna się podlewanie, jest bardziej skomplikowany i są one droższe. Dobierając węża należy przemyśleć jego długość i średnicę względem ciśnienia wody. Trzeba mieć na uwadze to, jaka będzie odległość od źródła wody do najdalszego punktu, który będziemy podlewać. Wraz ze wzrostem długości węża spada ciśnienie wody.

Trasę przebiegu rurociągu odzwierciedlamy w terenie, np. układając wąż ogrodowy. Następnie wzdłuż niego robimy szpadlem nacięcie o kształcie litery „V” i głębokości 20-25 cm. Odkładamy darń na bok i wykopujemy rowek, usuwają wszystkie ostre przedmioty, kamienie i duże korzenie. W rowku układamy przewody instalacji i łączymy je w zaplanowany ciąg; na razie nie montujemy zraszaczy. Na tym etapie należy pamiętać o zamontowaniu zaworów odwadniających instalację – w najniżej położonym miejscu (na pochyłym terenie, różnica wysokości pomiędzy zaworami nie powinna przekroczyć 2 m). Gniazda zaworów o głębokości 20 cm i długości boków ok. 20×20 cm należy wyłożyć żwirem. Teraz montujemy zraszacze, uważając by nie zostały zanieczyszczone ziemią, podłączamy instalację do ujęcia wody i sprawdzamy działanie systemu. Rowek zasypujemy, przykrywamy darnią, mocno ugniatamy i podlewamy trawę. Ostatnim etapem jest wyregulowanie zasięgu zraszaczy i zaprogramowanie sterownika. Takim całkowicie uproszczonym systemem automatycznego podlewania będzie ustawienie w zaplanowanych miejscach zraszaczy i połączenie ich wężem gumowym lub ogrodowym, a następnie podłączenie do ujęcia wody. Pora pracy instalacji i czas podlewania mogą być sterowane programatorem czasowym.

System naziemny

Można również wykonać system podlewania automatycznego bez konieczności montażu w ziemi. Jako atut takiego rozwiązania podaje się zwykle, że w każdej chwili możliwa jest jego przebudowa i reorganizacja. Wadą takiego rozwiązania jest estetyka. Dla niektórych rozłożone po ziemi węże są nie do przyjęcia.

Podczas planowania rozmieszczenia tryskaczy trzeba także wziąć pod uwagę zasięg strumienia wody. (fot. Kent-Garden)

tryskacz

Sterownik pozwala ustawić czas podlewania, częstotliwość i kolejność włączania się poszczególnych sekcji. (fot. Gardena)

Każdy, kto zdecydował się na samodzielne wykonanie najprostszego systemu podlewania twierdzi, że warto było ponieść koszty. Patrząc na swój ogród widzi się bowiem piękną, soczystą zieleń. Ogród jest przepiękny z bujną roślinnością i zadbanym trawnikiem. Utrzymanie ogrodu nie jest sprawą prostą. Aby skutecznie i efektywnie zadbać o otaczającą nas zieleń trzeba pomyśleć o prostym i niedrogim systemie do podlewania automatycznego, który możemy samodzielnie zamontować!

sterownik_gardena

Przy bardziej rozbudowanej instalacji montuje się także skrzynki, w których mieszczą się zawory automatyczne. Skrzynkę wkopuje się w ziemię. (fot. Gardena)

skrzynka_gardena

Czy artykuł był przydatny? Tak Nie

Data publikacji: 2020-02-02

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń
Autor tekstu

Miłośniczka sztuk i sztuczek, obserwatorka życia codziennego. Mama trójki dzieci, posiadaczka drewnianej chaty oraz dwóch kotów. Lubi przedmioty i wnętrza z duszą. W jej tekstach zobaczycie artystyczną wizję mieszkania, która być może zainspiruje Was do odrobiny szaleństwa we własnym “M”.

Przeczytaj również

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny
×

przepisnadom.pl

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco
z trendami i nowościami?

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

ZAPISZ SIĘ

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, dalej zwana „Administratorem”.... czytaj dalej